Zbog odluke o povratu više od milijun eura koje Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih traži od Dječje bolnice Srebrnjak, ravnateljica te bolnice Duška Markov-Glavaš traži od Grada Zagreba da im nadoknadi ta sredstva
Izvor s neposrednim saznanjima o zbivanjima u Dječjoj bolnici Srebrnjak dostavio je Nacionalu tijekom proteklog tjedna internu dokumentaciju na temelju koje tvrdi da gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević pokušava zataškati najnoviji skandal povezan s propustom ravnateljice Dječje bolnice Srebrnjak profesorice Duške Markov-Glavaš, koja nije na vrijeme poslala dokumentaciju vezanu uz financiranje projekta Dječjeg centra za translacijsku medicinu iz fondova EU-a, najvećeg projekta koji je ta bolnica pokrenula u vrijeme bivšeg ravnatelja Bore Nogala. Dokumenti u posjedu Nacionala otkrivaju da je ona time oštetila bolnicu i Grad za iznos od oko 1,35 milijuna eura.
Prema tvrdnjama visokih izvora bliskih Upravi Dječje bolnice Srebrnjak, ravnateljica Duška Markov-Glavaš to je učinila svjesno, a zbog tog njezina poteza teško je oštećena Bolnica, ali i državni i gradski proračun. Sada zbog toga što nije poslala dokumentaciju na takozvano faziranje, Bolnica mora u proračun EU-a vratiti nenamjenski potrošen novac u iznosu većem od milijun eura, to jest čak 1.101.042,92 eura osnovnih te još 251.512,92 eura dodatnih nepodmirenih dugova, što ukupno iznosi oko 1,35 milijuna eura. No budući da Bolnica Srebrnjak taj novac nema, ravnateljica Duška Markov-Glavaš sada takoreći traži od gradonačelnika Zagreba Tomislava Tomaševića da Grad nadoknadi taj iznos.
Umjesto da hitno smijeni ravnateljicu i zatraži njezinu odgovornost, Tomašević, kako tvrde Nacionalovi izvori, sve pokušava prikriti i želi na Skupštini provući naplatu kao trošak poslovanja bolnice
Umjesto da hitno smijeni ravnateljicu i zatraži njezinu odgovornost, Tomašević, kako tvrde Nacionalovi izvori, sve pokušava prikriti i namjerava provući naplatu spornog iznosa na sljedećoj sjednici Gradske skupštine pod formom troškova za sanaciju poslovanja Bolnice te navode da je već pripremljen i nacrt dokumenta koji to potvrđuje. Cijeli slučaj, prema informacijama Nacionala, istražuje i kriminalistička policija Ministarstva unutarnjih poslova.
Nacionalov izvor blizak Upravi Bolnice i upoznat s detaljima ovog slučaja, tvrdi:
„Ravnateljica Bolnice Srebrnjak Duška Markov-Glavaš svjesno je propustila prijaviti projekt Translacijske medicine (CCTM) za faziranje za EU fondove te mora u proračun EU-a vratiti nenamjenski potrošen novac u iznosu 1.101.042,92 eura te dodatnih nepodmirenih dugova od 251.512,92 eura. To je dvostruko više od kriminala na Geodeziji ili slično kao trenutna cifra u Muzeju za umjetnost i obrt. Najgore je što nitko ne propituje cijelu tu blamažu zbog propasti projekta vrijednog 60 milijuna eura. Grad Zagreb zna da se uloženi novac mora vratiti i sada pokušavaju sve zataškati tako da na sljedećoj Skupštini kroz točku 7 podvale podmirenje tih troškova provučenih u formi saniranja poslovanja svih zdravstvenih ustanova i pritom navode da se radi o pokriću poslovanja svih ustanova s HZZO-om, što je prevara skupštinara i građana Zagreba jer se tu ne radi o troškovima liječenja djece, već se u stvari radi o prikrivanju nesavjesnog trošenja europskog novca u Bolnici i koordiniranom svjesnom krivotvorenju dokumentacije za Skupštinu. U dokumentaciji za Skupštinu se, naime, ne navodi da se radi povratu nesavjesno potrošenog novca u fondove EU-a, čime je oštećen proračun Grada Zagreba. Osim što su time oštećeni i Bolnica i Grad Zagreb, jasno je da se radi o tihoj programiranoj eutanaziji te bolnice i projekta translacijske medicine. Kuriozitet je da, unatoč svemu, nitko ne preispituje poslovanje Bolnice ni na Upravnom vijeću ni u Gradu Zagrebu. To jest, vlada teška omerta. A ovo je samo vrh ledenog brijega kontinuirane korupcije i zataškavanja u toj bolnici te milijunskog izvlačenja novca.“
Iz dokumenta u posjedu Nacionala jasno proizlazi da je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih, na čelu s ministrom Radovanom Fuchsom, zatražilo od ravnateljice Dječje bolnice Srebrnjak Duške Markov-Glavaš da vrati u proračun sredstva za projekt „Dječji centar za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak (CCTM)“, a ona je potom od Grada Zagreba zatražila da Grad nadoknadi taj iznos od čak 1,35 milijuna eura. Nacional je stekao uvid u Odluku Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih od 16. srpnja ove godine, koju je u ime Ministarstva ravnateljici Duški Markov-Glavaš uputio i potpisao ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju Hrvoje Meštrić, a u kojoj se u vezi predmeta „Operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., referentni broj KK.01.1.1.10, projekt Dječji centar za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak (CCTM), broj ugovora KK.01.1.1.10.0001 – Odluka o povratu“, navodi:
“Poštovana,
nastavno na Zahtjev za povrat br. 1 od Posredničkog tijela razine 2, Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih u funkciji Posredničkog tijela razine 1 donijelo je Odluku o povratu sredstava br. 1 na iznos od 1.101.042,20 eura.
