Ukupni dugovi bolnica i ljekarni veledrogerijama na posljednji su dan mjeseca rujna ponovno narasli na 4.5 milijardi kuna, objavio je u utorak N1. Riječ je o iznosu koji se približio onome od 5 milijardi kuna koliki je bio i na kraju prošle godine.
U strukturi ukupnog duga na kraju rujna, dug bolnica je sada 2.8 milijardi kuna, i on je manji za milijardu kuna u odnosu na kraj prošle godine. S druge strane, dug HZZO-a prema ljekarnama porastao je na 1.7 milijardu kuna, ili 600 milijuna više nego na kraju 2020. godine.
Dugovi u zdravstvu nesmanjeno rastu, do kraja godine opet bi mogli biti 4,5 milijarde
Probijeni su i obećani rokovi plaćanja, koji su trebali uvesti red u sustavu zdravstva. U rujnu ove godine klinički bolnički centri svoje dugove plaćaju s prosjekom od 190 do 200 dana zakašnjenja, a većina općih bolnica s plaćanjem kasne čak 210 dana.
Na sastanku kojeg su ministri zdravstva Vili Beroš i financija Zdravko Marić u travnju održali s predstavnicima veledrogerija dogovoren je rok od 180 dana u bolničkom sustavu.
HZZO je na kraju prošle godine s plaćanjem ljekarnama kasnio u prosjeku 90 dana, a sada je to više od 150 dana. Na sastanku u travnju bilo je obećano 120 dana.
Ministar financija nakon spomenutog sastanka u travnju najavio je da će kroz rebalans proračuna osigurati dodatna jednokratna isplata od 135 milijuna kuna prema ljekarnama i 760 milijuna kuna prema bolnicama.
”Iznosi mjesečni će biti 600 milijuna kuna bolnice, 300 milijuna kuna ljekarne. Također, u šestom mjesecu kada planiramo rebalans proračuna, jer ove sve transfere, četvrti, peti i šesti mjesec, ćemo učiniti u okviru preraspojedele proračuna, a u šestom mjesecu računamo na rebalans proračuna i dodatnu injekciju koje će svesti rokove plaćanja bolnicama na 180 dana, ljekarnama 120 dana. Što plastično znači, iz perspektive mene kao ministra financija, više nas do kraja godine na ovim sastancima vidjeti nećete”, rekao je Marić u travnju.
Sastanak je održan nakon što su veledrogerije zaprijetile prestankom isporuka lijekova.
Komentari