Drvoprerađivačima na potresom pogođenim područjima 10 milijuna kuna bespovratne pomoći

Autor:

07.07.2015., Bjelovar - Proizvodni pogoni bivse drvne industrije Cesme iznova, pod okriljem nove tvrtke Tehno drvo i novog vlasnika Joze Kalema, rade punom parom, a vecina bivsih radnika Cesme, pri cemu prednjace zene, ponovno je na svojim radnim mjestima u novoizgradjenim pogonima. U krugu bivse posrnule tvrtke Cesma, kasnije i posrnule Spacve, na mjestu gdje su bile tvornice Sperploca i Furnir, niknuli su novi proizvodni pogoni te susare za preradu drveta. Investicijska ulaganja u pogone, opremu i strojeve premasuju 200 milijuna kuna, a ona ce se i povecavati prosirivanjem proizvodnih pogona do kraja 2015. Trenutacno je zaposleno 125 radnika, a bitno je da su prioritet kod zaposljavanja imali bivsi radnici Cesme d.d. Do kraja kolovoza 2015. u planu je zaposljavanje jos 25 radnika pokretanjem finalne proizvodnje lamela. Tehno drvo d.o.o. PC Bjelovar tvrtka je koja se bavi drvnom proizvodnjom od primarne obrade trupaca do izrade finalnog proizvoda. Proizvodnja je organizirana u dva glavna procesa, prvi obuhvaca raspilivanje trupaca na suvremenoj opremi kapaciteta u 40 m3 po smjeni. Proizvodnja je organizirana u tri smjene. Drugi dio prerade drveta i proizvodnja elemenata odvija se na digitaliziranim linijama u skladu s visokim standardima razvijenih zemalja. Cjelokupni proizvodni program se izvozi u zapadnoeuropske zemlje, u prvom redu u Austriju i Svicarsku te Dansku, Svedsku i Njemacku.
Photo: Damir Spehar/PIXSELL

Damir Spehar/PIXSELL

Ministarstvo poljoprivrede u petak je objavilo da je donesena mjera pomoći kojom će se dodijeliti bespovratna sredstva drvoprerađivačima na potresom pogođenom području.

Poduzetnici koji obavljaju djelatnosti prerade drva i proizvodnje namještaja pretrpjeli su velike štete zbog kojih je došlo do smanjenja ili kompletne obustave rada zbog šteta na proizvodnim kapacitetima koje su nastale kao posljedica potresa. S obzirom na to da je riječ o područjima koja su slabo naseljena i ekonomski nerazvijena potrebno je štete sanirati što prije radi nastavljanja proizvodnje i opstanka.

“Ministarstvo će dodjeljivati bespovratna sredstva u ukupnom iznosu od 10 milijuna kuna, za sanaciju šteta na proizvodnoj tehnologiji i opremi, informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji i proizvodno – poslovnom objektu, do 100 posto iznosa prihvatljivog troška uz najviši iznos potpore po jednom poduzetniku od 750 tisuća kuna”, navedeno je u priopćenju Ministarstva poljoprivrede.

Kako bi pravovremeno i efikasno ostvarili prava na bespovratna sredstva, Ministarstvo poziva poduzetnike da se s priloženim nalazom i mišljenjem ovlaštenog vještaka za procjenjivanje štete iz potrebnog područja apliciraju na javni natječaj kako bi ostvarili prava na bespovratna sredstva.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.