Izvršni potpredsjednik Europske komisije za gospodarstvo Valdis Dombrovskis u utorak je za N1 izjavio da je uvođenje eura u Hrvatskoj bilo tehnički uspješno, a ipak izazvalo nepošten rast cijena. Komentirao je i to kako Europska komisija gleda na procjenu Eurostata koji Hrvatsku smješta na dno po prosjeku plaća i na vrh po porezima.
Dombrovskis je voditelju Tihomiru Ladišiću rekao da se Komisija bavi brojnim pitanjima povezanim s Europom, a trenutno je najopasnije od tih pitanja agresivna politika Rusije i ruska agresija na Ukrajinu. “Paralelno s tim moramo se nositi i s posljedicama rata, visoke cijene energenata su među njima”, istaknuo je.
Slični problemi kao u Hrvatskoj, kaže, u cijeloj su Europi. “Neki su neopravdano povisili cijene zbog eura i Vlada se hvata u koštac s time. Ali, moramo biti svjesni da postoji šira inflacija. Što se tiče mjera u pogledu energenata, EK je preporučio strukturiranje potpore dvostrukom razinom cijena. Hrvatska je uvela nešto prilično slično tome”, rekao je.
Sve se, dodao je, svodi na pronalazak prave ravnoteže, kako državne intervencije ne bi utjecale na konkurentnost i sprječavale razvoj tvrtki i poslovanja. Ponovio je da je potrebno naći ravnotežu i da je jako važno da pravila budu jednaka za sve.
Prema Eurostatu, Hrvatska je na dnu po prosjeku plaća, a na vrhu EU-a po iznosima poreza koji se plaćaju. Dombrovskis kaže kako je važno vidjeti što se događa po pitanju konkurencije i produktivnosti. “Rast plaća mora ići pod ruku s produktivnošću. Razvoj produktivnosti je manji u EU-u nego u SAD-u i drugim velikim ekonomijama. Moramo vidjeti kako to povisiti. Vidimo da dolazi do procesa konvergencije, da u nekim državama Srednje Europe, uključujući i Hrvatsku, dolazi do rasta produktivnosti u odnosu prema Zapadu Europe”, rekao je za N1.
Teško mu je, kaže, predvidjeti kad bi Hrvatska mogla dosegnuti razinu zemalja Zapadne Europe jer to ovisi o brojnim faktorima. “Hrvatskoj su dostupni novci iz EU-a i Hrvatska je jedna od najvećih korisnica instrumenta”, dodao je.
Dombrovskis navodi da su uspješno uvođenje ura i povećanje cijena dva odvojena pitanja. “Prelazak na euro događa se u kontekstu visoke inflacije. Važno je odvojiti to je li povećanje cijena opravdano inflacijom ili je netko iskoristio to za neopravdano dizanje cijena”, istaknuo je pa komentirao moguće uvođenje crnih listi. Naglasio je da je u prijelaznom razdoblju važno da državne institucije budu aktivne i budno prate što poduzeća rade i da uvedu restrikcije nekih praksi.
Govoreći o uspješnosti Hrvatske u povlačenju europskih sredstava, Dombrovskis je rekao da je Hrvatska prilično uspješna u korištenju dostupnih europskih sredstava. “Sada se radi na tome da dobije pristup dodatnim sredstvima iz Fonda stabilnosti. EK je dao produljenje rok za korištenje sredstava iz ovog fonda do lipnja”, istaknuo je i dodao da je Hrvatskoj iz Fonda solidarnosti dostupno milijardu eura i on vjeruje da je moguće iskoristiti sredstva do lipnja, kada završava rok koji Hrvatska ima.
Što se tiče minimalne plaće u zemljama članicama, Dombrovskis kaže kako EK donosi preporuke, a provedba ostaje na svakoj pojedinčanoj članici koja će sama odlučiti o tome. “Moja glavna poruka je čestitka hrvatskim vlastima i narodu na ovom uspjehu i naglasit ću važnost provedbe reformi kako bismo osnažili europsku budućnost. Nadam se da je to svijetla budućnost”, zaključio je.
Komentari