‘Dok je doma pekla štrudlu, rekao sam Mariji Vučković: Ministrice, potpišete li to, eto vas u Remetincu’

Autor:

Saša Zinaja/NFOTO, Dusko Jaramaz/PIXSELL

Poljoprivrednik iz Senja Jure Turina, suradnik Hrvatske poljoprivredne komore, za Nacional otkriva kako je spasio ministricu Vučković od mogućeg uhićenja u aferi s izmjenom Uredbe o zakupu šumskog zemljišta, ali ona do danas nije riješila problem varanja na poticajima

Jure Turina, poljoprivrednik iz Senja, član udruge Hrvatski krški pašnjaci i suradnik Hrvatske poljoprivredne komore, iznio je za Nacional šokantne podatke o neredu u sustavu poticaja koji proizvodi Ministarstvo poljoprivrede na čelu s ministricom Marijom Vučković. Ministrica nije uspjela srediti sustav poticaja ni četiri godine od izbijanja velike „afere pašnjaci“, kada je uhićena njezina tadašnja šefica kabineta Ružica Njavro, i to zbog pokušaja utjecaja na izmjene Uredbe o zakupu šumskog zemljišta, u sklopu afere Vjetroelektrane, s bivšom državnom tajnicom Josipom Rimac.

Josipa Rimac (danas Pleslić) i Ružica Njavro uhićene su 29. svibnja 2020., a s njima su uhićena i dvojica poduzetnika Ante Sladić i Josip Ravlić, na čiji su poticaj one željele izmijeniti Uredbu. No Turina tvrdi da je on uvelike zaslužan što tog dana nije uhićena i sama ministrica Marija Vučković, jer ju je upravo on upozorio da će, potpiše li izmjene Uredbe koje se odnose na potreban broj stoke po hektaru pašnjaka, završiti u zatvoru. Izmjene koje su tada čekale ministričin potpis trebale su omogućiti da se umjesto za potrebna tri grla na 10 hektara zemljišta, poticaji mogu dobiti već za jedno grlo na 10 hektara.

Turina tvrdi da sustav demotivira mlade poljoprivrednike i one koji zaista žele raditi pošteno, jer Ministarstvo i nadležne službe dozvoljavaju da pojedinci koji su iskoristili poticaje za krške pašnjake krše pravila natječaja i puštaju stoku da luta bez nadzora, a također propituje i način na koji „povlašteni“ proizvođači dobivaju ogromne iznose poticaja.

Turina ističe da on nastoji raditi uredno i legalno, drži stoku uredno i pod nadzorom, na ograđenom pašnjaku, dok s druge strane, gomila stoke u okolici bez ikakva nadzora luta, ulazi u tuđa zemljišta i izlazi na cestu, u što se uvjerila i ekipa Nacionala. Teško optužuje ministricu poljoprivrede Mariju Vučković i neke od njezinih najbližih suradnika, poput Renate Ojurović, ravnateljice Uprave šumarstva, lovstva i drvne industrije, za nesposobnost i kreiranje sustava poticaja u kojima najviše profitiraju „veliki i podobni igrači“ umjesto da ti poticaji doprinose svom osnovnom cilju: zadržavanju mladih poljoprivrednika u ruralnim sredinama i povećanju poljoprivredne proizvodnje.

Jure Turina sudjelovao je u pripremama izmjene Uredbe o zakupu šumskog zemljišta zbog koje su 29. svibnja 2020. uhićene bivša državna tajnica Josipa Rimac i bivša šefica kabineta Marije Vučković Ružica Njavro te poduzetnici Ante Sladić i Josip Ravlić. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Turina je odlučio istupiti u Nacionalu jer već mjesecima pokušava dobiti dozvolu za postavljanje nadstrešnice za stoku na krškom pašnjaku iznad Senja koji ima u zakupu, ali ga institucije prebacivanjem odgovornosti s jednih na druge u tome onemogućavaju. Turina uzgaja konje, član je Udruge uzgajivača hrvatskog hladnokrvnjaka „Sokol“ iz Otočca, a osim toga vodi i Konjički klub „Ana“ u Senju koji programima terapeutskog jahanja pomaže djeci s posebnim potrebama.

