Dramatično upozorenje guvernera Vujčića: “Rate kredita mogle bi porasti i za 20 posto”

Autor:

30.09.2021., Opatija - 24. znanstveno strucna konferencija Financijsko trziste u hotelu Kvarner. Izjava guvernera Hrvatske narodne banke Borisa Vujcica.
Photo: Goran Kovacic/PIXSELL

Goran Kovacic/PIXSELL

Unatoč dobrom gospodarskom oporavku, Hrvatska se bori s inflacijom, zbog čega je upitno hoće li do 1. siječnja 2023. uspjeti ispuniti uvjete za ulazak u eurozonu. Guverner Hrvatske Narodne Banke, Boris Vujčić, kaže kako je riječ  o globalnom fenomenu.

“U europodručju se stopa inflacije povećavala sličnom brzinom i intenzitetom kao u Hrvatskoj. No, oporavak ne teče ravnomjerno u svim zemljama pa se jako povećala i raspršenost stopa inflacije među članicama EU-a. Iako se očekuje da bi stopa inflacije u Hrvatskoj mogla biti na istoj ili sličnoj razini kao u eurozoni, posljedica te raspršenosti stopa inflacije je i neizvjesnost u pogledu ispunjavanja inflacijskog kriterija. Za ocjenu usklađenosti s tim kriterijem najvjerojatnije ćemo morati pričekati do svibnja, kada ćemo vidjeti inflacijska ostvarenja svake pojedine članice EU-a i tumačenje Europske komisija koja treba odrediti tri zemlje s najboljim pokazateljima inflacije”, kazao je guverner za Novi List.

Između ostalog, Vujčić je komentirao i stanje na tržištu nekretnina, odnosno o balonu na tržištu nekretnina za koji je kazao kako je nekretninski balon još uvijek u razmjerno ranoj fazi nastanka.

“Cijene stambenih nekretnina tek su nedavno nadmašile razinu iz 2008. godine i još uvijek su blago iznad razina koje su utemeljene na ekonomskim fundamentima. Ali stupanj precijenjenosti se povećao u pandemiji i nastavlja rasti. U mjeri u kojoj se kupovine financiraju kreditima, HNB može djelovati kroz regulaciju uvjeta odobravanja kredita.

Razborite politike kreditiranja važne su jer pridonose stabilnosti tržišta i financijskog sustava kao i zaštiti samih dužnika čak i ako ne mogu same zaustaviti napuhivanje cjenovnog balona. Velik dio ovog razgovora posvećen je inflaciji i očekivanjima u pogledu rasta kamatnih stopa.

Taj će preokret najvjerojatnije biti polagan, ali ne može se potpuno isključiti mogućnost da stope rastu brže. Stoga i dužnici s dugoročnim kreditima odobrenima uz varijabilne kamatne stope trebaju biti spremni za još uvijek ipak malo vjerojatan scenarij da im u kratkom roku rate kredita porastu za 10 ili čak 20 posto”, kazao je Vujčić.

OZNAKE: Boris Vujčić

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.