Unatoč napadima američkim dalekometnim raketama ATACMS, rusko ratno zrakoplovstvo je na Krimu rasporedilo lovce presretače MiG-31 kako bi nadziralo Crno more.
U dosadašnjem tijeku rata u Ukrajini, MiG-31 bio je neuhvatljiv za ukrajinsku protuzračnu obranu te je korišten kao platforma za lansiranje hipersoničnih raketa Kinžal.
Tri dana kasnije predsjednik Vladimir Putin rekao je da će ruska avijacija, opremljena hipersoničnim raketama Kinžal, dometa tisuću kilometara, trajno nadzirati Crno more, omogućavajući Moskvi kontrolu nad tom regijom.
Znatan rizik
Međutim neki analitičari vjeruju da Rusija preuzima znatan rizik razmještanjem MiG-ova 31 na Krimu, jer mogli bi biti ranjivi na ukrajinske bespilotne letjelice i krstareće rakete.
Glasnogovornik ukrajinskog ratnog zrakoplovstva Juri Ignat izjavio je da je Rusija koristila oko 40 vojnih aerodroma u ratu u Ukrajini te da razmještaj MiG-ova 31 na Belbeku nije nova pojava.
Ukrajina je prethodno napadala ruske vojne aerodrome, a Ignat je upozorio da će nastaviti s time.
Britanska vojna obavještajna služba tvrdi da je najava o patroliranju avionima MiG-31, opremljenim raketama Kinžal, u skladu s tipičnom retorikom Rusije koja prikazuje Zapad kao agresora, a istodobno prikazuje ruske aktivnosti kao nužne za zaštitu države.
Raspoređivanje MiG-ova 31 na Krimu treba promatrati i u kontekstu nove ruske ofenzive na Avdiivku, a koja ne staje unatoč velikim gubicima, objavio je Institut za proučavanje rata (ISW).
Foxhound
Ruski MiG-31 (u NATO-u mu je nadimak Foxhound) leti već 40 godina, a rusko ratno zrakoplovstvo ima oko 250 primjeraka, od kojih je dvadesetak nadograđenih modela MiG-31K, pri čemu slovo ‘K’ znači da su spremni prihvatiti i ispaliti hipersonične Kinžale. Rusi imaju tri puka s oko 90 moderniziranih MiG-ova 31BM, a u službi su od 2008. godine.
Rusko ministarstvo obrane očekuje da će MiG-31 ostati u službi do 2030. godine i dalje. Prema britanskom vojnom institutu RUSI, MiG-31 s raketama velikog dometa R-37M pokazao se posebno problematičnim za ukrajinske pilote.
Suhoj-27 ne može parirati
Izvješće RUSI-ja navodi da Suhoj-27, najbolji lovac koji ima ukrajinsko ratno zrakoplovstvo, ne može parirati MiG-u 31 u pogledu visine, brzine ili dometa jer on može postići brzinu od dva i pol Macha te letjeti na nadmorskoj visini od oko 18 kilometara na udaljenost veću od 700 kilometara.
Raketama R-37M može gađati mete s udaljenosti od 300 kilometara, no najbolje radi na udaljenostima do 130 kilometara. Najbolje ukrajinsko oružje zrak-zrak, također sovjetska raketa R-27, ima domet od maksimalnih 50 kilometara, prenosi Tportal.hr.
Komentari