Ovim putem vam dostavljamo Odluku o povratu u vrijednosti gore navedenog. Povrat sredstava se izvršava uplatom u roku od 60 kalendarskih dana od stupanja Odluke na snagu. Po izvršenju povrata potrebno je dostaviti dokaz o izvršenju. S poštovanjem, ravnatelj Uprave za znanost i tehnologiju dr.sc. Hrvoje Meštrić, dipl.ing.fiz.“
Tu Odluku Bolnica je zaprimila 6. kolovoza, što se vidi iz službenog bolničkog pečata o zaprimanju.
Već sljedećeg dana, 7. kolovoza, ravnateljica Duška Markov-Glavaš šalje Lori Vidović, pročelnici Gradskog ureda za socijalnu zaštitu zdravstvo, branitelje i osobe s invaliditetom, „Zamolbu za doznakom sredstava, operativni program Konkurentnost i kohezija 2014.-2020., referentni broj KK.01.1.1.10, projekt Dječji centar za translacijsku medicinu Dječje bolnice Srebrnjak (CCTM), broj ugovora KK.01.1.1.10.0001”, u kojoj se navodi:
“Poštovani,
Dječja bolnica Srebrnjak dana 6. 8. 2024. godine zaprimila je od Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih Odluku o povratu br. 1, klasa 910-08/20-01/003001, ur.br. 533-03-24-0010 od 16. srpnja 2024. godine (prilog 1). Sukladno Odluci Dječja bolnica Srebrnjak dužna je izvršiti povrat svih isplaćenih sredstava na projektu, što iznosi ukupno 1.101.042,20 eura, u roku 60 kalendarskih dana od datuma stupanja Odluke na snagu.
Na projektu su također nastali troškovi koji nisu pokriveni isplatom sredstava iz EU fondova, a ukupno iznose 251.512,92 eura.
Temeljem navedenog, molim uplatu Dječjoj bolnici Srebrnjak iznos od 1.352.555,12 EUR.“
‘Ovdje se ne radi o troškovima liječenja djece, već u stvari o prikrivanju nesavjesnog trošenja europskog novca u Bolnici Srebrnjak i koordiniranom svjesnom krivotvorenju dokumentacije za Skupštinu’
Zatim se u nastavku nalazi Obrazloženje sa specifikacijom isplaćenih sredstava tijekom provedbe projekta na temelju zahtjeva za isplatom predujmova koji su bili isplaćivani od 9. listopada 2020. do 14. travnja 2022., dakle, u periodu dok je ravnatelj bio Boro Nogalo, ali i dok je Duška Markov-Glavaš bila v.d. ravnateljice.
Nacional je o tom slučaju postavio i izravno pitanje gradonačelniku Tomislavu Tomaševiću. Međutim, na pitanje je li točno da je Bolnica Srebrnjak morala vratiti više od milijun eura nenamjenski potrošenog novca za projekt Centra translacijske medicine, ustvrdio je da još uvijek čekaju rješenje nadležnog Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih o tome je li odbijeno faziranje projekta.
“Nije. Još ništa nije vraćeno, čekamo rješenje Ministarstva znanosti o tome je li odbijeno faziranje projekta. Naime, bilo je jasno kada smo preuzeli upravljanje gradom da se taj projekt ne može završiti u roku, jer je izgubljeno mnogo vremena za vrijeme prethodne vlasti, kada su smjenjivali ravnatelja Nogala“, rekao je Tomašević u opsežnom intervjuu za Radio Nacional prošloga petka, koji u cijelosti prenosimo u ovotjednom tiskanom izdanju.
