Nacional je na uvid dobio opsežnu dokumentaciju koja pokazuje da će budući GUP Vukovara omogućiti prenamjenu dijela oranica u vlasništvu članova obitelji Ivana Penave u atraktivno građevinsko zemljište. Preko nekih oranica u njihovu vlasništvu u budućnosti prelazit će planirane prometnice, a njegova supruga vlasnica je 60 tisuća m2 zemljišta preko kojeg prolazi trasa Janafova naftovoda
Obitelj predsjednika Domovinskog pokreta Ivana Penave u bliskoj budućnosti mogla bi značajno dodatno profitirati od dijela ionako respektabilne imovine u vlasništvu njegove supruge ili roditelja. Izvor upućen u lokalna zbivanja u Vukovaru dostavio je Nacionalu na uvid opsežnu dokumentaciju za koju tvrdi da jasno pokazuje da će budući GUP i detaljni planovi uređenja omogućiti prenamjenu dijela oranica u vlasništvu članova Penavine obitelji u građevinsko zemljište, ili će preko nekih oranica u budućnosti prelaziti planirane prometnice.
Prema navodima istog izvora, sve to može buditi ozbiljnu sumnju na to da su članovi obitelji Ivana Penave unaprijed znali za potencijal zemljišta na pojedinim lokacijama koje su pokupovali zahvaljujući tome što Penava obnaša dužnost gradonačelnika Vukovara. Ishodište za te sumnje spomenuti izvori pronalaze u imovini koju je Penava prijavio u svojoj imovinskoj kartici, a za koju tvrde da iz više razloga temeljito mijenja dojam o Ivanu Penavi i nasuprot dojmu jednostavnog i skromnog političara prikazuje ga kao izrazito netransparentnu i promućurnu osobu.
Imovina kojom raspolaže obitelj vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave po nekim procjenama doseže vrijednost od čak 1,5 milijuna eura i budi sumnju u podrijetlo novca za njezino stjecanje
Još se nešto kosi s načelom transparentnosti u njegovu ponašanju – Penava i dalje, ako je suditi prema javno dostupnim informacijama, iznajmljuje svoju kuću na Visu turistima, a prihod od toga nije prijavio u imovinskoj kartici. Osim toga, kao predsjednik Domovinskog pokreta iznajmio je i luksuzni stan u Zagrebu i to prikrio, kao i stvarni razlog zašto je to učinio.
Imovinska kartica Ivana Penave otkriva da je na području Vučedola njegova supruga Sanja Penava upisana kao vlasnica 20.703 četvorna metra oranice. Izvor upućen u lokalna zbivanja za Nacional je izjavio da se ta oranica nalazi u blizini muzeja Vučedol, na atraktivnoj lokaciji uz pristupnu cestu za muzej, na odvojku prometnice koja povezuje Vukovar s Ilokom, te da se procjenjuje da vrijedi osjetno više od 20 tisuća eura koliko je Penava naznačio njezinu procijenjenu vrijednost. Njegova imovinska kartica sugerira da je tu oranicu ona kupila od štednje, što je prijavljeno nedavno, tek 15. lipnja 2024.
Ivan Penava u svoju imovinsku karticu nije upisao nikakav prihod od najma kuće na Visu, ni od turista ni od majke – kojoj bi, ili njezinoj tvrtki, obrtu ili mogućem OPG-u trebao iznajmiti nekretninu
Upućeni stručni izvor izjavio je za Nacional da se unutar te parcele nalazi i dio predviđen za buduću građevinsku površinu koja doseže 5400 četvornih metara. Isti izvor navodi i da je na tom području propisano da minimalna građevinska površina može iznositi 600 četvornih metara, te da je tu površinu moguće isparcelirati na devet parcela i na svakoj parceli izgraditi stambenu zgradu ili zgradu za odmor koja može sadržavati podrum ili suteren, prizemlje i potkrovlje, s maksimalnom površinom od 195 četvornih metara.
