Unutar SDP–a JOŠ KALKULIRAJU može li oporba postići bolji rezultat na parlamentarnim izborima ako SDP izađe samostalno kako bi onda nakon izbora koalirali s Amsterdamskom koalicijom – ali jedna frakcija još uvijek se zalaže i za postizbornu koaliciju s HDZ-om
Unutar SDP-a sve je više onih koji su spremni nakon idućih parlamentarnih izbora poduprijeti veliku koaliciju s HDZ-om, što aktualnom predsjedniku Davoru Bernardiću, ali i predsjedničkom kandidatu SDP-a Zoranu Milanoviću, stvara velike probleme jer oni u javnosti šalju poruke da takva koalicija ne dolazi u obzir i da SDP ni pod koju cijenu neće koalirati s HDZ-om. Nakon što je Nacional u prošlome broju pisao o tome da se mladi članovi stranke koji su bili ključni faktor prilikom izbora Davora Bernardića za predsjednika SDP-a, zalažu za koaliciju s HDZ-om, u razgovoru s nekoliko visokopozicioniranih članova stranke doznali smo da ta struja nije jedina koja se zalaže za tu opciju te da se za koaliciju s HDZ-om zalaže i tzv. tehno-menadžerska struja koja je okupljena oko bivšeg ministra financija Borisa Lalovca.
Izvori iz vrha SDP-a potvrdili su da takve inicijative stvaraju nepotrebnu nervozu uoči predsjedničkih izbora te znatno umanjuju šanse Zoranu Milanoviću da pobijedi na izborima i postane predsjednik države. Iako je informacija o postojanju tehno-menadžerske struje Nacionalu potvrđena iz nekoliko izvora, ne slažu se svi oko teze da iza te struje i ideje o velikoj koaliciji stoji Boris Lalovac. Naime, po tvrdnjama dvojice saborskih zastupnika SDP-a Lalovac je svoju stranačku aktivnost sveo na minimum i gotovo se više uopće ne pojavljuje na sastancima. Njegovu ulogu unutar SDP-a jedan saborski zastupnik opisao je ovako:
„Da ste mi spomenuli bilo koga drugoga, još bih vam i povjerovao, ali za Borisa Lalovca ne vjerujem da stoji iza te struje. On se potpuno posvetio obitelji i djeci, tako da ne vjerujem da se uopće i vidi u politici nakon idućih izbora.“
Nacional je pokušao stupiti u kontakt s Borisom Lalovcem, ali do ponedjeljka popodne on nije odgovorio na naše upite. Osim što je očito sve više onih koji se zalažu za veliku koaliciju, u SDP-u se vodi velika polemika i oko načina na koji bi ta stranka trebala izaći na iduće izbore. Oni koji potiho zagovaraju veliku koaliciju zalažu se za to da SDP samostalno izađe na parlamentarne izbore, ali za tu se opciju zalaže i dio čelnika stranke koji su apsolutno protiv velike koalicije.
Oni koji potiho zagovaraju veliku koaliciju zalažu se za to da SDP samostalno izađe na parlamentarne izbore, ali za tu se opciju zalaže i dio čelnika stranke koji su apsolutno protiv velike koalicije
Predsjednik stranke Davor Bernardić još nije donio konačnu odluku i trenutno je okupiran stvaranjem tzv. antikorupcijskog saveza koji, kako je rekao, nije koalicija nego programski savez čiji bi članovi trebale biti one stranke koje su progresivne orijentacije i koje sa SDP-om dijele ista svjetonazorska razmišljanja. U prošlotjednom razgovoru za tportal Bernardić je kazao da su u pregovorima oko suradnje u tom savezu najdalje otišli s HSS-om, HSU-om i SNAGA-om Gorana Aleksića te da vjeruje kako će im se pridružiti i IDS, GLAS te druge stranke „normalne, građanske Hrvatske“. To je ponovio i u ponedjeljak, kada je Antikorupcijski savez i službeno predstavljen. Bernardić je u društvu Kreše Beljaka, Silvana Hrelje i Gorana Aleksića potpisao zajedničku Deklaraciju o borbi protiv korupcije.