Vrstan je poznavatelj problematike korištenja europskih fondova za područje poljoprivrede pa su ga kao takvog iz Ministarstva poljoprivrede konzultirali i 2020., u vrijeme kad su se pripremale i izmjene „čuvene“ Uredbe o zakupu šumskog zemljišta u vlasništvu RH, dokumenta zbog čije je izrade, prema navodima USKOK-a, obećano mito bivšoj HDZ-ovoj državnoj tajnici Josipi Rimac (danas Pleslić), dok je dio mita već bio isplaćen Ružici Njavro, tadašnjoj glavnoj tajnici Kabineta ministrice poljoprivrede Marije Vučković.

Predaja mita bila je snimljena tajnim mjerama praćenja Josipe Rimac, a u javnost su tada iscurile snimke na kojima se čuje kako Josipa Rimac u ime poduzetnika Ante Sladića predaje Ružici Njavro mito, a riječ je o iznosu od 15.000 eura, i govori joj: “Uglavnom, Ante ti je rekao sljedeće: da mi to proguramo, da on stoji iza onoga što je zadnji put rekao i da sigurno računaš na svojih 500.000 kn što se tiče kad to prođe, sad ti je poslao da imaš za Uskrs.”

Riječ je o velikom USKOK-ovu predmetu koji je dio afere Vjetroelektrane, a u kojem je USKOK sumnjičio Josipu Rimac (danas Pleslić) da je u dogovoru s poduzetnicima Antom Sladićem i Josipom Ravlićem, u zamjenu za obećano mito, pokušala utjecati na izmjene Uredbe o zakupu šumskog zemljišta u vlasništvu RH tako da se smanji uvjetan broj grla stoke s 0,3 grla stoke po hektaru na 0,1 grlo stoke po hektaru – to jest, umjesto tri grla na 10 hektara, da je dovoljno samo jedno grlo.

Tim izmjenama poduzetnici Ante Sladić i Josip Ravlić, bliski Josipi Rimac, dobili bi veće površine zemljišta u zakup uz znatno snižene kriterije za potreban broj stoke, kao i veće iznose državnih poticaja – po principu “manje stoke – više zemlje – veći poticaji”.

Prema priznanju Ante Sladića i prema navodima optužnice, u sve je bio uključen i Zoran Grgić, tadašnji dekan Agronomskog fakulteta, preko kojeg su Sladić i Ravlić u kabinet ministrice Vučković slali prijedloge izmjena propisa. Grgić nije optužen, već je tijekom istrage samo saslušan kao svjedok.

Jure Turina svemu je tome svjedočio iz prve ruke jer je intenzivno komunicirao i s državnim tajnikom Željkom Kraljičkom, pa i sa samom ministricom Marijom Vučković, ali i s tadašnjim dekanom Agronomskog fakulteta Zoranom Grgićem. Štoviše, Nacional je još ranije objavio dio prepiske iz USKOK-ovih transkripata u kojima Grgić spominje i Turinu.

‘Mjesec i pol nakon mog razgovora s Marijom Vučković, policija je pobrala Ružicu Njavro, Sladića i Ravlića. Dakle, da je potpisala da je na 10 hektara potrebno jedno uvjetno grlo, i ona bi bila ‘spakovana’ s njima’

Grgić je 18. svibnja 2020. vezano uz spornu Uredbu gotovo istovremeno poslao Mariji Vučković, Anti Sladiću i Josipu Ravliću sljedeću poruku:

“Čuo se opet s Turinom, sve razjasnili, ima jednostavni mehanizam koliko i kako se u roku 6 mjeseci po programu nabavlja osnovno stado koje u roku 2 godine mora doći do 100 % veličine koja odgovara hektarima, znači mora proizvesti junicu do 13 mj. starosti, prema uzgojnom programu HAPIH-a i ministarstva nepoštovanje odobrenog programa povlači sankciju koja se regulira zadužnicom ili ispravom o zapljeni računa po pristanku dužnika uglavnom nadziremo nepoštovanje programa.”