Izvor upućen u lokalna zbivanja u Vukovaru navodi da je moguće da će se upravo na toj lokaciji graditi budući bungalovi i kamp, koji su prvotno bili zamišljeni kao dio Projekta Adica, o čijoj se realizaciji govori već punih pet godina i koji predstavlja dio intervencijskog plana Vukovara. Taj projekt obuhvaća izgradnju šetnice od drva uz rijeku Vuku, s tim da će Adica postati bogatija i za sportsko-zabavni adrenalinski park koji će se sastojati od visinskih i nizinskih statičnih poligona, stijene za penjanje visine 20 metara i zip-linea dužine 470 metara koji će prelaziti rijeku Vuku. Isprva je trebao obuhvaćati i spomenute bungalove i kamp, ali se to u međuvremenu prestalo spominjati.
U veljači 2022. godine potpisan je ugovor s izvođačem radova, uz najavu da će svi radovi biti gotovi do sredine prošle godine. Međutim, krajem 2022. godine Penava je izvijestio da se izvođač našao u problemima s poslovanjem i posao je zaustavljen gotovo u početnoj fazi, pa je Grad morao na novu javnu nabavu.
U svibnju prošle godine potpisani su ugovori s novim izvođačima radova, rečeno je da radovi započinju ubrzo, a rok za njihovo izvođenje je devet mjeseci od dana uvođenja u posao. Pa je opet zapelo, a početkom kolovoza ove godine Ivan Penava u prvi posjet gradu na novoj dužnosti primio je državnu tajnicu u Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije Kristinu Bilić, koja mu je uručila ugovor o sufinanciranju završetka provedbe projekta Adica. Ugovor je vrijedan 1.591.100,11 eura, čime bi u cijelosti trebala biti zatvorena financijska konstrukcija. Kristina Bilić je do stupanja na tu dužnost bila njegova suradnica u gradskoj upravi, a na sadašnju je funkciju promaknuta nakon raspodjele vlasti poslije slaganja nove parlamentarne većine.
Uglavnom, prva dva projekta uskoro bi unatoč komplikacijama trebala biti dovršena, a izgradnja kampa i bungalova, kako tvrdi isti izvor, zasad će pričekati. Isti izvor tvrdi da nije isključeno da bi u budućnosti mogli osvanuti upravo na lokaciji koju je kupila Penavina supruga.
Sanja Penava, koja prima plaću u visini od 970 eura neto u Borovu te koja je prijavila dodatnih 2850 eura godišnjih primitaka od imovine i imovinskih prava, vlasnica je još nekih nekretnina na području Vukovara.
Primjerice, 15. lipnja 2024. Ivan Penava naveo je da je njegova supruga zahvaljujući štednji za približno svega 3000 eura na području Vukovara kupila vikendicu s pripadajućim zemljištem od 1902 četvorna metra. Na isti način, također 15. lipnja 2024., Ivan Penava u imovinskoj kartici upisao je da je njegova supruga za približno navodno svega 2000 eura kupila i vinograd na površini 2241 četvornog metra.
Na području Sotina Sanja Penava u vlasništvu je čak 60 tisuća četvornih metara njive približno procijenjene vrijednosti 60 tisuća eura, za koju se navodi da je kupljena novčanim sredstvima od naslijeđene imovine.
Radi se o zemljištu kroz koje prolazi trasa Jadranskog naftovoda. Općinski sud u Vukovaru uknjižio je stvarnu služnost na toj trasi Janafu za potrebe polaganja i održavanja cjevovoda za protok nafte pet metara lijevo i desno cijelom dužnom trase koja prolazi kroz njenu njivu. Osim toga, Janaf je sudskim putem dobio i pravo redovnog i izvanrednog održavanja naftovoda u koridoru od pet metara lijevo i desno od osi cjevovoda koje obuhvaća pregled trase, redovno održavanje, sječu drveća i drugog raslinja koje može ugroziti cjevovod, popravak naftovoda s pripadajućim podzemnim instalacijama, otklanjanje štetnih posljedica nastalih uslijed havarija prema kopiji katastarskog plana s ucrtanom trasom naftovoda.
Otac gradonačelnika Vukovara i predsjednika Domovinskog pokreta Ante Penava 2019. kupio je dvije oranice u Borovu naselju, od kojih se jedna nalazi na trasi buduće obilaznice Vukovara između Bršadina i Trpinje, a potom je iste godine kupio i dva poljoprivredna zemljišta na izlazu iz Vukovara prema Sotinu, u Ulici Čvorkovac, u kojoj je Grad Vukovar na čelu s njegovim sinom Ivanom Penavom u međuvremenu obavio infrastrukturne radove. U prostornom planu vidi se da preko te parcele, definirane kao nerazvrstana, u budućnosti treba proći cesta. Ukupna površina tih oranica iznosi oko 23.000 četvornih metara.
