Drugi festival Bodies bez potpore Grada i države

Autor:

DRUGI SOUNDED BODIES OD 3. DO 8. STUDENOG U ZAGREBU U ORGANIZACIJI UDRUGE DOMINO

U Zagrebačkom plesnom centru od 3. do 8. studenog održat će se drugo izdanje festivala Sounded Bodies u organizaciji udruge Domino, a predstavit će umjetnike čiji rad sadržava istraživačke i eksperimentalne metode. Program tog jedinstvenog međunarodnog izvedbenog festivala osmislio je koreograf i plesni umjetnik Bruno Isaković i izabrao je izvođače koji se poigravaju glasom i zvukom te njihovim vezama s tijelom. Tako će u Zagrebu nastupiti brojni umjetnici iz Australije, Kanade, Francuske, Nizozemske, Njemačke, Mađarske i Hrvatske. Održat će se i pet umjetničkih radionica namijenjenih plesačima i koreografima o raznim tehnikama kontrole glasa i pokreta. Deset predstava na festivalu podržale su međunarodne organizacije Canada Arts Council, Conseil des arts et des lettres du Québec, Conseil des arts de Montréal, Goethe Institut te veleposlanstava Nizozemske, Francuske i Australije.

‘’Festival se održava drugi put, ali nažalost opet bez ikakve podrške Ministarstva kulture ili Ureda za kulturu Grada Zagreba. Riječ je o festivalu koji se velikim dijelom bavi plesom, a on je u sve težoj situaciji u domaćem kulturnom okruženju. Međutim, imamo sreće da je nekoliko veleposlanstava i međunarodnih organizacija bilo zainteresirano za autorsko istraživanje i eksperimentiranje koje potiče Sounded Bodies. Nadamo se da će festival pobuditi interes domaćih institucija jer se radi o programu koji je intrigantan, selekcijski zaokružen i prema dosadašnjim reakcijama publike, odlično je prihvaćen. Unatoč manjku financijske podrške, vjerujem da smo uspjeli pridonijeti međunarodnoj kulturnoj razmjeni te ojačati plesnu ponudu u Zagrebu’’, rekao je Isaković za Nacional.

Tako će Domino ove godine ugostiti generacijski vrlo različite umjetnike, veterane plesne i performerske scene poput Marie Beland iz Kanade, Jorga Mullera iz Francuske te Deborah Leiser-Moore iz Australije, ali i njihove mlađe, ali priznate kolege Jareda Gradingera i Angelu Schublot iz Njemačke, Loica Perela iz Nizozemske i druge. Uz nastupe međunarodnih umjetnika koje hrvatska publika ne može često vidjeti, otvorenje i zatvaranje festivala prepušteno je hrvatskim umjetnicama Davorki Horvat i Vesni Mačković. ‘’Festival ne želi specifičnim fokusom tih dvaju elemenata suziti prostor izvedbenih formi, nego ponuditi platformu koja okuplja vrlo različite umjetnike te time dobiti koherentan i neočekivani program. Tako ćemo vidjeti predstave posvećene istraživanju teme festivala, poput one Davorke Horvat, umjetnice sa snažnim interesom prema međuodnosu glasa i tjelesnosti. U predstavi ‘Between’ kanadske koreografkinje Marie Béland govor postaje podrška za koreografiju gesti, u kojoj govorljivost postaje fizički pokret. Predstava ‘Mobile’ francuskog žonglera Jorga Mullera vrlo je specifična. Radi se o izuzetno vještom izvođaču koji uspijeva zvuk proizvesti ekstenzijom vlastitog pokreta uz pomoć visećih cijevi i njegova predstava nikoga neće ostaviti ravnodušnim’’, rekao je Isaković. Zanimljivost festivala je i to da su predstave dio inicijative “Umjetnost dostupna svima” i ulaznice se samo moraju rezervirati, a nakon izlaska s predstave posjetitelji će sami upisati cijenu na ulaznicu, s obzirom na financijske mogućnosti i na to koliko su zadovoljni predstavom.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)