DOLAZI KOMET VEĆI OD MOUNT EVERESTA Bit će vidljiv golim okom, Sunčev sustav posjećuje svakih 70 godina

Autor:

12P/Pons Brooks ist periodischer Komet mit einer Umlaufzeit von 71 Jahren. Er erfüllt die klassische Definition eines Kometen vom Halley-Typ d. h. 20 Jahre  Umlaufzeit  200 Jahre und ist mit einer absoluten Helligkeit von zirka 5 bei Erreichen des Perihels einer der hellsten bekannten periodischen Kometen. Der Komet Pons-Brooks wurde im Juli 1812 von Jean-Louis Pons am Marseille Observatorium entdeckt und dann später 1883 von William Robert Brooks wiederentdeckt. Der nächste Periheldurchgang findet am 21. April 2024 statt, der Komet nähert sich der Erde am 2. Juni 2024 bis auf 1,5 AE.Es wird eine scheinbare Helligkeit von 4 ,erwartet. Der Kometenkern wird unter der Annahme, dass es bei der photometrischen Untersuchung 2020 nich,Image: 855331795, License: Rights-managed, Restrictions: imago is entitled to issue a simple usage license at the time of provision. Personality and trademark rights as well as copyright laws regarding art-works shown must be observed. Commercial use at your own risk., Credit images as "Profimedia/ IMAGO", Model Release: no, Credit line: Christian Grube / ArcheoPix Phot / imago stock&people / Profimedia

Christian Grube / ArcheoPix Phot / imago stock&people / Profimedia

Komet veći od Mount Everesta mogao bi u nadolazećim tjednima postati vidljiv golim okom dok nastavlja svoj prvi posjet unutrašnjosti Sunčevog sustava u više od 70 godina.

Ledeno tijelo je komet Halleyeva tipa – što znači da će se pojaviti samo jednom, ili možda dvaput. Doista, 12P/Pons-Brooks, kao što je poznato, završi svoju orbitu jednom svake 71,3 godine, a trebao bi se približiti suncu 21. travnja.

Dok neka izvješća sugeriraju da je 12P/Pons-Brooks uočen još u 14. stoljeću, nazvan je po francuskom astronomu Jean-Louisu Ponsu koji ga je otkrio 1812. i britansko-američkom astronomu Williamu Robertu Brooksu koji ga je promatrao pri sljedećoj orbiti 1883. godine, piše Guardian.

Smatra se da 12P/Pons-Brooks ima jezgru promjera oko 30 kilometara, a klasificira se kao kriovulkanski komet, što znači da eruptira s prašinom, plinovima i ledom kad se unutar njega poveća pritisak dok se zagrijava.

Jedna takva prošlogodišnja eksplozija prouzročila je stostruko posvijetljenje, zbog čega je dobio naziv “Vražji komet“, nakon što je izmaglica koja ga okružuje oblikovala rogati oblik.

Iako je komet, i njegova zelena nijansa, već uočen na noćnom nebu, stručnjaci kažu da se očekuje da će postati još sjajniji u nadolazećim tjednima. “Očekuje se da će komet doseći magnitudu od 4,5 što znači da bi trebao biti vidljiv s tamne lokacije u Velikoj Britaniji”, rekao je dr. Paul Strøm, astrofizičar sa Sveučilišta Warwick.

Pojasnio je da se komet kreće od sazviježđa Andromede do Riba. “Dok to čini prolazi pored svijetlih zvijezda zbog čega će biti lakše vidljiv na određene datume. Konkretno, 31. ožujka 12P/Pons-Brooks bit će udaljen samo 0,5 stupnjeva od sjajne zvijezde zvane Hamal”, istaknuo je Strøm.

Ali, dr. Robert Massey, zamjenik izvršnog direktora Kraljevskog astronomskog društva, rekao je da čak i ako bi komet postao svjetliji, i dalje bi ga bilo teško vidjeti dodavši da bi osnovni instrumenti poput malih teleskopa pomogli. “Ako imate napola pristojan dalekozor, svakako ga pokušajte potražiti”, rekao je Massey i dodao da su korisne i aplikacije koje mapiraju nebo.

Najbolja mjesta na kojima se komet može vidjeti trenutno se nalaze na sjevernoj hemisferi. Massey je rekao da bi oni koji žele uhvatiti letimičan pogled trebali izaći na vedru večer i pogledati nisko na zapad-sjeverozapad dok se sumrak približava kraju. “Želite izbjeći izmaglicu, želite izbjeći mjesečinu, želite izbjeći svjetlosno zagađenje“, pojasnio je.

Strøm je rekao da se, zajedno s asteroidima, kometi često smatraju neiskorištenim građevnim elementima Sunčevog sustava, pružajući uvid u uvjete pod kojima je nastao.

Massey je rekao da je zadovoljstvo vidjeti komet koji je viđen samo nekoliko puta od svog službenog otkrića. “To je samo po sebi prilično lijepa stvar o kojoj možemo razmišljati”, zaključio je.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.