Portal Telegram objavio je ugovor iz 2003. koji pokazuje da je Ante Penava u Ulici Hrvatskog zrakoplovstva, gdje im je službena adresa, bio suinvestitor izgradnje deset garaža na zemljištu Borova. Zemljišne knjige otkrivaju da je vlasnik dvije garaže na toj adresi.
O netransparentnim poslovima vezanima za obitelj Penava stigla je i prijava Povjerenstvu za odlučivanje o sukobu interesa kojem je prijavljeno sumnjivo stjecanje nekretnina Ante Penave na lokaciji Borovo naselje. No Povjerenstvo je 2021. godine prijavu odbacilo jer to što je nekretnine stekao njegov otac ne znači da je Ivan Penava u sukobu interesa.
U imovinskoj kartici Ivana Penave konstatirano je da je Penava vlasnik kuće sa 672 četvorna metra okućnice u Vukovaru, koju je stekao darovnim ugovorom 4. lipnja 2015., čiju je vrijednost 27. siječnja 2023. procijenio na 70 tisuća eura.
Osim toga, Ivan Penava vlasnik je kuće na otoku Visu smještene na zemljištu površine 314 četvornih metara, koju je također stekao darovnim ugovorom od 4. lipnja 2015., a koju je u imovinskoj kartici procijenio na tek 220 tisuća eura. Fotografije te kuće otkrivaju da ona prema svemu sudeći ima znatno veću tržišnu vrijednost. Kuća za odmor Ivana Penave smještena je u viškom mjestu Rukavac. Rukavac se nalazi na južnoj strani otoka Visa, s položajem prema otvorenom moru, praktički u prvom redu do mora, do kojeg se silazi za tri minute i dolazi u mirnu uvalu, skrivenu plažu u uvali Srebrna. Portal Index prije tri godine ekstenzivno je istraživao stjecanje imovine obitelji Penava i doveo u pitanje pravo njegovih roditelja da im država daruje stan u Vukovaru.
Zdenka Penava je kuću na Visu za 25.000 kuna otkupila od srpskog državljanina Gorana Putnika. Dokumenti koji datiraju iz 2011. pokazuju da je Ante Penava kod javnog bilježnika na Vis nosio potvrde Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva da je Zdenka potpisivala elaborate i da se u relativno kratkom roku za hrvatske prilike papirologija riješila.
A onda je 4. ožujka 2014. država odlučila Anti i Zdenki Penavi pokloniti stan u Vukovaru jer navodno nisu imali druge nekretnine. Trosobni stan od 76 četvornih metara u Ulici Hrvatskog zrakoplovstva primili su darovnim ugovorom i to im je omogućio Zakon o područjima posebne državne skrbi, bez obzira na klauzulu da se stan ne može dodijeliti onome tko posjeduje useljiv stambeni objekt. Zabrana prava raspolaganja tim stanom, prema podacima iz zemljišnih knjiga, na temelju spomenutog darovnog ugovora, istekla je u ožujku 2024.
Tek godinu dana nakon što su dobili stan u Vukovaru, Zdenka Penava otočnu imovinu prepisala je na sina Ivana. U tom darovnom ugovoru stoji da u njegovo vlasništvo prelazi „kuća površine 97 m2, zgrada površine 22 m2, dvor površine 195 m2, ukupne površine 314 m2”.
Tu je kuću Penava s vremenom nadograđivao, a putem stranice Turističke zajednice Vis i dalje je oglašava za najam. U slučaju da netko želi bukirati neki od Apartmana Iva, i u prošlu nedjelju pokazivao se broj mobitela Ivana Penave. I ime njegove majke Zdenke. Na nekim stranicama pojavljuje se ime „Apartman Zdenka Penava”. Ona je ujedno i vlasnica susjedne parcele, od dodatnih 400 kvadrata.
