Pozitivna vijest je da je inflacija cijena usluga usporila, s 8,2 posto u rujnu na 7,5 posto u listopadu. Međutim, opća stopa ostaje visoka, što i dalje značajno doprinosi ukupnoj inflaciji i divljanju cijena.
Prema preliminarnim podacima Eurostata, inflacija u Hrvatskoj, mjerena harmoniziranim indeksom potrošačkih cijena, u listopadu je ubrzala na 3,5 posto, naspram rujanskih 3,1 posto.
Na godišnjoj razini, listopadska inflacija u Hrvatskoj jedna je od najviših u Europskoj uniji, zajedno s Belgijom (4,7 posto) i Estonijom (4,5 posto). Glavni pokretač ovog porasta bila je inflacija cijena hrane, koja se s rujanskih 3,9 posto popela na 5,2 posto u listopadu.
Pozitivna vijest je da je inflacija cijena usluga usporila, s 8,2 posto u rujnu na 7,5 posto u listopadu. Međutim, stopa ostaje visoka, što i dalje značajno doprinosi ukupnoj inflaciji.
Procjenjuje se da će godišnja inflacija u eurozoni u listopadu dosegnuti 2 posto, što predstavlja rast u odnosu na rujanskih 1,7 posto, prema novoj procjeni Eurostata, statističkog ureda EU-a.
Među glavnim komponentama inflacije u europodručju, očekuje se da će najvišu godišnju stopu u listopadu zabilježiti sektor usluga (3,9 posto), dok će hrana, alkohol i duhan rasti za 2,9 posto, navodi se u procjeni Eurostata.
U Hrvatskoj su cijene hrane u listopadu rasle znatno više nego u eurozoni, čime je stopa poskupljenja hrane na godišnjoj razini bila oko 80 posto viša nego u prosjeku zemalja europodručja.
Hrvatska uz Slovačku
Najviše su na godišnjoj razini i u listopadu porasle cijene u Belgiji, za 4,7 posto, pokazuju podaci europskog statističkog ureda, a blizu je i Estonija gdje su uvećane za 4,5 posto.
Slijedi Hrvatska s rastom potrošačkih cijena u listopadu, mjerenim HICP-om, za 3,5 posto u odnosu na isti prošlogodišnji mjesec. U rujnu bile su porasle prvi puta od travnja, i to za 3,1 posto, utvrdio je Eurostat, blago podigavši preliminarnu procjenu koja je pokazivala 3,0-postotni rast cijena.
Na mjesečnoj razini cijene mjerene HICP-om porasle su u Hrvatskoj za 0,8 posto, izračunali su statističari. U rujnu uvećane su na mjesečnoj razini za 0,5 posto.
Indeks Državnog zavoda za statistiku (DZS) pokazuje pak da su potrošačke cijene u listopadu bile više za 2,2 posto nego u istom prošlogodišnjem mjesecu. Mjesečna usporedba pokazuje po DZS-ovim izračunima 1,1-postotni rast cijena u odnosu na rujan.
Slovačka je u listopadu bila izjednačena s Hrvatskom po godišnjoj stopi inflacije mjerenoj HICP-om, a blizu su i Nizozemska i Grčka gdje je iznosila 3,3 odnosno 3,2 posto.
Najblaže su porasle cijene u Irskoj i Litvi, za samo 0,1 posto. U Sloveniji zadržale su se na razini prošlogodišnjeg listopada.
ZAŠTO JE HRANA PRESKUPA? Primorac: ‘Ne mogu se baviti još i cijenama svinjetine i janjetine’
Komentari