Turina u razgovoru za Nacional tvrdi da njega nitko iz USKOK-a nije pozvao za svjedoka u tom postupku iako im je mogao dosta pomoći. Slično je prije godinu dana u izjavi za Nacional upozorio i Ivan Tešija, predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci, koji je izjavio i sljedeće: „Rekao sam ministrici Vučković: oprostite, ali to što Zoran Grgić predlaže čisto je pogodovanje nekome.“

NACIONAL: Kakva su vaša saznanja o pripremi sporne Uredbe o zakupu šumskog zemljišta, zbog koje je, između ostalog, u svibnju 2020. bila uhićena bivša državna tajnica Josipa Rimac, ali i tadašnja šefica kabineta ministrice Vučković Ružica Njavro?

Priprema Uredbe počela je negdje krajem 2019. kada je došao i prijedlog Hrvatskoj poljoprivrednoj komori. Državni tajnik Željko Kraljičak htio je napraviti Uredbu o zakupu šumskog zemljišta koja bi regulirala pet stvari, prva je stvar bila veterina, druga je bila proizvodnja, treća je bila ekologija, četvrta elektro-pastiri, ograde i nadstrešnice i peta stvar su bile europske mjere, među kojima i mjere za mlade poljoprivrednike. Ni meni ni državnom tajniku Kraljičku nije bilo jasno otkud su se u toj priči oko pripreme Uredbe stvorili Ante Sladić i Josip Ravlić jer nitko za njih do tada nije čuo, a na njih se nadovezao tadašnji dekan Agronomskog fakulteta Zoran Grgić. S tim nisu bili upoznati ni predsjednik udruge Hrvatski krški pašnjaci Ivan Tešija, a ni zamjenik glavne državne odvjetnice Boris Koketi. Kad sam jednom pitao Grgića zašto se išao miješati u posao koji nije znao, rekao mi je: „Pitala me ministrica.“

Ministrica Marija Vučković nije uspjela srediti sustav poticaja ni četiri godine od izbijanja velike ‘afere pašnjaci’, kada je uhićena njezina tadašnja šefica kabineta Ružica Njavro zbog sumnje da je primila mito radi izmjene Uredbe. FOTO: Dusko Jaramaz/PIXSELL

NACIONAL: Kako ste se vi uopće našli u toj priči i jeste li kontaktirali i s Josipom Rimac?

Ne. Ja sam 19. ožujka 2020. uputio dopis Mladenu Jakopoviću na Hrvatsku poljoprivrednu komoru da tražim da se mladim poljoprivrednicima odobri 30 hektara površine, uz uvjet da u roku tri mjeseca nabave 10 do 15 uvjetnih grla stoke. U prvoj godini na 10 krava morali bi imati jedno tele da bi im se produžio ugovor o zakupu. Tako bi se poticala proizvodnja domaće teletine i mi bismo mogli kupovati meso po 50 kuna odnosno 6,7 eura po kilogramu, umjesto 10 eura po kilogramu. A gospođa Ruža Njavro je na Veliki petak 2020., sjećam se kao danas, išla ministrici i svašta joj nadrobila protiv te uredbe. Da bi mene ministrica, koja je baš doma radila štrudlu, u subotu ujutro nazvala i pitala: „Jure, što ti misliš, bi li bilo pametno na 10 hektara staviti jedno uvjetno grlo?“ Ja joj govorim: „Marija, ajmo ograditi moj primorski pašnjak i na 10 hektara staviti tri uvjetna grla pa ćeš vidjeti kad će stoka to uspjeti popasti, na sveto nigdarjevo! Dakle, na mom primorskom pašnjaku stoka to ne može popasti. “ Nakon toga nazvao me je državni tajnik Željko Kraljičak i rekao: „Jure, molim te, nazovi je da ne bi pristala na jedno uvjetno grlo na 10 hektara.“ I ja sam je ponovno nazvao u pola šest navečer i rekao joj: „Ministrice, potpišete li to, evo vas u Remetincu.“ Nakon toga pristala je na tri uvjetna grla na deset hektara. Da bi mjesec i pol dana kasnije upala policija i pobrala Ružicu Njavro, Sladića i Ravlića. Dakle, da je ministrica potpisala da je na deset hektara potrebno samo jedno uvjetno grlo, i ona bi s njima bila „spakovana“.

