Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA), koja donosi važne odluke za gospodarstvo i građane, već dvije godine nema čelnog čovjeka, sve otkako je Danijel Žamboki podnio ostavku. No, u Narodnim je novinama 18. rujna objavljen javni poziv za predlaganje kandidata za predsjednika i člana Upravnog vijeća HERA-e. Njih imenuje Sabor na sedmogodišnji mandat.
Dvije godine HERA je funkcionirala u krnjem sastavu, a sad je Ministarstvo gospodarstva napokon u Narodnim novinama objavilo javni poziv. Poziv je objavljen 18. rujna, prijave se podnose u roku od 30 dana.
Od ostavke Danijela Žambokija agenciju je vodio zamjenik predsjednika Upravnog vijeća Željko Vrban. Uz njega, kao članovi Upravnog vijeća trenutno su samo Nikola Vištica i Alenka Kinderman Lončarević, iako bi Upravno vijeće trebalo imati pet članova uključujući predsjednika, javlja Forbes Hrvatska.
USKOK i policija objavili detalje: Ina je oštećena za više od milijardu kuna!
HERA tvrtki OMS ulaganja izdala dozvolu za trgovanje
Podsjetimo, Žambokijeva ostavka je uslijedila nakon što je izbila velika plinska afera u Ini i propitivala se uloga HERA-e koja je tvrtki OMS ulaganja, koja je upletena u aferu s perpodajom Inina plina, izdala dozvolu za trgovanje. Vlada je pak uoči Žambokijeve ostavke zaključila da izvješće o radu te agencije za 2021. godinu, kao i njeno izvješće o ostvarenju proračuna nije zadovoljavajuće te je takvo mišljenje proslijedila Saboru. Također, spominjala se tada smjena cijelog HERA-inog Upravnog vijeća, ali do toga nije došlo nego je ono funkcioniralo s tri člana.
U međuvremenu, USKOK je ovog ljeta podignuo optužnicu protiv sedmero okrivljenika u Ininoj plinskoj aferi, među kojima je i bivši direktor u Ini Damir Škugor, koji su od Ine jeftino kupljeni plin preprodavali po deset puta višoj cijeni i time kompaniju oštetili za gotovo 160 milijuna eura.
Nepovoljno mišljenje revizora
VELIKA PLJAČKA INE Podignuta optužnica protiv Škugora i društva, šteta je skoro 160 milijuna eura
HERA je pak prošle godine dobila i nepovoljno mišljenje Državnog ureda za reviziju zbog brojnih propusta vezanih za nadzor tržišta energije u 2021. i 2022. godini.
Ta je agencija prema zakonu „samostalna, neovisna pravna osoba s javnim ovlastima za regulaciju energetskih djelatnosti“, a predsjednik i članovi Upravnog vijeća ne smiju biti aktivni članovi političkih stranaka. Također, ni oni ni njihovi članovi uže obitelji ne mogu biti vlasnici, dioničari ili imatelji udjela u energetskim tvrtkama više od 0,5 posto temeljnog kapitala, a niti biti članovi uprave ili NO-a u energetskim tvrtkama.
Komentari