Hrvatska znanja stečena u provedbi prvih izbora u post-ratnom razdoblju 90-tih godina Državno izborno povjerenstvo (DIP) predstavilo je Središnjem izbornom povjerenstvu Ukrajine.
DIP se, na poziv Vijeća Europe, uključilo u projekt „Organizacija i provedba izbora u post-ratnom razdoblju u Ukrajini. Preduvjeti i izazovi“ , kako bi Središnjem izbornom povjerenstvu Ukrajine predstavio način na koji su pripremani i provedeni prvi izbori u razdoblju poslije Domovinskog rata tijekom 1990-tih godina u Hrvatskoj.
U pripremi za sastanke, odlučili smo se bazirati na provedbi lokalnih izbora u hrvatskom Podunavlju 1997., kao prvih izbora koji su provedeni na tada okupiranom području Hrvatske, izvijestili su iz DIP-a.
Ključnu pomoć u pripremi sastanaka sadašnjem sazivu DIP-a dali su njegovi nekadašnji predsjednici Branko Hrvatin i Đuro Sessa, a veliki prilog razumijevanju povijesnog konteksta Vesna Škare Ožbolt, tadašnja savjetnica predsjednika Republike za mirnu reintegraciju okupiranih područja, koji su također aktivno sudjelovali na sastancima.
Predstavljeno i iskustvo provedbe izbora za poplave i potresa
Osim prikaza zakonskih rješenja vezano uz provedbu lokalnih izbora u hrvatskom Podunavlju 1997. te izazova u samoj provedbi tih izbora, ukrajinskim kolegama predstavili smo i naše iskustvo u provedbi izbora u vrijeme drugih vrsta kriza, kao što su poplave (Gunja – izbori za EP 2014.) i potresi (Sisačko-moslavačka županija – lokalni izbori 2021.), navode iz DIP-a.
Osim DIP-a u projektu sudjeluje Ministarstvo pravosuđa i uprave, a podršku je pružilo i Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, kao i hrvatska veleposlanica u Ukrajini Anica Djamić.
S Ukrajinske strane, osim Središnjeg izbornog povjerenstva Ukrajine, na on–line sastancima sudjeluju predsjednica i članovi parlamentarnog Odbora za izgradnju države, lokalnu upravu, regionalni i urbani razvoj, kao i drugi zastupnici Vrhovne Rade.
Po prijedlogu predstavnika Vijeća Europe, nastavit će se suradnja ukrajinskog i hrvatskog izbornog povjerenstva, a u projekt je uključeno i Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hercegovine.
Na budućem tripartitnom sastanku, koji bi se trebao održati u Sarajevu, dodatno će se razmotriti sve teme vezane uz provedbu izbora u poslijeratnom razdoblju. kao i pojedina rješenja iz važećeg izbornog zakonodavstva, u čemu će od velike koristi biti iskustva Hrvatske i BiH.
Komentari