NACIONAL: Znači, oni su htjeli podvaliti ministrici da potpiše za to jedno grlo na 10 hektara, a ona zapravo na vaš poticaj to ipak nije potpisala?

Na moj i državnog tajnika Željka Kraljička.

NACIONAL: Inače bi završila u zatvoru?

Odmah isti čas, ona bi u petak 29. svibnja 2020. ujutro bila s Ružom Njavro, jer je Ruža to njoj servirala i predložila. Pokojni načelnik Sektora za šumarstvo Goran Vidac je umro nekoliko dana nakon toga od infarkta. Jer, što je u stvari. Ministrica je jedna dobra duša, predobra, ona je samo trebala reći: dečki, zaštitite me. I riješena stvar. Ja ne znam što je između nje i premijera i Marka Milića, ali očito nju netko, i to dobro, drži u šaci, stišće.

NACIONAL: Jesu li istražitelji i vas kasnije kontaktirali?

Ne, ne. Mene i Kraljička nitko nije zvao do dan danas.

Jure Turina već mjesecima pokušava ishoditi dozvolu za postavljanje nadstrešnice kako bi njegova stoka bila zaštićena tijekom noći i upozorava da pojedinci puštaju stoku da luta bez nadzora. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

NACIONAL: A što bi to konkretno značilo, da je prošao plan o jednom grlu na 10 hektara?

To bi značilo da bi neki povlašteni poljoprivrednici dobili poticaje za krške pašnjake u iznosu nekoliko milijuna eura. Razumijete, to je kriminalno djelo. Smatram da bi se svima trebalo dati do 100 hektara pašnjaka, a da poticaji smiju iznositi maksimalno 100 tisuća eura. Maksimalni. Zašto bi netko tko ima 500 krava i 150 teladi, dobio četiri milijuna eura poticaja? Zašto bi neki drugi poduzetnik koji se bavi sasvim drugom djelatnošću, dobivao poticaje za poljoprivrednu proizvodnju? Netko dobije u Fužinama zemlju za nula kuna, to sijeno pokosi i proda. Tu nema poljoprivredne proizvodnje, a dobije nekih 660 tisuća eura. U tome je problem. Znači, poticaje za poljoprivredu dobivaju ljudi iz drugih industrija, pa čak i iz medijskih djelatnosti… Oni ne žive tu na ovom području, žive u Zagrebu, a ovdje bi ordinirali jer su vidjeli da je Lika napuštena pa sad Lika služi za zahvat za male stvari, a njima su to velike. To se isplati, oni dobiju 63 milijuna kuna poticaja za tov junadi, za sustav krava-tele, za oranice, za gnojiva, a ja dobijem 10 tisuća eura na 14 hektara. Sve se to dogovara umjetnim stvaranjem natječaja preko Komore, a Odbor za krške pašnjake čine ljudi koji nemaju veze s kršem i uopće nisu tu. Takvi vam ljudi vode u Hrvatskoj poljoprivredu i banda od pet, šest velikih poljoprivrednika. Tko god dođe na vlast, oni su njihovi. A o tome nitko neće reći pravu istinu, svi šute. Sad plaćate kilu teletine 7, 8, 9 eura na akciji u Pivcu, a za tri godine plaćat ćete 13 eura. Pa znate li što oni rade? Izvozi se meso u Libanon, a Hrvatska to potiče. Nama stoka stiže iz Rumunjske, stavljaju se HR markice, dobiva se poticaj, a onda se 15. rujna voze za Libanon. Slično je i s Uredbom za traktore. Predlagao sam, uz podršku stručnjaka, da se omogući kupnja rabljenih traktora, ali ne da ekipa. Gospoda iz Agencije za plaćanja u poljoprivredi su u Strateški plan uvrstila isključivo nove traktore. Pa neki zarađuju na provizijama, a oni koji su traktore kupili preko poticaja poslije ih preprodaju po punoj cijeni. A smisao poticaja je da nas Europa zadrži u ruralnim sredinama. Međutim, ministricom neki drugi ljudi upravljaju i manipuliraju. Da je bila pametna, podijelila bi pet, šest otkaza kako sam joj ja savjetovao, pa bi bio mir. Ne bi se te stvari dešavale u Ministarstvu. U jednom od dopisa Ministarstvu napisao sam da bi bilo dobro da Ivicu Francetića, kojeg je bivši ministar Tolušić potjerao, vrate na mjesto ravnatelja Uprave za šumarstvo umjesto Renate Ojurović. Da se dovede u red hrvatsko šumarstvo. Jer Nediljko Dujić, predsjednik Uprave Hrvatskih šuma, nema s kim u Ministarstvu raditi.

