U prostorijama društva Potrošač održana je konferencija za medije radi upoznavanje javnosti s prošlotjednom odlukom Ustavnog suda Republike Hrvatske u predmetu Franak. Predstavljen je značaj odluke Ustavnog suda kao i daljnje pravne mogućnosti za svakog potrošača koji je bio korisnik kredita u švicarskim francima.
“Posljednja odluka Ustavnog suda koja je donesena značajna je iz jednog razloga, a to je da je završen pravni put koje su banke imale u Republici Hrvatskoj u pobijanju odluka iz kolektivne parnice. Dakle, kada je kolektivnom tužbom koja je pokrenuta 2012. godine krenula cijela ova priča u suradnji s Udrugom Franak i Savezom Potrošač krenula je ta dugotrajna bitka koja završava 2021. godine. U smislu prava koja potrošači imaju vezano za ovu odluku ništa se bitno nije promijenilo zato što je već 2018. godine, a ranije što se tiče kamata 2014. donesene su pravomoćne odluke koje su dale za pravo potrošačima da s određenom većom sigurnošću nego što su to imale prije pravomoćnog ishoda kolektivne parnice, podnesu pojedinačne tužbe radi isplate iznosa koje su preplatile temeljem ništetnih ugovornih odredaba. Dakle da ponovim, ovo je velika stvar jer banke više nemaju pred Hrvatskim sudom mogućnost pobijanja odluke iz kolektive parnice. Čula sam u medijima da će moguće poduzimati radnje izvan Republike Hrvatske što nije neočekivano, međutim sad je konačno Ustavni sud po drugi put stavio stvari na svojem mjesto i potvrdio da su potrošači cijelo vrijeme bili u pravu i da ono što su banke radile je nepošteno, nije dopustivo i da to na neki način zapravo treba sankcionirati. Kolektivna parnica je jedna vrsta parnice koja nažalost ne onemogućava potrošačima da automatski dobiju svoje novce koje su preplatili. Na njima je da pokrenu pojedinačne parnice, oni koji to već nisu i oni koji to žele. Sada su to slobodni učiniti s potpunom sigurnošću u pozitivan ishod svojih postupaka”, naglasila je Ana-Marija Leško Blažić, odvjetnica iz Odvjetničkog društva Dragičević i partneri koji duži niz godina zastupa Udrugu Potrošač pa između ostalog i vezano za pitanje ugovora u kreditima zaključenih u švicarskom franku.
Završen prvi kolektivni postupak u korist potrošača
”Izuzetno mi je drago da je ovom odlukom Ustavnog suda u korist potrošača formalno završen prvi kolektivni postupak, odnosno jedna povijesna pravna borba građana RH protiv velikog bankarskog sutava i nezakonitosti u bankarskom poslovanju. Međutim, izuzetno je važno napomenuti da nam za potpunu pobjedu važno riješiti i sporna pitanja ništetnosti ugovora i pravnog statusa konverzije koje se trenutno nalazi na EU sudu, jer se preko 80% novčane mase koja se potražuje ili će se potraživati od banaka odnosi na konvertirane stambene kredite. Također, osobno sam 2019. godine zbog ove velike prevare dužnika poslao kaznenu prijavu protiv uprave banaka i Guvernera HNB-a na temelju kolektivne presude te postavio pitanje njihove osobne odgovornosti. U siječnju ove godine mi je kaznena prijava odbačena od strane USKOK-a, pa sam privatno preuzeo kazneni progon jer za mene osobno konačna pobjeda će biti tek kad se i odgovorni kazne za svoje postupke koji su uzrokovali velike psihičke, zdravstvene i financijske posljedice za dužnike i njihove obitelji”, rekao je Denis Smajo, aktivist i savjetnik udruge Potrošač.
Poziv građanima da se obrate ukoliko su imali kredite u švicarskim francima
”Prije svega shodno ustavnoj odluci po kojoj se odbacuje žalba banaka dužnost nam je informirati građane Republike Hrvatske nakon dugogodišnje borbe (kao tužitelj) ovo je kraj jedne duge bitke. Apsolutno pozivamo sve građane koji imaju ili su imali kredite u švicarskim francima i ostale ugovore o kreditu sumnjive pravne prirode da nam se obrate na [email protected] te [email protected] . Ustavna odluka je potvrda da smo bili u pravu od samog početka, što korisnici kredita u švicarskim francima, tako i sami tužitelj ”Potrošač” od samoga početka do kraja”, zaključio je Igor Vujović, predsjednik udruge Potrošač.
“Potrošač je 2012. godine podnio prvu kolektivnu tužbu u Republici Hrvatskoj kojom je tražio zaštitu svih potrošača, korisnika kredita u švicarskim francima te u parnici dokazao da je primjena valutne klauzule u CHF nedopuštena i nepoštena, baš kao i primjena ugovorene odredbe o promjenjivoj kamatnoj stopi iz svih ugovora o kreditima s valutnom klauzulom. Ustavni sud Republike Hrvatske donio je prošlog tjedna odluku kojom odbacuje i odbija ustavne tužbe banaka u slučaju Franak te time obilježava kraj pravnog puta u slučaju Franak u Republici Hrvatskoj, odnosno konačnu potvrdu pobjede Potrošača”, naglasili su.
Komentari