Nacional je u svom novom broju objavio ekskluzivne fotografije koje prikazuju loše održavanje dijelova agregata u nekoliko hidroelektrana. Nekoliko najvažnijih hidroelektrana u Hrvatskoj, navodi izvor Nacionala, u očajnom je stanju zbog dugogodišnje nebrige i površnog održavanja te dodaje da su u najlošijem stanju HE Orlovac, HE Senj i HE Dubrovnik – tri najvažnije elektrane koje su ključne za stabilnost opskrbe.
Naime, HE Orlovac nije u funkciji, HE Senj radi s četvrtinom kapaciteta, a u HE Dubrovnik radi samo agregat B koji struju proizvodi za Elektroprivredu Republike Srpske, a i on s nepunim kapacitetom.
HE Orlovac je, prema istom izvještaju o proizvodnji, u redovnom godišnjem remontu, no on ne podrazumijeva temeljiti remont turbina iako su one u jako lošem stanju i u radu trpe snažne vibracije, jer HEP nije pristao snositi trošak tih radova. U jednako katastrofalnom stanju je i protočna HE Miljacka koja se, kako je kazao izvor Nacionala, ‘doslovno raspada’. I ona radi tek s manje od trećine kapaciteta.
“U jednako lošem stanju je i Termoelektrana Rijeka. Ta elektrana snage 320 MW već sedam godina nije u redovnoj funkciji zbog činjenice da koristi ekološki neprihvatljivo lož ulje, no izuzetno je važna kao rezervni pogon koji se pokreće u slučaju potrebe za dodatnim izvorima električne energije. HEP je nedavno pokušao aktivirati TE Rijeka kako bi nadoknadio manjak energije zbog nedostatnog rada hidroelektrana, no i u toj se elektrani dogodio kvar koji će to postrojenje na duži rok onemogućiti u radu. Do kvara je došlo zbog loše konzervacije, lošeg održavanja i nepravilne dekonzervacije agregata neposredno prije pokretanja. Nakon ovakvog kvara generator se ne može vratiti u pogon bez ozbiljnije investicije. A da apsurd bude veći, do kvara je došlo isti dan kad je zbog probijanja uzemljenja iz sustava ispala i HE Rijeka”, upozorio je izvor Nacionala i dodao da je nerijetko dijelom uzrok takvom stanju i činjenica da Uprava na ključna upravljačka mjesta u tim postrojenjima postavlja neiskusne rukovoditelje i ljude koji nemaju direktno iskustvo u proizvodnim pogonima HEP-a.
Komentari