Na sjednici dubrovačkog Gradskog vijeća u srijedu vijećnici su odbili prihvatiti Odluku o privremenom financiranju od 1. siječnja do 31. ožujka 2017. godine pa prestaje mandat Gradskom vijeću i gradonačelniku te će Vlada RH imenovati povjerenika koji će do izbora u svibnju upravljati gradom.
Protiv ‘Prijedloga odluke o privremenom financiranju poslova, funkcija i programa gradskih tijela i drugih proračunskih korisnika proračuna Grada Dubrovnika” koju je predložio gradonačelnik Andro Vlahušić, glasovalo je sedan vijećnika HDZ-ove koalicije, tri vijećnika liste Srđ je Grad te tri vijećnika DDS-a. Za odluku glasovalo je 10 vijećnika Vlahušićeve koalicije predvođene HNS-om i SDP-om.
Gradsko vijeće prošlog tjedna nije prihvatilo proračun za sljedeću godinu pa se danas glasovalo o odluci o privremenom financiranju. Pročelnica za financije Anita Burić rekla je uvodno da je ta odluka ‘teška’ oko 72 milijuna kuna. ”Naši upravni odjeli su izradili prijedlog odluke, a na temelju rashoda i prihoda prva tri mjeseca 2016. Riječ je 72 milijuna kuna, odnosno 76 milijuna kuna s proračunskim korisnicima”, rekla je Burić. Kako je dodala, u proceduri privremenog financiranja nema novih ugovornih odnosa i broj zaposlenika mora ostati isti kao na kraju godine.
Franković (HDZ): Zaustavili smo netransparentno trošenje novca
Predsjednik Gradskog vijeća Mato Franković rekao je kako je stav HDZ-a jasan te kako su se sredstva trošila netransparentno.
”Ne možemo dati zeleno svjetlo na tu Odluku jer pred izbore ponovno očekujemo netransparentno trošenje novaca. Želim citirati prošlog povjerenika Niku Pavlovića i naglasiti kako život ide dalje i nakon pada proračuna i sve osnovne funkcije teku normalno. To je osnovna poruka koju želim uputiti građanima”, rekao je Franković u raspravi te istaknuo kako povjerenik ”ne smije mikroasfaltirati Grad niti voditi nečiju kampanju”.
Gradonačelnik Vlahušić rekao je kako će povjerenika dočekati 25 milijuna kuna uz plaćene sve račune iz ove godine.
”Povjerenik ima samo ograničenje sredstava prva tri mjeseca, a ima ovlasti staviti ono što smatra važnim i bitnim. To ne treba brinuti nikoga, ali treba se pitati zašto se u Dubrovniku u tri godine ruši proračun dva puta. Prvi put je došla jedna mlada ekipa koja nije sudjelovala u vlasti, ali zbog čega sada ta ista ekipa HDZ-a, kojoj su usvojeni i izvršeni svi amandmani ruši proračun? Neće biti napravljena Lapadska obala, Dom umirovljenika, vrtić Palčica. Neće se početi raditi”, rekao je Vlahušić.
Franković mu je odgovorio kako je ponosan što je prije dvije godine rušio proračun, jer je gradonačelnik htio kroz sporazum o Javnoj garaži htio dati 40 milijuna kuna Midia grupi. ”Zaustavili smo vas da potpuno netransparentno trošite novac. Vi ste radili pritisak u medijima i ‘spinirali’ kako će Grad stati. Zato sam ponosan. Proračun za 2017. nije prošao u ovom Gradskom vijeću, ali to je vaš osobni neuspjeh”, rekao je on.
Predsjednik kluba vijećnika HDZ-a Marko Potrebica rekao je kako gradonačelnik zastrašuje javnost da će život stati bez proračuna. ”Na njegovom je stolu ugovor od 1,6 milijuna kuna koji on ne želi potpisati da krenu radovi na Studentskom domu. On je koči taj projekt”, rekao je Potrebica.
Predsjednik DDS-a Pero Vićan rekao je kako se proračun prošlih godina nije prije rušio jer je zakon predviđao da se u tom slučaju raspušta Gradsko vijeće, a ne i gradonačelnik. Rekao je da neće sjedati u sljedećem sazivu vijeća (zbog pravomoćne presude u aferi Šipan u kojoj je osuđen s tadašnjim koalicijskim partnerom gradonačelnikom Vlahušićem), a poručio je kako nakon nalaza Državne revizije za 2015. koja je utvrdila gotovo 13 milijuna kuna teške nepravilnosti u projektu obnove Lazareta, trebaju raditi neka druga tijela.
”U ovoj odluci se čini kao da su se pročelnici borili da dobiju što je više moguće sredstava u prvom tromjesječju. Uredu gradonačelnika se predviđa 600 tisuća kuna za stavke koje mogu čekati, pa ne trebaju jubilarne nagrade i nove stolice do Feste svetog Vlaha.
Subvencioniranje autocestarina 600 tisuća kuna, pa nećemo to potrošiti”, rekao je Vićan. ”Strašite građane da neće dobiti 200 kuna. Kanite se posla koji radite”, rekao je.
Vekarić (HNS): Budući povjesničari imat će o čemu pisati
HNS-ov Nenad Vekarić rekao je kako će budući povjesničari imati o čemu pisati zbog ovakvih situacija. ”U 15. stoljeću zbog kuge svi vijećnici su se razbježali i tri mjeseca nije bilo vlade, drugi put je bilo riječ o potresu, a treći put kada je pala Dubrovačka Republika. Isti efekt je i sad. Danas mnogi s govornice tvrde da se ništa neće dogoditi. Da je to tako, čemu proračun? Ako je dobro da grad ima povjerenika, a ne demokratski izabranog gradonačelnika zašto ne bi imali povjerenika stalno? Ovo je zakonito jer postoji jedan loši zakon koji omogućuje rušenje gradonačelnika neusvajanjem proračuna, rekao je Vekarić.
Gradonačelnik Vlahušić u Gradskom vijeću nema većinu. Njegova koalicija predvođena HNS-om i SDP-om ima 10 vijećnika, HDZ-ova koalicija ima osam vijećnika, tri ima lista Srđ je Grad, a četiri Dubrovački demokratski sabor Pera Vićana.
Sukladno Zakonu u slučaju neizglasavanja proračuna za 2017. kao i Odluke o privremenom financiranju najkasnije do 31. prosinca, prestaje mandat Gradskom vijeću i gradonačelniku, a Vlada imenuje povjerenika. S obzirom kako je riječ o kalendarski izbornoj godini neće se održati prijevremeni već redovni izbori u svibnju.
Dubrovačko Gradsko vijeće ‘rušilo’ je Vlahušićev proračun i krajem 2014. Na prijevremenim izborima u 2015. godini on je ponovno pobijedio na izborima za gradonačelnika. Njegov protukandidat u drugom krugu HDZ-ov Mato Franković izgubio je tad s razlikom od 472 glasa.
Komentari