U Helsinškom odboru za ljudska prava smatraju potpuno neprimjerenim da se “Dan sjećanja” na žrtve hrvatske vojno-policijske akcije “Oluja”, obilježava u Prijedoru.
“Tim postupkom, politički i vjerski lideri, te institucije Srbije i Republike Srpske, demonstriraju nepoštovanje više od 3.000 prijedorskih žrtava ratnih zločina. Za proces pomirenja u regiji, iznimno je važno suočavanje s prošlošću i preuzimanje odgovornosti, a ratna prošlost u Prijedoru su logori i masovne grobnice za nevine civile, žene i djecu“, poručili su iz Odbora.
Dodaju da nitko nema pravo da pred činjenicama o ratnim zločinima u Prijedoru zatvara oči, “i nitko ne treba pokušavati, da komemoracijom žrtvama Oluje, poriče ili relativizira zločine počinjene u Prijedoru”.
“Poražavajuće je saznanje da u proteklih, skoro trideset godina, lideri u regiji nisu napravili neophodni civilizacijski iskorak u odnosu prema žrtvama. Žrtve ratnih zločina u ‘Oluji’, kao i žrtve ratnih zločina u Prijedoru, zaslužuju najdublji pijetet, i nedopustivo je da se njihovo stradanje i tragedija, koristi u dnevnopolitičke svrhe”, poručili su.
Dodaju da je priznavanje grešaka iz prošlosti “naša obaveza prema žrtvama, ali i prema generacijama koje dolaze. Bez priznavanja grešaka iz prošlosti, nema mirne i stabilne budućnosti”.
Ranije su predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednik entiteta Republika Srpska Milorad Dodik najavili da će Sjećanje na Oluju biti obilježeno u Prijedoru 4. kolovoza. Taj dan će se obilježiti kao “dan progona Srba iz Hrvatske”, u vrijeme kada su jedinice Hrvatske vojske oslobađale teritorije koje su srpske snage okupirale u Hrvatskoj devedesetih godina.
“Nije jednostavno kad oni (Hrvatska) obilježavaju pobjedu, a mi polažemo vijence. Ali, i oni, kao i mi, imaju pravo na svoj pristup. Ne možemo im to zabraniti kao što ni oni ne mogu nama”, kazao je Dodik koji je u Prijedor u petak na proslavu pozvao Vučića, piše Radio Slobodna Europa.
Ministar sigurnosti BiH izjavio da je ‘Oluja’ bila zločinačka akcija
Komentari