Helikopter njemačkog Bundeswehra našao se pod vatrom ruskog broda, izvještavaju mediji. Incident na Baltičkom moru dolazi nakon porasta tenzija između Rusije i Zapada.
Prema njemačkoj novinskoj agenciji dpa, posada ruskog broda ispalila je signalnu municiju.
Njemački helikopter je bio u izviđačkoj misiji, navodi dpa.
Upitan o tom incidentu na redovnoj konferenciji za novinare, glasnogovornik njemačkog ministarstva obrane je rekao da ne može potvrditi medijske navode.
Međutim, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock spomenula je incident na sastanku NATO-a, iako s malo detalja. Podrazumijeva se da se ta vrsta municije koristi samo u izvanrednim situacijama.
RUSKI HIBRIDNI RAT Pad zrakoplova litavskog DHL-a mogao bi biti sabotaža
“Ruski predsjednik Vladimir Putin napada naš mirovni poredak hibridnim napadima”, napisala je na X-u.
Baltičkim morem često plove brodovi koji žele da izbjeći sankcije uvedene nakon početka ruske invazije na Ukrajinu prije više od dvije i pol godine. Prema pisanju njemačkog lista Mittelbayerische Zeitung, riječ je o tankeru.
Baerbock je najavila više patrola kao sredstvo za borbu protiv porasta ruskih metoda hibridnog ratovanja vođenih protiv Zapada. Rusija se sumnjiči da je koristila agente za provođenje operacija u pokušaju sijanja nesigurnosti kroz NATO.
Pojačane njemačke patrole su dio pokušaja da se osiguraju kablovi i cjevovodi na Baltiku.
U studenom je oštećenje dva kompleta komunikacijskih kabela u Baltičkom moru — koji povezuju Finsku i Njemačku i Švedsku i Litvu — u jednom danu skrenulo pozornost vlasti na moguće sabotaže.
UZBUNA U BERLINU Rusi su planirali sabotažu u njemačkoj bazi NATO-a
Njemački ministar obrane Boris Pistorius proglasio je presijecanje komunikacijskog kabela između Njemačke i Finske činom “sabotaže” i implicirao da iza napada stoje “hibridni akteri”. Međutim, razlog napada još nije poznat, dodao je Pistorius.
Švedska, Njemačka i Litva pokrenule su istrage prošli tjedan, ispitujući ulogu kineskog broda Yi Peng 3 u incidentu, budući da se u to vrijeme nalazio u blizini oštećenih kabela.
Nekoliko europskih vlada i glavni tajnik NATO-a optužili su Rusiju za pojačavanje hibridnih napada na zapadne zemlje otkako je pokrenula svoju potpunu invaziju na Ukrajinu u veljači 2022. Moskva je više puta odbacila odgovornost za takve napade.
Hibridno ratovanje obično se odnosi na aktivnosti osmišljene za destabilizaciju država netradicionalnim i različitim sredstvima, uključujući kibernetičke napade, sabotaže infrastrukture i kampanje dezinformiranja.
Ove taktike često imaju za cilj oslabiti države bez izazivanja izravnog vojnog sukoba, piše Euronews.
SABOTAŽA U VOJARNI? Velika istraga u Njemačkoj, sumnja se da je voda kontaminirana
Komentari