NACIONAL: Kako je došlo do vašeg problema s nadstrešnicom za stoku?

Zakon o šumama ne dozvoljava gradnju na šumskom zemljištu, a također ne prepoznaje ni Zakon o jednostavnoj građevini, da se mogu graditi nadstrešnice na šumskom zemljištu. Predsjednik Uprave Hrvatskih šuma Nediljko Dujić sad je uspio riješiti da se problem nadstrešnica regulira zakonom, međutim, opet se neće moći graditi na šumskom zemljištu zato što Pravilnik o jednostavnim građevinama ne prepoznaje nadstrešnice na šumskom zemljištu, već samo na poljoprivrednom zemljištu. A krški pašnjaci spadaju pod šumsko zemljište. Zato sam od načelnika Sektora za šumarstvo, koji sa mnom ne razgovara već četiri godine, tražio da se to izdvoji iz šumsko-gospodarske osnove. Poslao sam dokumentaciju za izdvajanje iz šumsko-gospodarske osnove po članku 52., što znači pretvaranje površine iz šumskog u poljoprivredno, da bih mogao napraviti nadstrešnicu kako bi stoka po noći, od sedam navečer do sedam ujutro, bila zatvorena u objektu, da ne luta po pašnjaku, da ne ide na cestu i da ne ugrožava promet. Slao sam gomile e-mailova i tražio radni sastanak u Upravi za šumarstvo, ali me nisu željeli primiti. Prisiljen sam voditi stoku od pašnjaka do štale, koja je udaljena šest kilometara, kako bi preko noći životinje bile pod krovom. Borim se za poljoprivredu, da imamo jednaka prava, da je stoka navečer zatvorena, a preko dana na pašnjaku. Od 1. listopada do 1. svibnja što ima stoka raditi na 50 hektara? Stoka treba biti u štali pod nadstrešnicom, da ima hranu i sijeno. A mi ovdje imamo situacije da su 31. prosinca krave na cesti, u Lici po prometnici. Zato što oni ne znaju napraviti sistem. Gdje to ima? Gospodin Nediljko Dujić je jedini ispravan u toj političkoj priči.

‘Kad sam jednom pitao bivšeg dekana Agronomskog fakulteta Zorana Grgića zašto se išao miješati u posao koji nije znao, rekao mi je: ‘Pitala me ministrica’. On je tvrdio da se moj krški pašnjak može kositi…’

NACIONAL: S druge strane, nezadovoljni ste ravnateljicom Uprave za šumarstvo Renatom Ojurović. Zašto?