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava kao ovlaštena osoba te stranke iznajmio je za 1200 eura mjesečno luksuzni stan u Zagrebu i dvije garaže za obavljanje ‘tihih registriranih djelatnosti’
Ivan Penava u svoju imovinsku karticu nije upisao nikakav prihod od najma kuće na Visu, ni od turista ni od majke – kojoj bi, ili njezinoj tvrtki, obrtu, ili mogućem OPG-u, formalnopravno trebao iznajmiti tu nekretninu da bi je ona onda mogla iznajmljivati turistima.
Osim toga, ta Penavina kuća nalazi se na parceli koju, prema katastarskom planu, čine zemljišnoknjižne čestice 2475/48, 2475/98 i 2475/99. ZK čestica 2476/48, na kojoj su kuća, tlocrtne površine 97 četvornih metara, zgrada i dvor, ukupno 314 četvornih metara, koja posjedovno pripada Ivanu Penavi, dok čestica 2475/99 upisana kao pašnjak posjedovno pripada majci – Zdenki Penavi, uz još četiri suvlasnika koja nisu brisana iz posjeda, a to su Pavle Ivanovski i Đorđe Ivanovski iz Skoplja, Goran Putnik iz Beograda i Vlado Bodalec iz Đakova.
ZK čestica 2475/98, koja presijeca sredinu objedinjene parcele, i dalje posjedovno glasi na Gorana Putnika iz Beograda, od kojeg je kuća i kupljena, ali moguće je da nisu kupljene sve zemljišne parcele.
Takvo stanje otvara pitanje kako je bilo moguće ishoditi građevinsku dozvolu ako nisu riješeni vlasnički i imovinskopravni odnosi na građevinskoj parceli. Kuća, inače, posjeduje građevinsku dozvolu na temelju Rješenja o građenju Općine Vis od 8. studenoga 1994. i potvrde Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja iz Splita od 2011. godine. Prema procjenama eksperata građevinske struke, adaptacija, dogradnja i izgradnja objekta i okućnice te obloga objekta prirodnim kamenom, da bi se došlo do sadašnjeg izgleda objekta, investitora su mogle koštati oko 150.000 eura.
Što otvara pitanje kako je Ivan Penava zaradio za novac za ulaganje u taj objekt s obzirom na skromna obiteljska primanja, jer kredit nije podignut ni zabilježen u imovinskoj kartici.
Osim toga, prema podacima iz katastra, mogu se uočiti tri različite adrese na kojima borave Penave. Tako je Ivan Penava na posjedovnom listu registriran na adresi u Dubrovačkoj ulici u Vukovaru, a njegova majka Zdenka registrirana je na vukovarskoj adresi – Ulici Hrvatskog zrakoplovstva, u spornom trosobnom stanu od 76 kvadrata koji je dobila od države.
Međutim, u zemljišnim knjigama na Visu Zdenka Penava registrirana je i na jednoj zagrebačkoj adresi, i to u Trnskom 7. Da se radi o istoj Zdenki Penavi pokazuje isti OIB na obje adrese pokraj njezina imena u zemljišnim knjigama. Nema traga da su Penave prije dodjele stana u Vukovaru i kupnje kuće na Visu bili podstanari u Zagrebu na toj adresi.
Štoviše, prije nego što su aplicirali za dodjelu državnog stana, Penavini roditelji imali su u Vukovaru čak dvije nekretnine – kuće koje su darovali djeci: kuću u Ulici Josipa Jelačića darovali su Danijeli Penavi, a kuću u spomenutoj Dubrovačkoj ulici u Vukovaru dobio je Ivan.
Predsjednik Domovinskog pokreta Ivan Penava kao ovlaštena osoba Domovinskog pokreta iznajmio je luksuzni stan u Zagrebu za obavljanje „tihih registriranih djelatnosti” te političke stranke. Otkriva to Ugovor o zakupu nekretnina u posjedu Nacionala i pokazuje da za tu svrhu Domovinski pokret plaća 1200 eura mjesečno.
Nesvakidašnja verbalna konstrukcija moguće prikriva činjenicu da se tim stanom koristi Penava i stanuje u njemu dok boravi u Zagrebu. Što također nije prijavio u svojoj imovinskoj kartici.
