U Trsat, Sinj, Aljmaš i Mariju Bistricu godišnje dođe oko milijun i pol turista, ali je potencijal za vjerski turizam u Hrvatskoj puno veći od te brojke. Grad Dugo Selo europskim novcem planira obnoviti crkvu iz 13. stoljeća i tako razviti vjerski turizam. Hodočasnička sezona započinje u travnju, a Nacional je istražio potencijale i najveće probleme te vrste turizma u Hrvatskoj
Nenad Panian, 53-godišnji gradonačelnik Dugog Sela, upravo pokreće projekt za koji smatra da može značajno unaprijediti i revitalizirati njegovo mjesto i donijeti mu mnogo dobra u budućnosti – iako se temelji na prošlosti. U središtu projekta je mjesna crkva Sv. Martina, sagrađena davne 1209. godine. Iako on sam nije vjernik, odlučio ju je obnoviti i u Dugom Selu pokrenuti vjerski turizam. Svjetska turistička organizacija procjenjuje da vjerski turizam godišnje generira 600 milijuna putnika motiviranih vjerom, od kojih je 280 milijuna hodočasnika, a Panian je odlučio dio njih privući u Dugo Selo i u tome vidi veliku šansu za svoj grad. Ta ideja sazrela je dok je nedavno boravio u francuskom gradiću Candes-Saint-Martinu, gradu prijatelju Dugog Sela.
“Najvažnija poveznica je prijateljstvo s francuskim gradom St. Quentinom, s čijim sam turističkim uredom dogovorio jako uspješno višednevno gostovanje. Želio sam Hrvatsku i Francusku spojiti na drugačiji način – kroz život i put svetog Martina. On je putovao kao vojnik cijelom srednjom Europom, iz rodnog mađarskog Szombathelya do Amiensa gdje je prerezao svoj plašt i darovao ga siromahu, Toursa u kojem je zaređen za biskupa i Candes-Saint-Martina, gdje je pokopan. Bio je čovjek koji je živio u vremenu nakon raspada Rimskog Carstva i spajao devastirane krajeve Europe, uglavnom vinogradarske. Zašto? Zato što je vino bilo izvor sreće i zadovoljstva. U to vrijeme, pred mračni srednji vijek, bila je potrebna nit vodilja”, objasnio je Panian…
Komentari