Nakon što je prošloga tjedna postalo jasno da se premijer Andrej Plenković dogovorio s Ivanom Vrdoljakom i da od sloma koalicije HDZ-a i HNS-a neće biti ništa, ovo je prvi korak prema ujedinjenju oporbe uoči izbora koji se, prema svemu sudeći, neće održati prije druge polovice 2020. Uz potpisivanje Antikorupcijskog saveza, u SDP-u su ozbiljno počeli razmatrati dvije opcije izlaska na izbore. Prva opcija je samostalni izlazak na izbore, a druga široka koalicija oporbenih stranaka koja bi uz SDP okupila HSS, HSU, GLAS, IDS i neke druge stranke poput Demokrata Miranda Mrsića. Moguća je i treća opcija koju je Nacionalu prošloga tjedna spomenuo i bivši ministar u vladi Zorana Milanovića Rajko Ostojić, koji smatra da bi za SDP, ali i za cijelu Hrvatsku, najbolje bilo kada bi oporba ponudila dvije liste, jednu na kojoj bi bili SDP, HSS i HSU, a na drugoj IDS, GLAS i preostale lijevo orijentirane političke stranke.
Kao što je Nacional već pisao, paniku dijela, pretežno mlađih, članova SDP-a izazvala je vijest o neformalnom sastanku Zorana Milanovića s čelnicima drugih lijevo orijentiranih oporbenih stranaka u istarskom mjestu Tinjanu, a potom je i tjednik Globus objavio priču o sve izvjesnijem okupljanju oporbe oko SDP-a za iduće parlamentarne izbore. I dok u vrhu stranke uglavnom vlada jedinstveno mišljenje da bi SDP i Davor Bernardić uz takav savez lakše formirali parlamentarnu većinu nakon idućih izbora, mlađi članovi stranke koji su u podršci Davoru Bernardiću vidjeli priliku da se domognu saborskih klupa ili pozicija u nekim ministarstvima, skloniji su velikoj postizbornoj koaliciji s HDZ-om. Dio visokopozicioniranih članova, pak, smatra da bi oporba bolji rezultat postigla ako bi se formirala dva odvojena bloka, na jednoj strani SDP, a na drugoj preostale oporbene stranke koje su na izborima za Europski parlament zajednički nastupili kao Amsterdamska koalicija. Sve to pokazuje da u SDP-u još uvijek nema zajedničkog stajališta o izlasku na izbore te da je pred Davorom Bernardićem težak posao tijekom kojeg će morati zadovoljiti apetite nekoliko različitih struja unutar stranke, od kojih svaka iz svog razloga gura svoju agendu kada su u pitanju izlazak na parlamentarne izbore i budućnost SDP-a.
Naši sugovornici iz SDP-a svjesni su tih razlika, ali i upozoravaju da bi najveći gubitnik tih unutarstranačkih obračuna mogao biti Zoran Milanović jer se zbog tih sukoba dio članova stranke nije dovoljno uključio u njegovu predsjedničku kampanju, što bi moglo dovesti do neuspjeha. Oni smatraju da bi loš rezultat Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima pokazao svima da je era Zorana Milanovića i njegovih suradnika u SDP-u završena, što bi automatski značilo i slabljenje najžešće unutarstranačke oporbe Davoru Bernardiću te novi raspored snaga unutar stranke uoči parlamentarnih izbora.
