Tjedan događanja kojima se obilježava 20. godišnjica masakra u američkoj srednoj školi Columbine svoj vrhunac ima u subotu kad se održava ceremonija odavanja počasti 13 žrtava te pucnjave koja je šokirala svijet.
Dva učenika srednje škole Columbine su 20. travnja 1999., samo tri tjedna prije mature, upali u školu u predgrađu Denvera naoružani sačmaricama i poluautomatskim oružjem i ubili 12 kolega i jednog učitelja, a potom izvršili samoubojstvo.
Betty Shoels, teta ubijenog učenika Isaiaha Shoelsa, rekla je kako je njezin 18-godišnji nećak bio sportaš koji se volio zabavljati i uvijek je bio nasmijan usprkos tome što se nije osjećao uklopljenim kao jedan od nekolicine afroameričkih učenika u školi.
“Najviše mi nedostaje njegov smijeh”, kazala je Shoels.
“Bio je dobro dijete koje se voljelo šaliti”.
Ovogodišnje sjećanje na pucnjavu ovaj je tjedan obilježila i smrt floridske tinejdžerke za koju su vlasti rekle da je bila “opsjednuta” Columbineom. Ona je doputovala u saveznu državu Colorado gdje je umrla od prostrijelnih rana koje si je navodno nanijela sama.
Evan Todd je 1999. bio učenik drugog razreda kad je ozlijeđen u školskoj knjižnici u kojoj je ubijeno 10 učenika. Todd ističe da se svaki put kad čuje o nekoj školskoj pucnjavi ili drugim tragedijama koje su nekako povezane s Columbineom sjeti da je bio “dio nečega toliko jezivog i javnog”.
Masakr u toj srednjoj školi inspirirao je dokumentarni film “Bowling for Columbine” u kojem redatelj Michael Moore traži odgovor na pitanje zašto se u Sjedinjenim Državama bilježi veći broj pucnjava u odnosu na ostatak svijeta.
Todd ističe kako se često sjeti svog kolege iz nogometne momčadi Matta Kechtera koji je upucan u glavu samo nekoliko metara od njega.
“Nekad se pitam što bi Matt radio danas, kakav bi mu bio život”, rekao je 35-godišnjak, otac jednogodišnjeg sina.
Naglasio je kako su mu u mjesecima nakon tragedije znatno pomogli obitelj i vjera.
“Jednostavno sam zahvalan što sam preživio”, zaključuje.
Komentari