Doris Pack: “Bilo bi previše reći da je Hrvatska među 15 najrazvijenijih zemalja”

Autor:

20.03.2023., Zagreb - U povodu prvog Dan Sveucilista VERN dodijela prvog pocasnog doktorata dr. Doris Pack i nagrade studentima . Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

Ugledna njemačka političarka i bivša zastupnica u Europskom parlamentu u ponedjeljak je za Media Servis komentirala broje aktualne teme iz Hrvatske i svijeta.

Predsjednik hrvatske Vlade Andrej Plenković u posljednje se vrijeme učestalo hvali kako je Hrvatska danas u društvu 15 najrazvijenijih zemalja. “Ne smije ga se pogrešno shvaćati jer bi bilo previše reći da je Hrvatska među 15 najrazvijenijih. Mislim da govori o EU i da se odnosi na 15 zemalja koje su članica EU-a, NATO-a, Schengena i europodručja”, istaknula je Doris Pack.

Hrvatska se bori s visokom stopom inflacije, porastom cijena, energetskom krizom, a Doris Pack ističe da se s istim problemom suočava cijela Europa. Istaknula je da se u Njemačkoj brojne tvornice, ali i građani trude štedjeti što je moguće više na struji i plinu. “Malo smo se bojali zimskog razdoblja, ali zima nije bila tako teška i sve smo preživjeli. Međutim, ideja štednje energenata je nešto što svi trebamo imati na umu, ne samo u Njemačkoj nego i ovdje. I jako sam sretna što vi imate LNG terminal na Krku i čestitam vašoj zemlji jer od toga će imati koristi cijela regija”, dodala je za Media Servis.

Osvrnula se i na korupciju, veliki problem u Hrvatskoj. Poručila je da je korupcija kao rak i da se proti nje moramo boriti od najnižih do viših razina. “Čim uočite korupciju morate djelovati da je iskorijenite, ali to nije moguće postići u potpunosti. Naravno i u Njemačkoj postoji korupcija, ali naš pravosudni sustav stvarno reagira i mislim da se tim ljudima mora suditi. Vidim da i u Hrvatskoj pravosudni sustav funkcionira dobro. Vidim da su osumnjičeni neki ministri, ali vjerujte mi da to nije samo na toj razini, nego na svim razinama. Gdje god postoji mogućnost za  počinjenje koruptivnih djela, tu postoji i korupcija”, rekla je.

Prvi rat koji je Doris Pack doživjela na terenu bio je Domovinski rat u Hrvatskoj. Na upit je li moguće uspoređivati rusku agresiju na Ukrajinu s agresijom koju je Srbija počinila nad Hrvatskom, odgovorila je: “Ne mislim da se previše može uspoređivati, ali mislim da su pozadine slične. Rusija želi obnoviti SSSR i uništiti ukrajinsku naciju. U 90-ima i Srbi su to isto htjeli napraviti, da zadrže Jugoslaviju, odnosno teritorij, i htjeli su stvoriti veliku Srbiju”, naglasila je izrazilažaljenje što Hrvatska 90-ih nije dobila pomoć i podršku međunarodne zajednice kao Ukrajina danas.

Što se tiče pomoći koju nudi NATO i EU, Pack kaže da se uvijek može bolje i više, ali napominje da misli da je sjajno što se dogodilo jer je, kaže, sigurna da Putin nije vjerovao da će EU ostati zajedno. “On je sigurno ostao zatečen kad je vidio da samo u ovom trenutku svi na strani Ukrajine, svi smo ujedinjeni. Sve dosadašnje odluke Europskog parlamenta, Komisije ili Vijeća mislim da su bile na mjestu,  i ako se može napraviti više ja sam za to, a mislim da će i Europski parlament biti”, pojasnila je.

Osvrnula se i na to što u Hrvatskom saboru nije usvojena odluka o sudjelovanju u misiji EU za vojnu pomoć za potporu Ukrajini – EUMAM. “Bilo me sram jer je Hrvatska sama toliko propatila i nije dobila pomoć, pa se pitam zašto ne mogu shvatiti da trebaju pomoći na sve načine i dati ukrajinskih snagama mogućnost da im se pomaže izvan njihove zemlje i educira. Bilo me je sram jer nisam mogla očekivati da bi Hrvati mogli biti protiv i jasno mi je da premijer Plenković takvom odlukom nije bio zadovoljan”, rekla je i ustvrdila da obrazloženje oporbe da se na taj način direktno uplićemo u rat protiv Rusije ne drži vodu, a ne slaže se ni da možemo govoriti o trećem svjetskom ratu.

Komentirala je i izjavu kineskog predsjednika Xi Jinpinga, koji je danas stigao u posjet Moskvi, da Kina pridonosi miru u Ukrajini. “Ne mislim da je Kina mirotvorac, jako su dobri prijatelji s Rusijom, ali vidim da ih ne podržavaju izravno i sretna sam što je to tako. Ali trebali bismo pokušati biti u dobrim kontaktima i s Kinom jer su veliki igrač u regiji i trebamo obratiti pažnju što ovdje rade. Oni nisu zainteresirani kao Rusija raditi probleme u EU, ali imaju vlastite interese poput puta svile”, naglasila je.

Prije nekoliko dana Međunarodni kazneni sud u Haagu izdao je uhidbeni naloga za ruskog predsjednika Vladimira Putina. “Bilo bi to za njega opasno, ali u ovom trenutku Putin neće napuštati Rusiju. Odlazi na Krim ili u Mariupolj. To nije pitanje u ovom trenutku, ali je veliki signal koji Zapad šalje da ga smatramo odgovornim”, rekla je pa zaključno poručila da smatra da će rat u Ukrajini još potrajati jer, kaže, Putin nije dobio ono što je želio i teško mu je izaći iz ove situacije.

OZNAKE: doris pack

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.