Dolenec: ‘Petnaest puta više novca uloženo je u program roditelj odgojitelj nego u izgradnju novih vrtića’

Autor:

Zg News

Danijela Dolenec, zamjenica zagrebačkog gradonačelnika, objasnila je da je nova gradska vlast naslijedila problem nedostatnih kapaciteta vrtića u Zagrebu

 

Približava se godina dana mandata nove gradske vlasti koja se suočava s kritikama o nesnalaženju i nedovoljnoj brzini rješavanja problema. I dok dio njihovih birača misli da nisu dovoljno odlučni u borbi protiv Bandićeve ostavštine, nekim su svojim odlukama, poput otpuštanja 477 zaposlenika Zagrebačkog holdinga ili ukidanja mjere roditelj odgojitelj i izazvali veliko nezadovoljstvo među dijelom građana. Ovu mjeru, koja stupa na snagu 1. svibnja, do sada je koristilo 5793 obitelji i 20 tisuća njihove djece. Onima kojima djeca navršavaju sedam godina mjera se ukida, a onima koji imaju djecu vrtićke dobi, naknada se smanjuje na 1000 kuna. Zbog ovakve odluke korisnici mjera, udruge roditelja odgojitelja više su puta, pa i prošlog tjedna prosvjedovali pred zgradom Gradskog poglavarstva i najavili sudske tužbe, dok su predstavnici gradske opozicije, osobito oni iz HDZ-a, Mosta i stranke BM 365, optužili novu vlast da ugrožava demografsku politiku Hrvatske. Konsolidirani dug Grada Zagreba 31. lipnja 2021. godine iznosio je 8,2 milijarde kuna, od čega na Zagrebački holding otpada 4,9 milijardi. Gubitak Zagrebačkog holdinga u 2021. iznosio je 587 milijuna kuna, a u njemu ima oko 7700 zaposlenih.

O tim temama tjednik Nacional razgovarao je s Danijelom Dolenec, zamjenicom gradonačelnika Zagreba, a izdvajamo dio razgovora koji se odnosi na problem nedostatka vrtića u Zagrebu.

„Naslijedili smo situaciju u kojoj više gradskih četvrti ima veće potrebe za vrtićima nego što trenutno ima mjesta. To su četvrti u kojima je bilo puno stanogradnje, a koju Grad nije adekvatno pratio izgradnjom društvene infrastrukture. Petnaest puta više novca je od 2016. uloženo u program roditelj odgojitelj, nego u izgradnju novih vrtića. Osim toga, godinama se nije poštovao DPS, Državni pedagoški standard, koji propisuje omjer broja djece i odgajatelja. Naravno da su nas dočekale inspekcije u više gradskih vrtića čim smo preuzeli vlast, iako poštovanje DPS-a prije toga nije bila tema. No naš je cilj da svako dijete u gradu Zagrebu može ostvariti upis u vrtić. To namjeravamo postići u ovom mandatu, kao što namjeravamo i doseći standarde DPS-a. Zato planiramo izg  radnju 12 novih vrtića u sljedeće dvije godine“, rekla je Danijela Dolenec i potvrdila informaciju o planu da se prostorije nekih zagrebačkih mjesnih organizacija pretvore u vrtiće: „S obzirom na djecu vrtićke dobi korisnika mjere roditelj odgojitelj, ali i djecu raseljenih osoba iz Ukrajine, dodatno je u kratkom roku porasla potreba za vrtićkim kapacitetima. Zato smo u proračunu u prosincu 2021. predvidjeli interventnu mjeru od 25 milijuna kuna za povećanje vrtićkih kapaciteta, za najam ili preuređivanje prostora u vlasništvu Grada Zagreba. Od prostora u vlasništvu Grada Zagreba neki prostori mjesne samouprave su pogodni jer zadovoljavaju uvjete Državnog pedagoškog standarda. DPS propisuje unutarnju i vanjsku kvadraturu, zelenu površinu i druge uvjete. Mapirali smo prostore koji su najadekvatniji i u dobrom stanju, kako bismo ih prenamjenom mogli učiniti područnim objektom vrtića.

Fokusiramo se na četvrti gdje je najveći dio korisnika mjere, a to su Sesvete, Donja Dubrava, Gornja Dubrava i Peščenica-Žitnjak. Cilj nam je povećati kapacitete za oko 500 djece. Što se tiče mjesnih odbora, u Sesvetama ih ima 47, tako da ako četiri prostora prenamijenimo u vrtić, vjerujem da nećemo narušiti mogućnost odvijanja aktivnosti mjesnih odbora i drugih kvartovskih aktivnosti, a unaprijedit ćemo mrežu vrtića“, rekla je zamjenica gradonačelnika Tomaševića.

Udruge roditelja odgojitelja, nakon ukidanja ove mjere posebno su se okomile na Danijelu Dolenec, tvrdeći da nisu uspjeli s vama uspostaviti dijalog, a ona o tome kaže: „ Što se tiče dijaloga, od jeseni prošle godine vodim taj proces, koji uključuje i sastanke s udrugama koje predstavljaju roditelje odgojitelje. Većinu sastanaka sam osobno inicirala, neke udruge su se odazvale, neke nisu. Cijelo vrijeme smo im otvoreno komunicirali svoje planove. U siječnju smo uputili upitnik prema korisnicima kako bismo mogli na temelju podataka izraditi socijalnu sliku korisnika mjere roditelj odgojitelj, jer sada o konkretnim problemima nekih obitelji znamo samo na razini pojedinačnih primjera, od niskih primanja, do brige za djecu s teškoćama. Namjera nam je bila na temelju tih podataka oblikovati dodatne mjere.

Na žalost, od 5800 korisnika, upitnik je ispunilo tek njih 149. Podsjećam, 1. svibnja ove godine iz mjere izlaze oni korisnici čija su djeca školske dobi, a ostaju u mjeri oni kojima su djeca vrtićke dobi ili mlađa, a njima će naknada biti značajno manja. No bitno je naglasiti da su, čim je Skupština donijela tu odluku u prosincu, korisnici mjere smjeli početi tražiti posao i upisivati djecu u vrtiće, a da time više nisu u prekršaju. Važno je da javnost zna kako i sada ima oko 380 slobodnih mjesta u vrtićima“, rekla je Danijela Dolenec te najavila da će Grad Zagreb na dostojan način obilježiti 8. svibnja, Dan oslobođenja te o detaljima na vrijeme obavijestiti javnost, a podržat će i dugogodišnju manifestaciju Trnjanskih kresova koju organizira Mreža antifašistkinja Zagreba.

OZNAKE: Dolenec, zagreb news

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.