Ako nakon idućih parlamentarnih izbora nijedna stranka ne uspije sastaviti vladu, to bi značilo nove izbore i još jedne izbore za predsjednika SDP-a, što bi za Bernardića vjerojatno bilo previše
Osim toga, rezultat Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima pokazat će može li SDP u ovom trenutku uspješno surađivati sa strankama poput IDS-a, s kojim je u prošlosti bilo trzavica, prije svega dok je predsjednik SDP-a bio Zoran Milanović. Iz IDS-a su za Nacional izjavili kako u ovom trenutku još ne razmišljaju o opcijama izlaska na izbore te da će pričekati rezultate predsjedničkih izbora prije nego što uopće i počnu ozbiljni razgovori o mogućem zajedničkom nastupu oporbe na parlamentarnim izborima. U IDS-u žele vidjeti kako će funkcionirati suradnja sa SDP-om, ali žele i analizirati koja bi opcija bila najbolja za IDS. Jedan od čelnika IDS-a za Nacional je rekao: „Trebamo vidjeti koja je opcija za nas najbolja. Ako na izbore izađemo kao Amsterdamska koalicija, možda možemo računati i na četvero zastupnika, a u slučaju da izađemo sa svim drugim srodnim strankama uključujući i SDP, može se dogoditi da imamo samo dvoje zastupnika u Saboru. To je za nas velika razlika. Isto tako moramo vidjeti kako će se odvijati predsjednička kampanja jer neke stvari koje se trenutno događaju ne sviđaju nam se baš previše.“
Upitan misli li pritom na neke izjave Zorana Milanovića, naš sugovornik odgovorio je potvrdno te je rekao da je odmicanje od antifašizma i antifašističkih ideja IDS-u neprihvatljivo, što je u nekoliko navrata napravio oporbeni predsjednički kandidat. No, napomenuo je, to nije jedini problem suradnje sa SDP-om koji u IDS-u trenutno vide:
„Neprihvatljivo nam je što se u kuloarima sve više spominje velika koalicija nakon izbora. Za IDS je to neprihvatljivo i baš zato moramo, prije nego što donesemo bilo kakvu odluku, sjesti za stol i dobro razmisliti o tome koja je najbolja opcija za IDS.“
Iz IDS-a kažu da još ne razmišljaju o parlamentarnim izborima te da će pričekati rezultate predsjedničkih izbora prije nego što uopće i počnu ozbiljni razgovori o zajedničkom nastupu oporbe
Nakon takvih izjava očito je da u IDS-u nisu potpuno sigurni u iskrenost Davora Bernardića, koji u svojim javnim istupima kategorički odbacuje bilo kakvu mogućnost velike koalicije s HDZ-om. No iako se s njim u tome slažu, naši sugovornici iz SDP-a istaknuli su da Bernardić ima barem jedan dobar razlog zbog kojeg bi mu velika koalicija s HDZ-om bila prihvatljiva.
Naime, po statutu SDP-a izbori za predsjednika stranke održavaju se nakon svakih parlamentarnih izbora, a to znači da bi Bernardić ako ne uspije u svojoj namjeri da s oporbenim savezom sakupi većinu u Saboru, uvijek imao opciju uvesti SDP u veliku koaliciju s HDZ-om i s tim rezultatom izaći pred članove SDP-a na izborima za predsjednika stranke. Ako nakon idućih parlamentarnih izbora nijedna stranka ne uspije sastaviti vladu, to bi značilo nove izbore i još jedne izbore za predsjednika SDP-a, što bi za Bernardića vjerojatno bilo previše i gotovo sigurno bi struja okupljena oko Zorana Milanovića učinila sve da Bernardića napokon makne s mjesta predsjednika stranke.
Takva situacija unutar SDP-a pokazuje da su ispred Davora Bernardića vrlo izazovna vremena. Situacija u stranci nije ni približno onakva kakvom je želi prikazati jer je i više nego očito da unutar SDP-a postoji niz interesnih skupina koje se bore za prevlast uoči parlamentarnih izbora, a svaka od njih gura svoje rješenje kako najbolju opciju za izlazak na te izbore.
Problem je i u tome što te unutarstranačke igre odbijaju potencijalne saveznike iz drugih oporbenih stranka, pogotovo zato što je izvjesno da je sve više onih unutar SDP-a koji glasno zagovaraju opciju velike koalicije, što bi moglo naštetiti i koalicijskom potencijalu SDP-a, ali i izbornom rezultatu Zorana Milanovića na predsjedničkim izborima krajem godine.
Komentari