Policijski službenici Policijske uprave zagrebačke u suradnji sa Sigurnosno-obavještajnom agencijom dovršili su kriminalističko istraživanje nad dvojicom muškaraca starosti 50 i 36 godina zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela „Neovlaštena proizvodnja i promet drogama“, priopćeno je u nedjelju poslijepodne iz MUP-a.
Kriminalističkim istraživanjem je utvrđeno da su osumnjičeni protivno odredbi članka 3. Zakona o suzbijanju zlouporabe droga na za sada neutvrđen način, a zbog daljnje preprodaje zajedno nabavljali veće količine amfetamina i MDMA, koje su potom skrivali, vagali i prepakiravali u poslovnom prostoru na području Trešnjevke, nakon čega su drogu dalje preprodavali”, navodi se u policijskom priopćenju.
U petak, 1. rujna pretragom poslovnog prostora policija je pronašla ukupno 20334 grama amfetamina pakiranog u 21 paket te još 368,0 grama MDMA, dvije digitalne vage s tragovima droge te predmete za pakiranje droge.
Nakon dovršenog kriminalističkog istraživanja policijski službenici su osumnjičene predali pritvorskom nadzorniku dok su kaznenu prijavu dostavili Općinskom kaznenom državnom odvjetništvu u Zagrebu, navodi se u MUP-ovu priopćenju.
Sudac istrage odredio je u subotu istražni zatvor sedmorici osumnjičenih pripadnika skupine protiv koje je Uskok proširio istragu zbog sumnje da su u manje od dvije godine preprodali preko 550 kilograma marihuane, po osam kilograma kokaina i amfetamina te tisuću tableta MDMA.
Uskok je sucu istrage zagrebačkog Županijskog suda predložio pritvaranje sedmorice okrivljenika jer se četvorica od ranije nalaze u istražnom zatvoru, jedan je na izdržavanju zatvorske kazne, dok za preostale, kako su ranije izvijestili, nije bilo zakonske osnove za traženje pritvora.
Istraga protiv njih proširena je nakon uhićenja na području Zagreba, Istre, Šibenika i Rijeke te prijave koju je policija podnijela Uskoku.
Tužiteljstvo sumnja da su od zasad neutvrđenih ilegalnih proizvođača i krijumčara droge, dvojica osumnjičenih vođa skupine od lipnja 2019. do ožujka 2021. kupovali veće količine marihuane, kokaina, amfetamina i MDMA zbog daljnje preprodaje.
Potom su pronalazili osobe zainteresirane za kupnju, s kojima su dogovarali vrstu, količinu i cijenu pojedine droge.
Prema neslužbenim informacijama, 39-godišnjak je suvlasnik kluba na Trešnjevci u kojem je ubijen Tomislav Sabljo.
On na zagrebačkom području ima još nekoliko lokala, a među njima je i palačinkarnica koja posluje na dvije adrese.
U jednu od njih osumnjičeni je, kako tvrdi USKOK, u siječnju 2021. naručio drogu, doznaje N1.
Rivalstvo, odnosno borba za prevlast na narkotržištu, kako sumnja USKOK, bio je i motiv zbog kojeg je ranije bio planiran atentat na Sablju, do kojeg tada nije došlo.
Preko SKY ECC aplikacije na kojoj je 39-godišnjak, kako je rekonstruirao USKOK, imao PIN ‘GWSQF3’, te nadimak ‘Boost’, suvlasnik Ritza naručio je dostavu droge u ‘Činkicu’ u Španskom, navodi N1.
“U lokal da dostavi robu”, čudio se drugi osumnjičeni, objašnjavajući kako nikada ne dostavlja drogu u stanove ili poslovne prostore.
“Bit ću ja unutra”, napisao je, prema prijavi, suvlasnik Ritza.
“Kako god vam paše, bolje u ruke manje je sumnjivo. Doći će u Činkicu i dati vam”, zaključuje dopisivanje drugi osumnjičeni. Zatim je, navodi USKOK, poslao jednog svog suradnika s kokainom u lokal u Španskom.
Istražni zatvor sedmorici iz 20-ero člane skupine preprodavača droga
Komentari