Aktivistice i aktivisti iz Inicijative za slobodnu Palestinu u utorak su se okupili pred izraelskim veleposlanstvom u Zagrebu te poručili kako Izrael nije poduzeo privremene mjere sprječavanja genocida koje je naložio Međunarodni sud pravde.
Prošlo je mjesec dana otkako je Međunarodni sud donio Odluku kojom je Državi Izrael naložio da bez ikakve odgode i na učinkovit način poduzme privremene mjere sa svrhom sprječavanja počinjenja zločina genocida i drugih kažnjivih djela u skladu s Konvencijom o sprječavanju i kažnjavanju zločina genocida.
“Prema izvješću Human Rights Watcha, Izrael nije prestao provoditi politiku kolektivnog kažnjavanja Palestinaca ubijanjem, izgladnjivanjem, oslabljivanjem i drugim oblicima represije“, izjavila je Emina Bužinkić iz Inicijative za slobodnu Palestinu.
U Inicijativi ističu kako je međunarodna zajednica svjedok činjenici da Izrael ne provodi privremene mjere i da se zločin genocida, kao i kršenje međunarodnog humanitarnog prava, nastavlja usprkos odluci Međunarodnog suda.
“Izrael ne pokazuje volju prestati s navedenim pa je samim time odgovornost cijele međunarodne zajednice, uključujući Hrvatsku, veća i postavlja se kao nužnost. Vlade moraju zaustaviti daljnje ratno djelovanje, spriječiti zločin genocida i nastavak humanitarne katastrofe na okupiranom palestinskom teritoriju“, poručila je odvjetnica Zrinka Golubić te dodala da se sve države moraju pridržavati međunarodnog humanitarnog prava, kao i da su sve države, pa tako i Hrvatska, dužne spriječiti i kazniti zločin genocida.
Odredbe Konvencije jasno određuju kako se, između ostalog, kažnjivim djelom genocida smatra i sudioništvo u genocidu.
“To se posebno odnosi na države koje Izraelu osiguravaju i pružaju financijsku, vojnu i diplomatsku podršku, što se odnosi i na Hrvatsku. Naša Vlada nema nikakve isprike za skretanje pogleda sa svakodnevnog nasilja i napada kojima je izložen palestinski narod“, naglasila je Bužinkić.
Samo u posljednjih mjesec dana ubijeno je više od 3.600 Palestinaca. U zračnim napadima na najjužniji grad Rafu, jedino utočište u Gazi, dosad je ubijeno gotovo 100 ljudi.
“Izraelska vojska puca po izgladnjelim ljudima koji čekaju hranu ispred humanitarnih konvoja. Na desetke tisuća ljudi podvrgnuto je svakodnevnom izgladnjivanju, od kojeg i na desetke umire svaki dan. Na tisuće Palestinaca istjerano je iz Khan Younisa. U zadnjih mjesec dana, više bolnica izloženo je granatiranju, a jedna je bolnica stalno izložena snajperskim napadima na svakoga tko pokuša pristupiti ili izaći iz nje. U roku od nekoliko sati od izricanja odluke Suda, 10 zemalja je prestalo financirati UNRWA zbog optužbe Izraela da su neki njihovi djelatnici navodno sudjelovali u napadima 7. listopada. U Gazu jedva ulaze kamioni s hranom i medicinskim potrepštinama; 40 posto manje nego prethodnih mjeseci”, upozorili su iz Inicijative na stravične brojke stradalih civila, među kojima je veliki broj djece.
Prema podacima Middle East Monitora, ukupan broj ubijenih u Gazi je 38.066, od kojeg je 14.350 djece i 8.620 žena. Ubijeno je 326, a ranjeno 430 zdravstvenih radnika. Ubijeno je preko 130 novinara i novinarki. Sve skupa je ranjeno 71.220 osoba. Broj djece bez pratnje roditelja, zbog njihove smrti ili prisilnog razdvajanja, dosegnuo je 17.000. Procjenjuje se da je protjerano više od dva milijuna ljudi.
Ukupno je uništeno 341.000 domova, zatočeno je ili nestalo više od 3.120 osoba, dok se u izraelskim zatvorima nalazi više od 3.000 Palestinaca kojima nije osigurano pravedno suđenje, a koji su zatvoreni prije listopada prošle godine. Sveukupno je uništeno 256 bolnica u Pojasu Gaze te 406 škola i sveučilišta.
Komentari