Ivan Penava potpisao je ugovor o iznajmljivanju stana 29. travnja 2024. na razdoblje od godinu dana. Iznajmio je stan na trećem katu luksuzne zgrade na adresi Veslačka ulica 17a, koji se sastoji od hodnika, degažmana, dvije sobe, kupaonice, WC-a, kuhinje i dnevnog boravka stvarne površine zatvorenog dijela 62,93 četvorna metra, kojem pripada i lođa stvarne površine od dodatnih 20 četvornih metara s manjim dijelom nenatkrivene terase. Ukupna površina stana koji nosi oznaku E-38 doseže 84,54 četvorna metra, a neto korisna površina mu je 78,49 četvornih metara.
Domovinskom pokretu su stan iznajmili Slavko Gašparov i Ivo Jurič iz Zagreba. Njihova prezimena i dalje se nalaze na zvonu koje pripada tom stanu na toj adresi. Što pokazuje da Penava smatra da nije potrebno javno pokazivati da Domovinski pokret na toj adresi obavlja svoje tihe registrirane djelatnosti. Ugovor otkriva da je Domovinski pokret na istoj adresi od istih osoba unajmio i dva dodatna garažna mjesta, svako površine 13 četvornih metara, te spremište površine 3,68 četvornih metara.
Javno dostupni podaci ne pružaju uvid u to što bi značile tihe registrirane djelatnosti Domovinskog pokreta jer se u registru političkih stranaka registrirane djelatnosti naprosto ne mogu pronaći
Članak 2. spomenutog ugovora regulira namjenu predmeta zakupa. U njegovu prvom stavku stoji: „Ugovorne strane suglasno utvrđuju kako je predmet ovog Ugovora zakup predmetne Nekretnine iz čl. 1. ovoga Ugovora, koja će se koristiti radi obavljanja tihih registriranih djelatnosti Zakupnika.”
Javno dostupni podaci ne pružaju uvid u to što bi to značile tihe registrirane djelatnosti Domovinskog pokreta jer se registrirane djelatnosti te stranke naprosto ne mogu pronaći. U registru političkih stranaka RH službeno stoji da stranku predstavljaju predsjednik Ivan Penava i zamjenik predsjednika Mario Radić. Osim toga, stranka ima 149 aktivnih registriranih ogranaka, od kojih njih 128 još uvijek nosi službeni naziv Ogranak ili Podružnica Domovinskog pokreta Miroslava Škore. U registru političkih stranaka nisu navedene registrirane djelatnosti. Pa se može tek naslućivati što bi doista značile tihe registrirane aktivnosti te stranke. Jer traga o tome nema niti na službenoj internetskoj stranici Domovinskog pokreta.
Ivan Penava je nakon nedavnih parlamentarnih izbora imenovan i za potpredsjednika Sabora, gdje je za pročelnika spomenutog saborskog Ureda osobno imenovao Darka Matanića, poreznika višestruko prozvanog za pokušaj iznude i ucjene te trgovinu utjecajem. Koncem mjeseca Penava je neočekivano zakazao unutarstranačke izbore, koji bi se, u slučaju neuspjeha njegova sraza za funkciju predsjednika Domovinskog pokreta s Mariom Radićem, mogli prometnuti u neočekivani zaokret njegove političke karijere na nacionalnoj razini.
Franjo Tuđman je Antu Penavu pomilovao i ukinuo sedmomjesečnu zatvorsku kaznu
Novinari redakcije Novosti tijekom 2021. su u feljtonu o pomilovanjima hrvatskih predsjednika u proteklih 30 godina na temelju kojih je oslobođeno 4207 osuđenika objavili da je Franjo Tuđman, među brojnim osuđenicima, predsjedničku milost dodijelio i Anti Penavi, ocu vukovarskoga gradonačelnika Ivana Penave.
Predsjedniku Tuđmanu Komisija za pomilovanja predložila je da pomiluje Antu Penavu, osuđenog na sedam mjeseci zbog zloporabe položaja i ovlasti. Tuđman je to uskoro učinio te je Penavu, koji je kao ekonomist do rata radio u kombinatu Borovo, 1994. godine oslobodio od neizdržanog dijela kazne. Nakon mirne reintegracije, bez obzira na svoju zatvorsku kaznu, izabran je za lokalnog predsjednika HSP-a 2001. te je postao zamjenik vukovarskoga gradonačelnika i 2002. član državnog Fonda za obnovu i razvoj Grada Vukovara, a paralelno je obnašao direktorske funkcije, najprije u Borovo Standardu, a potom i u Borovo Tehničkom servisu.
Komentari