DOM JE NAJOPASNIJI Svakih 10 minuta jedna žena umre od ruke bliske osobe

Autor:

5.1.2024., Zagreb - Forum zena SDP-a na skupu upozoravajui na sve cesce obiteljsko nasilje i losu provedbu Istanbulske konvencije u Hrvatskoj. Sudionici su citali dijelove Ustava RH, Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona te Zakona o zastiti od nasilja u obitelji. Na skupu je, medju ostalima bio potpredsjednik SDP-a saborski zastupnik Sinisa Hajdas Doncic, predsjednica Glavnog odbora Foruma zena SDP-a saborska zastupnica Andreja Maric, saborske zastupnice platforme Mozemo! Ivana Kekin, Ursa Raukar i Jelena Milos te predsjednica stranke GLAS saborska zastupnica Anka Mrak Taritas. Photo: Neva Zganec/PIXSELL

Neva Zganec/PIXSELL

Najmanje 85.000 žena i djevojaka ubijeno je diljem svijeta 2023. godine, a većinu su ih ubile bliske osobe – rođaci ili partneri, pokazuju podaci koje je UN objavio u ponedjeljak, nazivajući to ‘alarmantnom razinom’ femicida.

Dom je i dalje najopasnije mjesto za žene” pošto su 60 posto njih bile žrtve “supružnika ili drugih članova obitelji”, navodi se u izvještaju bečkog Ureda Ujedinjenih naroda za droge i kriminal (UNODC) i tijela UN-a za rodnu ravnopravnost i osnaživanje žena UN Women.

To znači da 140 žena biva ubijeno svakoga dana ili jedna svakih 10 minuta.

Fenomen “koji prelazi granice, pogađa sve društvene kategorije i dobne skupine”, pri čemu su Karibi, Srednja Amerika i Afrika najviše pogođene regije.

‘I VLADA JE ODGOVORNA’ Saborske zastupnice: Hrvatska na trećem mjestu u Europi po ubojstvima žena’

Na američkom kontinentu i u Europi femicide uglavnom počini partner, dok su u ostatku svijeta najčešće u pitanju članovi obitelji.

Mnoge žrtve prijavile su fizičko, seksualno ili psihičko nasilje prije smrti, prema podacima dostupnim u određenim zemljama.

“To sugerira da su se mnoga ubojstva mogla izbjeći”, naglašava se u izvještaju, na primjer “sudskim mjerama zabrane”.

U regijama gdje je moguće utvrditi taj trend, stopa femicida je stagnirala ili tek neznatno opala od 2010. godine, pokazujući da je ovaj oblik nasilja “ukorijenjen u praksama i normama” i da ga je teško iskorijeniti, napominje UNODC koji je analizirao podatke prikupljene u 107 zemalja.

Unatoč naporima koji se poduzimaju u nekoliko zemalja, “femicidi su i dalje na alarmantnoj razini”, primjećuju autori.

Ali “to nije neizbježno”, prema riječima direktorice UN Women, Sime Bahousa, citirane u priopćenju za javnost, koja poziva zemlje da pooštre zakone.

AKCIJA SOLIDARNOSTI Ženske udruge protiv nasilja: ‘Prestanite štititi silovatelje!’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.