Premijer Andrej Plenković nedavno je bio u posjetu susjednoj Srbiji gdje je u Subotici otvorio Hrvatski dom. Novo sjedište hrvatske nacionalne manjine u Srbiji u cijelosti je financira hrvatska Vlada s 1,8 milijuna eura. Otvorenju je nazočila i srpska premijerka Ana Brnabić, s kojom je kasnije održao bilateralni razgovore.
Nakon što je Hrvatsku u siječnju posjetio srpski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić, koji je sudjelovao na tradicionalnom božićnom prijemu u organizaciji Srpskog narodnog vijeća i nakon što je u povodu održavanja Velike skupštine Srpskog narodnog vijeća nedavno u Zagrebu bila i srpska premijerka, Ana Brnabić, premijer RH uzvratio je posjet.
Do otopljavanja odnosa došlo je nakon što je predstavnik hrvatske nacionalne manjine, Tomislav Žigmanov, postao ministar za ljudska i manjinska i društveni dijalog u Vladi Republike Srbije. O važnosti posjeta premijera Plenkovića, kojeg su zbog toga žestoko kritizirale stranke s desnice, znači za odnose između dviju zemalja i status nacionalnih manjina, voditelj Radio Nacionala Krešimir Končevski razgovarao je s Gošćom dana, Draganom Jeckov, saborskom zastupnicom iz redova SDSS-a u Hrvatskom saboru.
Na početku razgovora Anja Šimpraga istaknula je da posjet koji je premijer Plenković upriličio Subotici na dan hrvatske zajednice u Republici Srbiji izrazito važan. “Sigurno da je otvaranje hrvatske kuće, takozvane Matice, neobično važan događaj, kojem sam imala veliko zadovoljstvo prisustvovati. Sama činjenica da su tom događaju prisustvovali dvoje premijera dviju država, četiri ministra, osam župana govori o značaju tog događaja za hrvatsku zajednicu u Srbiji”, zaključila je.
Svako zahlađenje odnosa između vlasti Hrvatske i Srbije zrcali se na nacionalnim manjinama. “Ja bi voljela da su ti odnosi relaksiraniji i mi se trudimo svojim angažmanom doprinijeti tome. Činjenica je da to prije svega moraju napraviti rukovodstva dviju država. Ne može to samo tako napraviti narod. Možda na žalost, a opet s druge strane, možda na sreću, važno je da sve bude institucionalizirano i da postoji sustavno rješenje problema. Ovi iskoraci su sigurno dobro došli”, naglasila je Jeckov.
Posebno je pohvalila da se razgovori ponovno odvijaju. “U proteklom razdoblju svjedočili smo da nije bilo razgovora gotovo ni na jednom nivou. sada se ti razgovori intenzivirani i mnogobrojniji te predstavljaju preduvjet za nastavak i rješavanje konkretnih pitanja. Mi pripadnici srpske zajednice u Hrvatskoj i pripadnici hrvatske zajednice u Srbiji sigurno da ćemo pokušati te odnose još i više unaprijediti”, rekla je Dragana Jeckov.
O problemima koji opterećuju srpsku manjinu u Hrvatskoj, o ratnim i poratnim ranama, nestalima, poslušajte u razgovoru kojeg je Gošća dana Dragana Jeckov, zastupnica SDSS-a u Saboru, vodila s voditeljem Krešimirom Končevskim na linku:
Komentari