Nagrada za životno djelo Hrvatske udruge likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti (ULUPUH) uručena je u petak kazališnom scenografu Dragi Turini, a dodijeljene su i nagrade za najbolji izložbeni i izdavački projekt, te za najboljeg mladog umjetnika 2018. godine.
U povodu 68 godina od osnutka ULUPUH-a, pod pokroviteljstvom Gradske skupštine Grada Zagreba, Nagrada ULUPUH-a za životno djelo dodijeljena je kazališnom scenografu Dragi Turini.
“Danas je scenografija Drage Turine inspiracija za mlade, putokaz avangardne prošlosti za budućnost”, obrazložila je Branka Hlevnjak, čiji je tekst pročitan prilikom dodjele nagrade, nakon čega je Turina kratko izjavio kako “u kazalištu nema sreće, ali ima zadovoljstva”.
Turina je scenografski rad započeo u studentskim kazalištima u Zagrebu, od kada je ostvario više od 250 scenografskih radova u kazalištima, na televiziji i filmu.
U njegova najznačajnija kazališna scenografska ostvarenja spadaju ona za predstave Kiklopa, Timona Atenjanina i Majke Hrabrost HNK-a u Zagrebu, te za predstave Amadeus, Sokol ga nije volio i San Ivanjske noći HNK-a u Splitu.
Najbolji majstor kazališne scenografije pružio je rješenja koja polaze od sadržaja predstave do poruke koju predstava nosi, od ciljane publike i mjesta izvođenja do ugođaja kojim postiže punu kazališnu čaroliju, istaknuto je na dodjeli u Starogradskoj vijećnici.
Mare modul – najbolji izložbeni projekt 2018. godine
Projekt “Mare Modul – keramička staništa za podmorje” dobio je nagradu za najbolji izložbeni projekt 2018. godine. Grupa umjetnika izradila je keramičke objekte koji su u studenome ove godine postavljeni u more i tako postali prirodno stanište podvodnim biljkama i životinjama, a prethodno su bili izloženi u Zagrebu, Rijeci i Kraljevici.
“Lijep je osjećaj realizirati projekt koji će imati dug život i služiti kao prirodno stanište”, kazala je Lidia Boševski dodavši kako je ideja projekta bila napraviti korak dalje i dati veću svrhu izradi predmeta od prirodnih materijala.
Nagradu za najbolji izdavački projekt 2018. godine dobila je monografija Vande Pavelić Weinert, autora Martine Petranović i Guida Quiena. Pavelić Wienert je bila hrvaska kustosica i kostimografkinja, a knjiiga je objavljena u serijalu kraćih monografija biblioteke Kazališna likovnost u knjizi.
Viša kustosica Atelijera Meštrović Barbara Vujanović dobila je nagradu za najboljeg mladog umjetnika 2018. godine. Kao autorica knjiga i izložbi o Ivanu Meštroviću, uz ustrajan istraživački rad Vujanović promovira Meštrovićev opus u hrvatskim i europskim okvirima, istaknuto je na dodjeli.
Komentari