Na konstataciju da ni njegova Gradska uprava nije vratila Nogala na funkciju, Tomašević je odgovorio: „On je vraćen na posao u bolnicu samo ne na tu funkciju. Dakle, nije bilo moguće završiti taj projekt u roku, a ako ne bi bio završen u roku, morali bismo platiti 60 milijuna eura iz gradskog proračuna. Ja imam financijsku odgovornost prema građanima. Taj projekt upropašten je puno prije nego što sam ja preuzeo upravljanje gradom i zato smo tražili faziranje odnosno odgodu roka za provedbu projekta. Mi sad provodimo novi projekt cjelovite obnove Bolnice Srebrnjak, vrijedan 15 milijuna eura, financiran prvenstveno iz fondova EU-a.“
Nacional je poslao upit Ministarstvu znanosti, obrazovanja i mladih s pitanjima je li točno da su donijeli Odluku o povratu novca za projekt Centra translacijske medicine na Srebrnjaku, kada je ta odluka stupila na snagu i treba li Ministarstvo vezano uz taj problem izdati još neko dodatno Rješenje o tome je li faziranje projekta odbijeno. Pitali smo i je li protiv Odluke uložen neki prigovor, ali i u kojoj je fazi uopće cijeli navedeni projekt Centra, hoće li on biti proveden do kraja i ako neće, što će biti s dosad uplaćenim sredstvima te o kojem je iznosu do sada uplaćenih sredstava riječ. Do zaključenja broja odgovor nije stigao.
Bivši ravnatelj Boro Nogalo neizravno je, još prije dvije godine, optužio upravo Gradsku upravu na čelu s Tomislavom Tomaševićem da, de facto, izborom tada nove ravnateljice Duške Markov-Glavaš opstruira projekt Centra translacijske medicine vrijedan 60 milijuna eura.
Nogalo je u izjavi za Večernji list od 15. srpnja 2022., u povodu provedenog natječaja za ravnatelja bolnice na kojem je pobijedila dotadašnja v.d. ravnateljice i voditeljica Ambulante za ORL Duška Markov-Glavaš, izjavio:
“Ovo je peti natječaj u dvije i pol godine i izbor pokazuje da je riječ o farsi. I prije imenovanja govorilo se da se zna tko će biti izabran. Izbor govori da sve što se događalo u njenom mandatu, a to je raskid ugovora s Kamgradom i guranje projekta translacijskog centra do Rubikona te činjenica da bolnica nije registrirana kao klinika, nije slučajan i da će dalje ići u tom smjeru. Zadnjih nekoliko dana Bolnicu su napustila tri doktora znanosti, a sistematizacijom smo dobili čuvara plaže! Eto, u tom smjeru ide naša bolnica. Konačno je jasno da ni od razvoja Bolnice ni od projekta neće biti ništa, a gubitnici su djeca i roditelji. Kad se netko potrudi napraviti najsuvremeniju dječju bolnicu u ovom dijelu Europe, ispadne da ima više oponenata nego podržavatelja. Prof. Markov-Glavaš svakako je izvrstan otorinac, ali ili nije svjesna pa je žrtvovana ili je nešto drugo posrijedi, jer biti na čelu bolnice koja sada duguje 80 milijuna kuna, nije nimalo zavidna pozicija.”
‘Osim što su oštećeni i Dječja bolnica i Grad, jasno je da se radi o tihoj programiranoj eutanaziji te bolnice i projekta Centra translacijske medicine. Unatoč svemu, nitko ne preispituje poslovanje te bolnice’
Duška Markov-Glavaš imenovana je za vršiteljicu dužnosti ravnateljice Dječje bolnice Srebrnjak u srpnju 2021., nakon razrješenja prethodnog ravnatelja dr. Ive Dumića Čule. Uslijedio je izbor za ravnatelja koji je propao, odnosno, izabrani kandidat se povukao nakon bure koju je u javnosti podiglo njegovo imenovanje jer se ispostavilo da je bio u kumskoj vezi s tadašnjom predsjednicom Upravnog vijeća. A u međuvremenu je tvrtka Kamgrad prekinula već započetu gradnju novog dječjeg translacijskog centra u krugu Bolnice i raskinula ugovor. Međutim, već tada je za projekt vrijedan 60 milijuna eura bila ishodovana suglasnost za faziranje, to jest on se mogao protegnuti na sljedeće projektno razdoblje do 2027. godine.
Bivši pročelnik Gradskog ureda za obrazovanje i sport Ivica Lovrić, danas kandidat za gradonačelnika Zagreba, u to je vrijeme rekao da je ugovor s Kamgradom sklopljen u svibnju 2021. te da su tada počeli radovi. Napomenuo je da se, prema njegovu viđenju te situacije, brkaju kruške i jabuke, naročito kada govore o pripremi. Zaključno je izjavio da je bivša vlast odradila posao, izabrala izvođača, sklopila ugovor i pokrenula radove, ali da nova vlast nije znala upravljati projektom.
Komentari