U Hrvatskoj već desetak godina postoji coaching, ali iako se sve više i brže razvija, taj segment poslovanja još nije uređen zakonskom regulativom.Nacional je istražio što je to coaching, tko su coachevi za žene, djecu, tvrtke ili life coachevi, koje usluge klijent dobiva od svog coacha, koja je razlika između coachinga i terapije, ali i zašto se u hrvatskom društvu coaching smatra puno prihvatljivijim načinom pomoći od onoga što nude psiholozi ili psihijatri
Iako u Hrvatskoj već desetak godina postoji tržište coachinga, taj segment poslovanja još nije uređen zakonskom regulativom. Budući da nema hrvatskog izraza za takav način pomoći ljudima, coaching je preuzet iz engleskog i koristi se svugdje u svijetu. Coaching obuhvaća traženje najboljeg rješenja u nekom segmentu života. Uloga coacha je da pomogne klijentu da dođe do odgovora na životna pitanja te pronađe najbolju metodu suočavanja s problemom i pronalaska odgovarajućeg rješenja na tom putu. Zajedno se definira strategija te se aktivno radi na svladavanju koraka do željenog cilja. Iako je life coaching najpoznatija vrsta coachinga, postoji više vrsta, ovisno o problemu koji treba riješiti, pa u Hrvatskoj postoje coachevi koji se bave samo biznis coachingom, postoji coaching za žene, pa i za djecu. Nacional je istražio tko se može baviti coachingom, što to obuhvaća, te na koji način funkcionira tržište.
Tomislav Tomić, predsjednik Hrvatskog društva za life coaching, kaže da je uspoređujući današnju situaciju s onom kakva je bila 2009. kada je službeno započeo s coachingom, life coaching već počeo poprimati jasan identitet na tržištu i ljudi ga prepoznaju kao sustav osnaživanja i poticanja koji je primarno usmjeren na maksimizaciju potencijala osobe i tima…
Komentari