Donesen na silu: “O Zakonu o pomorskom dobru građani će idući put glasati na izborima”

Autor:

Nel Pavletic, Patrik Macek/PIXSELL

Nakon dva desetljeća, Hrvatska je u petak dobila novi Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama, koji će, uvjeravao je resorni ministar, pridonijeti “modernom, razboritom i odgovornom upravljanju pomorskim dobrom”.

Sabor je Zakon donio sa 78 glasova ‘za’, bez oporbe koja je napustila sabornicu ustrajavajući na izvanrednoj sjednici zbog štrajka u pravosuđu i plinske afere.

“Zakon o pomorskom dobru izglasan je na silu i od samog početka bilo je jasno da će biti donesen na silu, jer HDZ ne dozvoljava niti izvanrednu sjednicu o važnim temama”, ustvrdila je zastupnica Možemo! Ivana Kekin, koja je naglasila kako su građani ipak uspjeli spriječiti da u konačni tekst zakona uđe jedan vrlo važan dio, a to je ograđivanje plaža.

“Građani su prosvjedima i peticijom ipak pokazali svoj otpor, što je jasna poruka vladajućima. Sad kad je Zakon o pomorskom dobru izglasan, građani bi trebali gledati što se dalje događa i idući put o tom zakonu glasati – na izborima”, kazala je Kekin.

Možemo! održao konferenciju i poručio: Za dobro upravljanje morskim dobrom potrebno je HDZ maknuti s vlasti

Novi zakon o pomorskom dobru donosi niz novosti, najveća je promjena postupka davanja koncesija te da se koncesija na zahtjev za gospodarsko korištenje pomorskog dobra može dati na najdulje pet godina.

Novosti su i oko definiranja plaža, morske plaže sada se dijele na javne, prirodne i uređene te posebne namjene, a hotelskih više nema. Morske plaže moraju biti dostupne svima te se na njima ne smije naplaćivati ulaz.

Novim se zakonom ukidaju koncesijska odobrenja i uvode dozvole koje daje općinsko ili gradsko vijeće na temelju javnog natječaja.

Osniva se ustanova za upravljanje pomorskim dobrom, te stručni savjet za planiranje i gradnju na pomorskom dobru, uvodi se pojam ekološke štete i odgovornosti za nju.

Uvodi se i jedinstvena lučka tarifa te pomorski redari koji nadziru provedbu odluke o redu na pomorskom dobro, kao i lučki redari koji nadziru provedbu reda u lukama otvorenim za javni promet.

Definirano je i da nadzor pomorskog dobra u zaštićenim dijelovima prirode provode čuvari zaštićenih dijelova prirode.

Sabor je bez rasprave potvrdio šest amandmana koje je na predloženi zakon podnijela Vlada, a koji postaju sastavnim dijelom zakona.

Njima su apsolvirani amandmani Kluba HDZ-a te zastupnika Danice Baričević (HDZ) i Hrvoja Zekanovića (HDS).

Traženo je da se izdavanje dozvola na pomorskom dobru omogući državnim i županijskim lučkim upravama unutar lučkog područja, a gradovima i općinama izdavanje dozvola na pomorskom dobru na područjima gdje zaštićeni dijelovi prirode obuhvaćaju građevinska područja unutar naselja i značajnog krajobraza.

Nakon Vlade, i Sabor je odbio stotinjak amandmana koje su oporbeni zastupnici podnijeli na predloženi zakon.

“HDZ je izvor, tok i ušće rijeke korupcije, a konačan prijedlog Zakona o pomorskom dobru je tsunami koji će je konačno izliti iz korita”

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.