‘Drveće si međusobno bezuvjetno pomaže’

Autor:

FOKUS KOMUNIKACIJE

Njemački autor Peter Wohlleben o svom romanu ‘Tajni život drveća’

U šumi se događaju nevjerojatne stvari: drveće se međusobno sporazumijeva, brižno skrbi, stabla imaju osjećaje, navike i pamćenje i, sve u svemu, šume funkcioniraju kao velike društvene zajednice. Iako zvuči nevjerojatno, njemački šumar Peter Wohlleben tvrdi upravo to u svjetskom bestseleru “Tajni život drveća” koji je nedavno objavljen i u Hrvatskoj. U tumačenju procesa koji se odvijaju pod krošnjama, autor se koristi saznanjima prikupljenim tijekom više desetljeća provedenih među stablima, ali i najnovijim znanstvenim spoznajama. Drveće se brine za svoje potomstvo, a drveće susjedi s ljubavlju i pažnjom brinu se za starija i nemoćna stabla. U knjizi se saznaje da drvo ima osjećaje, emocije, sjećanja. O tome postoje znanstvena istraživanja, ali i Wohllebenova osobna saznanja i otkrića koja godinama skuplja radeći svoj posao.

Peter Wohlleben rođen je u Bonnu 1964., a osim što je šumar po struci, autor je ekoloških knjiga koje piše laičkim stilom. Nakon diplome šumarstva, zaposlio se kao rendžer 1987., a s godinama se sprijateljio s drvećem koje je čuvao te se jako razočarao uvidjevši kakvu je štetu stablima napravila tehnologija koju je kao državni zaposlenik bio prisiljen provoditi. U bestseleru “Tajni život drveća” na jednostavan način opisuje kako izgleda biljni organizam koji ima mozak, odnosno korijenje.

U ekskluzivnom intervjuu za Nacional Wohlleben govori o tome zašto je izabrao život među stablima te objašnjava zašto je uvjeren da drveća međusobno komuniciraju.

NACIONAL: Što vas je inspiriralo za knjigu “Tajni život drveća”?

Pravi razlog je bila moja žena: pitala me zašto ne napišem sve stvari koje govorim ljudima koje vodim kroz šume. Trebalo mi je šest mjeseci da napišem knjigu.

NACIONAL: U knjizi tvrdite da je drveće puno više od onoga što obično mislimo, da baš kao i svako drugo biće ima osjećaje, da može komunicirati međusobno i sa životinjama. Koliko dugo vam je trebalo da dođete do tog zaključka i što to znači vama koji se time bavite cijeli život?

Prvi kontakt sa znanjem tog tipa dobio sam na studiju šumarstva. Kroz godine dobio sam sve više informacija o skrivenom društvenom životu drveća. Uvijek sam osjećao da je drveće više od neke vrste biorobota. Posljednjih dvadeset godina promijenio sam način vođenja šume, stvorio sam zaštićena područja i sačuvao druge vrste bez korištenja kombajna, uz pomoć šumskih radnika i konja da bih izbjegao veće štete.

NACIONAL: Zašto je ljudima tako teško razumjeti da je drveće živo i da ima osjećaje? Što se može učiniti da bi se promijenilo to mišljenje?

Znanstvenici su živući svijet podijelili na tri kategorije: prvo ljudi, drugo životinje i treće biljke. Treća kategorija smatrala se sirovim materijalom bez osjećaja i duše. Sad ispada da su biljke u mnogočemu vrlo bliske životinjama. Postoje divna istraživanja o tome, ali malo je literature. Taj je jaz donekle premošten ovom knjigom.

NACIONAL: Zašto ste se zaljubili u drveće i šume?

Uvijek sam volio prirodu, bilo da je riječ o biljkama ili životinjama. A stabla su nešto poput slonova među biljkama, tako su impresivna. A svojim društvenim životom pamte čak i duže od slonova.

NACIONAL: Zašto više brinemo o životinjama nego o biljkama, posebno o stablima o kojima ponekad i ne razmišljamo, nego ih režemo bez da trepnemo. Što pretjerano rezanje stabala može učiniti prirodi?

Šume su ne samo potrebne Zemlji kao regulativ klime ili bioraznolikosti, nego i za nas. Naš krvni tlak pada u nedirnutim šumama, naš imunološki sustav ozdravi i ojača. Stoga je zaštita stabala ujedno i zaštita ljudi. A da bi se to shvatilo, potrebna je svaka prilika da bi se pomoglo šumama.

NACIONAL: Što najviše volite kod drveća?

Najviše mi se sviđa to što si međusobno bezuvjetno pomažu. Bezuvjetno. Kad pogledamo političku situaciju u svijetu, onda se čini da bi odlično rješenje za sve nas bilo da smo kao stabla.

NACIONAL: U knjizi pišete o načinu komunikacije između drveća, o ‘’električnim’’ venama kojima su stabla isprepletena, o tome da je korijenje kao mozak i da svaki dio stabla ima poseban zadatak i zadaću. Kako gledate na to?

Mislim da su stabla drugačije izgrađena, ali imaju vrlo slične procese u svom tijelu kao životinje i ljudi. Zato bi trebalo postojati dublje razumijevanje od onoga koje danas postoji. A dublje razumijevanje znači veću zabavu kad hodate kroz šumu.

NACIONAL: Spominjete činjenicu da je vrlo moguće da drveće komunicira na mnogo različitih načina i sugerirate da će se taj način komunikacije tek otkriti. Na čemu to temeljite?

Drveće može komunicirati kemikalijama, električnim signalima i zvukom. Ali zasad samo znamo što se događa kad ih napadnu insekti ili druge životinje. Ne bi li bilo sjajno otkriti o čemu ‘’razgovaraju’’ kad se osjećaju dobro?

NACIONAL: Kakva je situacija sa šumskim površinama u Njemačkoj i ostatku Europe? Što su najveći izazovi?

Najveći problem je zaštititi određeni postotak površine gdje nije dozvoljeno nikakvo uplitanje ljudske ruke. Uvijek gledamo na Brazil i tamošnje ugrožene prašume. Ali više nemamo nijednu iskonsku šumu u Njemačkoj, a vrlo malo ih je ostalo u ostatku Europe. Tako da se moramo koncentrirati na vlastito dvorište.

NACIONAL: Zovu vas ‘’šaptačem drveću’’. Da možete razgovarati s drvećem, što biste rekli? O čemu biste razgovarali?

Mislim da bih ih samo želio slušati. Što bih ja mogao reći biću koje je od mene starije nekoliko puta?

NACIONAL: Sviđa mi se način kako pišete da drveće ne voli biti samo, kako im je potreban prijatelj koji je uglavnom u blizini te kako si međusobno pomažu u trenucima nevolje.

Drveće je sporo jer je sporost ključ kako postati zdrav i jako star. Mislim da je to prekrasna misao da bismo smanjili našu brzinu na brzinu drveća. Tada bi se mnogi problemi činili manji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)