U četvrtak su na većini azijskih burza porasli indeksi čemu je razlog popuštanje zabrinutost oko prolaska zakona o fiskalnoj odgovornosti u američkom Kongresu, dok je tečaj dolara pao prema jenu i euru jer rastu nade da bi Fed mogao u lipnju pauzirati s podizanjem kamatnih stopa.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica porastao je u četvrtak 0,45 posto, oporavivši se s najniže razine od 22. ožujka koju je dotaknuo dan ranije.
Istodobno, japanski Nikeei ojačao je 0,29 posto, a u plusu su i kineski burzovni indeksi i to oko pola posto.
Zastupnički dom američkog Kongresa u srijedu navečer izglasao je velikom većinom izmjene zakona o fiskalnoj odgovornosti, kojim se predviđa ‘skidanje’ granice zaduživanja američkoj vladi od 31.400 milijardi dolara, što je ključan korak kako bi se izbjegao bankrot SAD-a idućega tjedna. Sada će prijedlog izmjena tog zakona biti proslijeđen u Senat, gdje će se rasprava produljiti na vikend.
Većina analitičara predviđa da će taj zakon biti odobren u Kongresu, a američki predsjednik Joe Biden izjavio je u srijedu kako očekuje da će mu zakon doći na potpis do ponedjeljka.
“Zakon je prošao s velo velikom većinom, a uz tako veliku dvostranačku podršku vrlo je teško vjerovati da njegov prolazak u Senatu neće biti tek formalnost. Pozornost tržišnih sudionika sad se okreće zasjedanju Feda”, rekao je Ray Attrill iz National Australia Bank.
Fed preskače dizanje kamatnih stopa u lipnju?
Tržišni sudionici danas procjenjuju svega 38 posto šansi da će Fed na zasjedanju 14. lipnja ponovno podići kamatne stope, za razliku od dana ranije, kada su smatrali da su šanse za njihovim podizanjem za četvrtinu postotnog boda na 70 posto.
Razlog tome su izjave nekih dužnosnika Feda da je moguće da Fed “preskoči” povećanja kamata u lipnju, što bi središnjoj banci dalo vremena da procijeni učinak svog dosadašnjeg ciklusa pooštravanja kamatnih stopa u odnosu na još uvijek snažnu inflaciju.
Zbog rastućih očekivanja da Fed možda neće ovoga mjeseca dizati kamatne stope, dolarov indeks oslabio je blagih 0,08 posto u odnosu na dan ranije, na 104,21 bod te je sve dalje od najviše razine u zadnja dva mjeseca koju je dosegnuo prošli petak od 104,42 boda.
Ipak, mjesec svibanj dolarov indeks završio je s dobitkom od 2,7 posto, ostvarivši najbolju mjesečnu izvedbu od lanjskoga rujna, kada je porastao 3,1 posto.
Prema euru, dolar je u četvrtak oslabio 0,1 posto, na 1,06895 dolara, a prema jenu za 0,4 posto, na 139,24 jena.
Cijene sirove nafte, pak, kreću se oko najnižih razina u zadnja četiri tjedna. Cijena barela londonskog Brenta jutros iznosi 73,06 dolara, što je za 0,4 posto manje nego dan ranije, a američkog WTI-ja 68,49 dolara ili jedan psoto manje nego dan ranije.
Komentari