“Koji je cilj ove porezne reforme? Povećati velike plaće ili pomoći onima s najnižim plaćama? Moram pritom napomenuti da je jedino poslodavac taj koji može povećati plaće. Kada govorimo o realnom sektoru, ukidanje prireza isključivo se tiče onih čija je plaća pod porezom na dohodak i onih koji plaćaju prirez. Dakle, to su oni s visokim plaćama. To nije ništa novo, već uobičajena stvar. Onaj tko primjerice ima minimalnu plaću od 560 eura neto, nakon ukidanja prireza u gradu Zagrebu prihodi će mu rasti za samo jedan euro. Onima s prosječnim primanjima, plaća će rasti 26 eura. Dok onaj tko ima plaću oko 2 i pol tisuće eura, njemu će plaća rasti 92 eura. Što je veći bruto, to je veća porezna olakšica”, rekla je Đurđica Jurić, dekanica na RRiF-u, Visokoj školi za računovodstvo.
Kaže da ju je posebno dotaklo to što se neprestano govori o rasterećenju plaća.
“Međutim, tko će zapravo osjetiti ukidanje prireza? On se obračunava na sve dohotke, ne samo na plaće. Dakle, obračunava se na dohotke od kapitala, dohotke od najma. Rentijeri neće plaćati prirez”, objasnila je za N1.
Upozorava da kada se govori o porezima, stvari od početka moraju biti transparentne.
Plaće moraju rasti
“Pitam se da li je netko napravio simulaciju koliko će biti koristi i uštede, a koliko troškova od porezne reforme? Svaka porezna reforma skupa je poduzetnicima. Poslodavci će morati mijenjati softvere, i način obračuna plaće,” kazala je.
Smatra i kako u Hrvatskoj plaće svakako moraju rasti.
“Imamo velik udio građana koji plaćom ne mogu osigurati egzistenciju. Moramo stimulirati početničke plaće. Ona mora biti afirmativna kako bi mladom čovjeku dali smjernice i nadu. Mi puno iščekujemo od svake vlade, da će čarobnim štapićem svima povećati plaće. Ja to zovem crnim humorom. Vlada može pomoći, primjerice u promjeni poreznih razreda umjesto da diraju prirez”, zaključila je Đurđica Jurić.
Komentari