Državna tajnica u Ministarstvu socijalne politike Marija Pletikosa u četvrtak je izjavila da se nalaz stručnih službi u Centru za socijalnu skrb očekuje početkom idućeg tjedna, kada bi trebalo biti poznato tko je odgovoran u slučaju smrti 2,5 godišnje djevojčice iz Nove Gradiške.
“Što se nalaza komore tiče, očekujemo ga početkom sljedećeg tjedna. Čeka se kolegica koja je na bolovanju. Ništa još nije poznato, čeka se rezultat stručnog nadzora”, rekla je Pletikosa u Dnevniku Nove TV, upitana za utvrđivanje odgovornosti za smrt djevojčice pretučene u obiteljskoj kući nakon što je vraćena iz udomiteljske u biološku obitelj.
Stručni nadzor u Centru za socijalnu skrb u Novoj Gradiški provodi Komora psihologa i Komora socijalnih radnika, a socijalna radnica koja je radila na slučaju umrle djevojčice trenutno je na bolovanju.
Zbog nanošenja teških ozljeda koje su rezultirale smrću dvoipol godišnje djevojčice, Županijsko državno odvjetništvo sumnjiči majku djevojčice, a i majku i oca sumnjiči za zanemarivanje djece. Oboje su trenutno u jednomjesečnom istražnom zatvoru.
Nasilje zadnjih dana eskaliralo
Gostujući u Dnevniku Nove TV, Pletikosa je najoštrije osudila svaki oblik nasilja nad djecom, starijim osobama i socijalnim radnicima, ustvrdivši da je nasilje zadnjih dana eskaliralo.
“Svi smo navikli tražiti odgovorne, ali teško je uprijeti prstom samo na jednu osobu”, istaknula je.
Komentirajući današnji slučaj u Ivanić Gradu gdje je 26-godišnji muškarac, otac djece koja su izdvojena iz obitelji, uništio inventar i napao zaštitarku u Centru za socijalnu skrb, Pletikosa je rekla da on možda i ne iznenađuje s obzirom na količinu frustracija na društvenim mrežama i njihov utjecaj.
Na pritužbe iz Doma u djecu u Nazorovoj zbog prepunjenosti i 15 zahtjeva za smještajem djece u zadnjih 48 sati, odgovara da je “od tih 15 djece, njih šest bilo za žurni smještaj, a ostali su za redovni smještaj”.
Pojasnila je da se u domove djecu smješta žurno, te postoje i udomiteljske obitelji u kojima je smješteno preko 2000 djece te istaknula kako se nije dogodilo da je ijedno dijete ostalo nezbrinuto.
Poručila je da se ozbiljno radi na poboljšanju sustava socijalne skrbi, a rezultati će uskoro biti vidljivi. Kreće se u izmjene zakona o udomiteljstvu, radi se na analizama sustava i donosi akcijski plan…
“Radimo na deinstitucionalizaciji sustava, želimo djeci stvoriti uvjete života što sličnije prirodnom okruženju kako bi domove bili samo za žurni smještaj”, istaknula je.
Komentari