Gorski kotar zaslužuje poseban status, potrebno je decentralizirati upravljanje resursima, zaustaviti negativne demografske trendove, osigurati povlastice za poticaj poduzetništva i dodatna sredstva za razvojne projekte, naglasci su sjednice Županijske skupštine u četvrtak.
Primorsko-goranska Županijska skupština danas je svoju prvu sjednicu održala u Gorskom kotaru, u Ravnoj Gori, a vijećnici su jednoglasno prihvatili zaključke s ciljem poticanja razvoja Gorskog kotara. Ti će zaključci biti dostavljeni Vladi i ministarstvima na hitno postupanje.
U raspravi su sudjelovali načelnici i gradonačelnici goranskih općina i gradova te saborski zastupnici iz županije.
Župan Zlatko Komadina iznio je informaciju o aktivnostima Primorsko-goranske županije, istaknuvši da županija podupire poljoprivredni i turistički razvoj Gorskog kotara, školstvo, zdravstvo i sport. Rekao je i da se u Gorski kotar vraća dvostruko novca od uplaćenoga.
Prihvaćen je njegov amandman na zaključke, kojim je reagirao na amandmane PGS-a i HSS-a te HDZ-a, a koji, kako kaže, u većem dijelu akceptira njihove i predlaže veća izdvajanja, još oko 54 milijuna kuna.
Prema usvojenim zaključcima, županija će do 2025. osigurati po sedam milijuna kuna na godinu za sufinanciranje projekata, šest milijuna kuna na godinu za razvoj poduzetništva, turizma i ruralnog razvoja, dok bi se 15 milijuna kuna osiguralo za povećanje kvalitete cesta.
Od Vlade će se zatražiti 100-postotno financiranje razvojnih projekata u Gorskom kotaru, osiguranje ravnopravnog statusa poduzetnika s poduzetnicima s ostalih prostora s razvojnim posebnostima te usvajanje plana razvoja brdsko-planinskog područja.
Prihvaćen je i zaključak o potrebi donošenja dodatnih zakonskih rješenja kojim će se osigurati mjere za demografski razvoj Gorskog kotara.
Klub vijećnika HDZ-a odustao je od amandmana, kao i vijećnici kluba PGS-a i HSS-a jer su njihovi prijedlozi obuhvaćeni zaključcima Županijske skupštine.
S nacionalne razine potrebno prepoznati posebnosti Gorskog kotara
Aktivnosti Županije s ciljem poticanja razvoja Gorskog kotara predstavio je pročelnik Ljudevit Krpan. Govoreći o ulozi nacionalnih institucija rekao je kako postoji pravna podloga za dodatno poticanje, ali da je izostala operacionalizacija i da zakonske mogućnosti još uvijek nisu provedene.
Ocijenio je da unutar brdsko-planinskih područja država ne osigurava dovoljno sredstava i poticaja te da je s nacionalne razine potrebno prepoznati posebnosti Gorskog kotara i odgovoriti adekvatnim zakonskim i proračunskim rješenjima.
U raspravi u kojoj su sudjelovali načelnici i gradonačelnici goranskih općina i gradova te saborski zastupnici iz županije, moglo se čuti da je stanje u Gorskom kotaru dramatično, da treba prestati pričati što se tom kraju dalo, i reći kako i čime pomoći.
Naglašeno je kako je jedini važan rezultat svih ulaganja i mjera – zaustavljanje demografske katastrofe Gorskog kotara.
Rečeno je i da se u Gorskom kotaru ulaže i s nacionalne i županijske razine, posebice u infrastrukturu.
Jedni su isticali da se očekivala rasprava o konkretnim problemima i rješenjima, a manje stranačkih nadmetanja, dok su drugi navodili da je financijska pomoć lokalnim jedinicama minimalna te da je krajnje vrijeme da se nešto promijeni.
U nastavku će se raspravljati o Master planu turističkog razvoja Gorskog kotara, Programu rada županijskog Savjeta mladih te o imenovanju Stručnog povjerenstva za koncesije na pomorskom dobru.
Komentari