DOMOVI ZA STARIJE Mali kapaciteti, ogromne liste čekanja. Uvodi se registar, ali i novi sustav u Zagrebu

Autor:

17.02.2021., Zagreb - Danas pocinje prva isplata nacionalne naknade za starije osobe za sijecanj 2021. korisnicima racuna otvorenih u poslovnim bankama. U prvoj isplati nacionalnu naknadu za starije osobe dobit ce 3091 korisnik (64,54 posto zena i 35,46 posto muskaraca), za sto je osigurano 2,2 milijuna kuna iz drzavnog proracuna. Pravo na nacionalnu naknadu za starije osobe moze ostvariti hrvatski drzavljanin koji je navršio 65 godina zivota s prebivalistem na podrucju RH u neprekidnom trajanju od 20 godina. Najvise korisnika dolazi iz Vukovarsko-srijemske zupanije, Osjecko-baranjske, Zagrebacke, Grada Zagreba i Koprivnicko-krizevacke zupanije.rPhoto: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Na mjesto u domovima za starije u Hrvatskoj čeka se godinama. Prijaviti se za dom možete s navršenih 65 godina, a onda slijedi čekanje. Liste čekanja su duge, a kako bi se lakše pratile, u narednom razdoblju je planirana primjena posebnog Registra korisnika socijalnih usluga na razini cijele zemlje. Također, planira se i poseban sustav za domove koji su u vlasništvu Grada Zagreba.

U Hrvatskoj postoje smještajni kapaciteti za 30.348 korisnika na temelju izdanih rješenja za ispunjavanje mjerila za pružanje socijalnih usluga. U Gradu Zagrebu je ukupan broj svih smještajnih kapaciteta za starije osobe 6.405, na temelju izdanih rješenja. Kada se usporedi ukupan broj starijih osoba i broj predanih zahtjeva za smještaj u domove, radi se o malim kapacitetima, a liste čekanja su ogromne, piše mirovina.hr.

Iz Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike objašnjavaju da čekanje na pružanje usluga može ovisiti o više faktora. Primjerice, može ovisiti o broju pružatelja na pojedinom području, velikom interesu za smještaj u određeni dom, zdravstvenom stanju korisnika, kao i o tome je li korisniku potrebna intenzivna briga o zdravlju (stacionar). Ovisi i o dostupnom smještajnom kapacitetu kod pojedinog pružatelja, željama korisnika (jednokrevetna soba), zajedničkom smještaju supružnika ili ukupnom broju zaprimljenih zahtjeva kod pojedinog pružatelja usluga. Također, nije moguće predvidjeti razdoblje čekanja od zaprimljenog zahtjeva do realizacije pružanja usluga.

NENORMALNO POSKUPLJENJE Cijene domova za splitske umirovljenike otišle u nebo

Poseban Registar s podacima o korisnicima socijalnih usluga

Kako bi se to promijenilo, diljem Hrvatske se grade Centri za starije. Oni će imati nešto više od 1.800 smještajnih kapaciteta i izvaninstitucijskih usluga za nešto više od 4.500 korisnika, a završetak izgradnje centara planiran je do kraja prve polovice 2026. godine.

“Centri za starije osobe osigurat će nove dodatne kapacitete za smještaj starijih osoba koje su potpuno funkcionalno ovisne o pomoći druge osobe i čije se potrebe ne mogu zadovoljiti pružanjem usluga u vlastitom domu ili u lokalnoj zajednici. Također će se u centrima za starije osigurati pružanje izvaninstitucijskih usluga u zajednici, a kojima je svrha omogućiti što duži ostanak starije osobe u svome domu”, rekli su iz Ministarstva za mirovina.hr.

Uvodi se i novost vezana uz liste čekanja. Kako bi se bolje kontrolirale ove liste u tijeku je uspostava Registra korisnika socijalnih usluga. “S obzirom na to da svaki dom za starije raspolaže vlastitom listom čekanja, dolazi do preklapanja prilikom podnošenja zahtjeva potencijalnih korisnika zato što jedna osoba može podnijeti zahtjev na više domova istovremeno. U svrhu osiguranja dostupnosti podataka o broju korisnika na listi čekanja u realnom vremenu, u tijeku je uspostava Registra korisnika socijalnih usluga u kojem će se na jednom mjestu voditi podaci o korisnicima socijalnih usluga, kao i podaci o zaprimljenim zahtjevima za korištenjem usluga (tzv. lista čekanja), a u narednom razdoblju planirana je primjena Registra u punom opsegu”, dodali su iz Ministarstva.

Cijene staračkih domova otišle u nebo: “Snaći ćemo se, ali što je s onima koji nisu u takvoj poziciji?”

Taj sustav, objasnili su, jednog će korisnika, neovisno o tome kod koliko se pružatelja usluga vodi na listi čekanja za određenu vrstu usluge, prepoznati kao jednog korisnika, a prilikom realizacije usluge sustav će automatski ‘brisati’ korisnika s liste čekanja na svim drugim mjestima. Nakon stavljanja Registra u produkciju dobit će se uvid u stvarno stanje popunjenosti i potreba za kapacitetima svih socijalnih usluga.

S druge strane i Grad Zagreb, koji je vlasnik 11 domova za starije, razvija sličan informatički sustav. Riječ je o razvoju složenog sofisticiranog programa koji će pojednostaviti i ubrzati poslovne procese u domovima u više segmenata. Prije svega, pojednostavit će i modernizirati postupak podnošenja zahtjeva za smještaj te omogućiti veću razinu transparentnosti lista čekanja. U tijeku je izrada projektnog zadatka nakon kojeg se pokreće postupak nabave sukladno Zakonu o javnoj nabavi, dok je vrijeme implementacije novog sustava od 12 do 18 mjeseci, kako su nam rekli iz Grada Zagreba. Zaključili su i da se planira gradnja dva nova doma u dva različita dijela Zagreba, piše mirovina.hr.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.