Ona je pomoćnica ministrice poljoprivrede, ali ne želi pomoći i ponaša se onako zaguljeno gospićki pod utjecajem stranke Lipo. Renatina sestra Josipa je bila osobna tajnica doktora Milinovića dok je bio ličko-senjski župan, tako da vam je to sve povezano. Što god udruga Hrvatski krški pašnjaci i Ivan Tešija predlože, ona ne želi prihvatiti jer to nije predloženo od ljudi iz Gospića koji bi bili članova stranke Lipo. A ja sam inače iz Senja, također u Ličko-senjskoj županiji, i član sam HDZ-a. Ovaj zakon predlažem radi ljudi koji žive od poljoprivrede, ali zbog pojedinaca u Ministarstvu imamo problema.

NACIONAL: A kako izgledaju te nadstrešnice, imate li neki nacrt?

Imam, to vam je nadstrešnica s četiri drvena stupa, odozgo je pokrivena krovom, s tri strane je zatvorena. Nema nikakvog betoniranja. To je montažni objekt koji se može dovesti na kamionu. Upozoravao sam i veterinarske inspektore da bi u takvim uvjetima trebalo imati nadstrešnicu za stoku na šumskom zemljištu jer ovdje temperature idu i do minus 9, a vidite i sami da ovdje nema nigdje za njih zaklona kao što je gore ona borovina, da se oni mogu negdje sakriti i biti u adekvatnim uvjetima. A Agencija za plaćanje i poljoprivredna inspekcija, kad ih i zovem, ne žele ništa postupiti protiv Ministarstva poljoprivrede jer se radi o tome da Uprava za šumarstvo nije napravila svoj posao još od 2009. godine kad su počeli svi ti zakupi, da bi ove parcele, znači, mogle imati uvjete. Oni su upisali parcele u ARKOD, a nisu znali zapravo što je to. Znači, članak 54. stavka 2 govori da stoka na pašnjaku mora imati sklonište i zavjetrinu s tri strane, međutim, takvih pašnjaka nema, ja svoju stoku dovodim ujutro ovdje na pašnjak, a navečer je vodim tu kod prijatelja pod nadstrešnicu, jer ne dopuštam da mi stoka ostane vani. Zbog gluposti ljudi u Ministarstvu, meni su dvije kobile uginule. Ne krivim ja nikoga, ni ministricu, ni Romića, ni Jakovinu, ali te službe u kojima sjede načelnici Sektora, Uprava šumarstva, Uprava stočarstva, Uprava za ruralni, uvijek ostaju u fotelji, vlast se mijenja, dolaze pomoćnici, a jedni te isti ljudi ostaju koji izvršavaju zadaću. Ministrica spusti na državnog tajnika, a državni tajnik na pomoćnika, pomoćnik na načelnika sektora, a načelnici sektora… Znamo što je bilo od 2009. kad je nastao Hrvatski centar za konjogojstvo. Do 2011. znao se red za postupanje s hrvatskim konjima, međutim, kad se taj centar ugasio 2012., za vrijeme ministra Tihomira Jakovine, 2013. je započeo opći nered u uzgoju svih pasmina konja, a do dana današnjeg Uprava za stočarstvo nije poduzela ništa u vezi konja koji bez nadzora lutaju cestama, a nisu u sustavu poticaja. Također, pitanjem konjogojstva u Upravi za stočarstvo bave se ljudi koji s konjima veze nemaju.

‘Ministrica je jedna dobra duša, predobra, ona je samo trebala reći: dečki, zaštitite me. I riješena stvar. Ja ne znam što je između nje i premijera i Marka Milića, ali očito nju netko, i to dobro, drži u šaci, stišće’

NACIONAL: Spominjali ste da se o vašem pašnjaku još ranije očitovao i bivši dekan Agronomskog fakulteta Zoran Grgić. Što je on ustanovio?

