Dok Velikoj Britaniji prijeti dugotrajna recesija, SAD je na putu suzbiti visoku inflaciju i spasiti se recesije

Autor:

Samuel Regan Asante, Unsplash

Banka Engleske upozorila je da se Velika Britanija suočava s najdužom recesijom od početka praćenja, budući da je podigla kamatne stope najviše u 33 godine.

Upozoreno je da će se suočiti s “vrlo izazovnim” dvogodišnjim padom i nezaposlenošću koja će se gotovo udvostručiti do 2025.

Šef banke Andrew Bailey upozorio je na “težak put” pred britanskim kućanstvima, ali je rekao da se sada mora snažno djelovati ili će stvari “kasnije biti gore”.

Podigao je kamatne stope na 3 posto s 2,25 posto, što je najveći skok od 1989.

Podižući stope, Banka pokušava srušiti skokovite cijene dok troškovi života rastu najbržom stopom u 40 godina.

Cijene hrane i energije skočile su, dijelom i zbog rata u Ukrajini, koji je ostavio mnoga kućanstva suočena s poteškoćama i počeo opterećivati ​​gospodarstvo.

Recesija se definira situacijom kada se gospodarstvo zemlje smanjuje dva tromjesečna razdoblja, ili kvartala zaredom. Tipično, tvrtke zarađuju manje novca, plaće padaju, a nezaposlenost raste. To znači da vlada dobiva manje novca od poreza za javne usluge kao što su zdravstvo i obrazovanje.

Banka je prethodno očekivala da će Velika Britanija pasti u recesiju krajem ove godine i rekla da će to trajati cijelu sljedeću godinu.

Ali sada vjeruje da je gospodarstvo već ušlo u “izazovan” pad ovog ljeta, koji će se nastaviti sljedeće godine i u prvoj polovici 2024. kada su mogući opći izbori.

Iako to neće biti najdublja recesija u Ujedinjenom Kraljevstvu, bit će najduža od početka vođenja evidencije 1920-ih, priopćila je Banka.

Stopa nezaposlenosti trenutno je najniža u posljednjih 50 godina, ali se očekuje da će porasti na gotovo 6,5%.

Kancelar Jeremy Hunt rekao je: “Najvažnija stvar koju britanska vlada sada može učiniti jest vratiti stabilnost, srediti naše javne financije i postići smanjenje duga kako bi rast kamata bio što niži.”

No kancelarka u sjeni Rachel Reeves rekla je da obitelji ne mogu izdržati tako visoke stope “kada imamo rastuće cijene hrane, sve veće račune za energiju, a sada i veće stope hipoteka”.

Najnovije povećanje kamatne stope, osmo Bankino od prosinca, diže troškove posudbe novca na najvišu razinu u 14 godina, kada se bankovni sustav Ujedinjenog Kraljevstva suočio s kolapsom.

Banka vjeruje da će podizanjem kamatnih stopa poskupjeti zaduživanje i potaknuti ljude da ne troše novac, smanjujući pritom pritisak na cijene.

U usporedbi s UK-om, izgledi Amerike izgledaju sjajno

I u SAD-u postoji dosta mračnih ekonomskih izgleda. Mnogi analitičari očekuju da će gospodarstvo SAD-a sljedeće godine ući u recesiju, a ankete sugeriraju da većina javnosti misli da je zemlja već ušla u recesiju.

Ali za usporedbu, izgledi Amerike izgledaju svjetlije, budući da se mnogi ekonomisti nadaju da će recesija biti relativno kratka i blaga.

To je djelomično zbog manjka ljudi na tržišta rada u SAD-u, budući da su mnoge tvrtke izvijestile da imaju poteškoća s pronalaženjem radnika za otvorena radna mjesta.

Pretpostavka je da će kako se gospodarska aktivnost bude usporavala, tvrtke zatvoriti te otvorene pozicije, ali neće otpuštati osoblje.

Analitičari također kažu da su kućanstva i poduzeća u boljem financijskom stanju nego što su bili prije prethodnih recesija.

Treba uzeti u obzir da cijene rastu brže u Ujedinjenom Kraljevstvu nego u SAD-u, a velik dio problema dolazi od računa za električnu energiju kućanstava.

Za razliku od mnogih kupnji, koje se mogu odgoditi ili zamijeniti jeftinijom opcijom, to je trošak od kojeg je teško pobjeći.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.