Znanstvenici su zbunjeni i zabrinuti zbog “svjetskog” povećanja prosječne duljine penisa u erekciji od 24 posto – s 12,19 centimetara na 15,2 centimetara, prema novoj studiji koju je objavio tim istraživača sa Stanforda, Sveučilišta Emory i nekoliko sveučilišta u Italiji.
Studija ispituje 75 različitih istraživačkih radova objavljenih između 1942. i 2021., koji su izvijestili o mjerenju penisa u erekciji kod ukupno više od 55 tisuće muškarca. Pobrinuli su se da uključe samo studije u kojima su znanstvenici vršili mjerenja – nasuprot pacijentima koji su sami izvještavali – i isključili su studije u kojima su mjerenja obavljena nakon operacije zdjelice.
Stanfordski dokument je posebno otkrio “povećanje prosječne duljine penisa u erekciji kod muškaraca od 1992. do 2021.”, koje se održalo “u nekoliko zemljopisnih regija i populacija ispitanika”. Zabrinjavajuće je da znanstvenici ne znaju zašto penis u erekciji postaje sve duži, iako imaju nekoliko teorija. Oni smatraju da postoje globalni ekološki uzroci, koji također mogu biti povezani s dječacima (i djevojčicama) koji prolaze kroz pubertet mnogo ranije nego u prethodnim generacijama. Sugeriraju i da bi “sjedilački način života” mogao dovesti do hormonalnih promjena koje povećavaju duljinu penisa.
“Može se nagađati da bi ove promjene mogle biti povezane s opažanjima da se pubertetske prekretnice događaju kod mlađih dječaka nego u prošlosti. Istraživači su pretpostavili da sjedilački način života/pretilost ili povećana izloženost tvarima koje ometaju hormone mogu igrati ulogu”, navodi se u studiji.
Istraživači također primjećuju da je u cijelom svijetu došlo do pada broja spermija i razine testosterona te porasta tumora testisa koji također ostaju relativno misteriozni, ali bi mogli biti uzrokovani globalnim promjenama okoliša, piše Vice.
Stanford Medicine intervjuirao je Michaela Eisenberga, jednog od autora studije, koji je rekao da ovo povećanje duljine penisa nije ono što je tim očekivao: “S obzirom na trendove koje smo vidjeli u drugim mjerama reproduktivnog zdravlja muškaraca, mislili smo da bi moglo biti smanjenje duljine penisa zbog iste izloženosti okolišu. Porast se dogodio u relativno kratkom vremenskom razdoblju. Svaka cjelokupna promjena u razvoju je zabrinjavajuća, jer je naš reproduktivni sustav jedan od najvažnijih dijelova ljudske biologije. Ako vidimo tako brzu promjenu, to znači da se nešto snažno događa s našim tijelima. Trebali bismo pokušati potvrditi ove nalaze i ako se potvrde, moramo utvrditi uzrok ovih promjena”.
Eisenberg je nagađao da bi “izloženost kemikalijama, poput pesticida ili higijenskih proizvoda” mogla promijeniti hormonalne razine kod muškaraca.
Iako je riječ o rigoroznoj meta-analizi, na svijetu su milijarde muškaraca, a analizirano je samo njih 55.000. Istraživači također primjećuju da na mjerenje penisa mogu utjecati temperatura i veličina tijela te drugi čimbenici. Pristranost dobrovoljaca također može postojati, ali istraživači pišu da to nije trebalo ostati dovoljno dosljedno tijekom vremena da bi dovelo do promatranih rezultata.
“S obzirom na važne implikacije razvoja genitalija za urinarnu i reproduktivnu funkciju, buduće studije trebale bi pokušati potvrditi trend i identificirati etiologiju”, zaključuju.
Komentari