Zoran Grgić s Agronomskog fakulteta iz Zagreba, uz pomoć asistenata i profesora s terena, zaključio je da se ovaj pašnjak može kositi i malčirati, dakle, da se može kosilicom uređivati i raditi košnja trimerom. To je bilo narihtano za područje Korenice kako bi određeni poljoprivrednici dobili puste hektare, da uzmu lijepo svog Johna Deerea i oni to lipo kose. A krški pašnjak se ne može kositi niti malčirati. Sad ste na licu mjesta na ovom pašnjaku mogli vidjeti je li to stvarno moguće pokositi ili malčirati. Znači, profesor je poslao asistente na teren, došli su u Liku, u Korenicu, ali nisu došli na ovaj dio. Ovo je krški pašnjak, vidite i sami što nas okružuje ovdje na ovom pašnjaku. Znači, na ovom dijelu nema šanse da tri uvjetna grla mogu pasti na 10 hektara. A predviđeno je 14 hektara za šest grla. Znači, ministrica je razmišljala odobriti da na 10 hektara dođe jedno uvjetno grlo, a mi se sada nalazimo na 14 hektara koje 10 konja ne stigne popasti. Tražio sam i povećanje površine, da dobijem još nekih 8,5 do 10 hektara, međutim, gospodične iz Hrvatskih šuma, Služba za ekologiju, ne javljaju mi se na telefon ni na e-mail, a ne raspisuju natječaj, ne raspisuju javne pozive.

Pa se moram svaki put obratiti Uredu predsjednika Vlade kako bi ih natjerao da reagiraju, što ne bi trebao biti njihov posao. Dostigao sam broj uvjetnih grla da mogu zakupiti 30 hektara, a sada sam na 23 hektara. S tim da sam ja na svojim hektarima sve ogradio i označio prema pravilima europskog fonda iz kojeg sam za mjeru 6.3.1 dobio 15 tisuća eura. Svojim primjerom želim pokazati te dokazati i Europskoj komisiji kako bi se sa stokom trebalo raditi u Hrvatskoj i u kakvim je uvjetima treba držati. Jer mnogi se ponašaju neodgovorno, nemaju ograđene pašnjake, a stoka im luta i ulazi u naseljena područja te uništava imovinu. Kad bi se u švicarskim Alpama stoka tako držala i bila prepuštena sama sebi, mislim da bi Švicarci svi bili u zatvoru. A kod nas u Hrvatskoj ljudi dobiju pašnjake pa ih niti ne ograde. Evo, koliko smo puta samo upozoravali na konje bez nadzora koji ulaze u groblje u Krivom putu. Onda ih samo uoči obljetnice pogibije stožernog brigadira Damira Tomljanovića Gavrana pokupe, kad dolazi ministar da se ništa ne vidi, a čim te ceremonije završe, eto ih nazad.

Nisu za to krivi poticaji, nisam ja protiv poticaja. Poticaji su dobra stvar, ali da se prema ljudima kad se 2010. ulazilo u taj sustav pristupilo tako da im se objasnilo da moraju ispunjavati uvjete, imati adekvatne štale, da trebaju ograditi i održavati pašnjake, pa da bi im se tek kad sve te uvjete ispune mogli isplatiti poticaji, ne bi se ovakve stvari događale. Zbog svega toga lijepo sam upozorio ove u Ministarstvu da ću najprije izaći u novinama, a poslije novina pred Europsku komisiju. U međuvremenu sam podnio kaznene prijave protiv određenih osoba zato što mi unutar godinu dana nisu omogućile da se uskladim s europskim direktivama po pitanju nadstrešnice i elektro-pastira.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Marijan

prije 8 mjeseci

Ministarka nije uginula već naprotiv svemu CVATE.

Domagoj

prije 8 mjeseci

Istina, Ivica Francetić je inteligentan čovjek i ima veliko iskustvo, šteta što je otišao s mjesta pomoćnika ministra, za razliku od ravnateljice Renate Ojurović koja nema nikakva znanja o šumarstvu, a bome ni o lovstvu. I onda to kompenzira drskošću i bahatošću. Zašto se nju još uvijek drži u Ministarstvu ne mogu se načuditi.

Lakiy

prije 8 mjeseci

Izgleda da je to ista ona ekipa koja je tulumarila s poduzetnikom Jerkom Jankovićem😅

Josip212

prije 3 mjeseca

Franc vrati se, sve ćemo ti oprostiti!!😂😂