Tradicionalne godišnje nagrade Dana hrvatske knjige “Judita”, “Davidias” i “Slavić” Društva hrvatskih književnika (DHK) dodijeljene su u četvrtak u Splitu Darku Novakoviću, Renati Lachmann i Tanji Belobrajdić.
Nagrada “Judita” pripala je klasičnom filologu i predavaču na zagrebačkome Filozofskom fakultetu Darku Novakoviću za knjigu “U krilu vile Latinke. Rasprave o hrvatskom humanizmu”, koja je proglašena najboljom knjigom 2015. koja je posvećena hrvatskoj kulturnoj baštini, posebno humanističko-renesansnoj. Nagrada “Davidias”, koja se dodjeljuje za najbolju knjigu stranog kroatista o hrvatskoj književnoj baštini, dodijeljena je Renati Lachmann za knjigu “Od ljubavi do nostalgije. Ogledi o hrvatskoj književnosti”, a nagrada “Slavić” pripala je Tanji Belobrajdić za roman “Crni kaput” – najbolji prvijenac objavljen 2015. godine.
Nagrade je dobitnicima uručio predsjednik Društva hrvatskih književnika Božidar Petrač, koji je rekao da su Danu hrvatske knjige odlučili posvećivati znatno veću pozornost jer su osjetili potrebu i nužnost jačanja svijesti o značenju književnosti u svim dijelovima hrvatskog društva, posebice zato što suvremena svijest više ne prepoznaje književnost kao vrijednost, što je književnost danas gotovo obezvrijeđena, na marginama interesa našeg društva ili estradizirana, što joj je uskraćen i sužen medijski i drugi prostor.
Kako se navodi u obrazloženju za dodjelu nagrade “Judita”, Novakovićeva knjiga “U krilu vile Latinke. Rasprave o hrvatskom humanizmu” sadržava šesnaest studija o hrvatskim piscima i djelima iz razdoblja renesansnog humanizma, to jest iz 15. i 16. stoljeća. “Novaković u svojim studijama rekonstruira opuse i biografije, popunjava prazna mjesta književne historiografije, povezuje domaću i europsku tradiciju, čvrsto ukorjenjuje djela pisana na latinskome i talijanskom jeziku u nacionalnu književnu baštinu”, navodi se u obrazloženju i dodaje kako ćemo pročitavši tu knjigu shvatiti da je “i vila Latinka vila Hrvatica”. Sadržaj i važnost tih Novakovićevih studija jest u tome što je u njima “većinom riječ o prvorazrednim novostima”, o otkrićima nepoznatih tekstova, pa one znače obogaćenje fundusa hrvatske književnosti, stoji u obrazloženju.
Knjiga Renate Lachmann “Od ljubavi do nostalgije. Ogledi o hrvatskoj književnosti” sadržava radove o različitim razdobljima, autorima i temama iz područja znanosti o književnosti, od kroatistike, preko rusistike i teorije književnosti, do komparativne povijesti hrvatske književnosti u užem smislu riječi, od kojih su neki prvi put prevedeni na hrvatski jezik.
“Osobitom vrijednošću ističe se velika cjelina posvećena starijoj hrvatskoj književnosti, koja obuhvaća tri petine knjige, a usredotočena je na umjetnost baroka”, stoji u obrazloženju za dodjelu nagrade “Davidias”. Podsjeća se kako je najviše poglavlja posvećeno Dubrovčaninu Ignjatu Đurđeviću te napominje da knjiga obuhvaća spoznaje o širokom krugu hrvatskih književnika, od Šiška Menčetića i Marka Marulića do Dubravke Ugrešić i Gorana Tribusona.
U obrazloženju za dodjelu nagrade “Slavić” Tanji Belobrajdić za roman “Crni kaput”, koji se bavi Vukovarom u Domovinskom ratu, ističe se kako se autorica “nije libila dotaknuti najbolniju temu novije hrvatske povijesti”. “Želja da se autentično posvjedoči dramatično vrijeme, udružena sa spisateljskom umješnošću, urodila je izvrsnim romanom”, navodi se u obrazloženju. Napominje se da autorica u prvom redu govori o čovjeku “čija se ljudskost i neljudskost najjasnije ocrtava u kriznim rubnim situacijama”.
Dobitnik nagrade Darko Novaković rekao je da je njegov posao na rubu struke, “da je to nešto što nas nisu stigli učiti na fakultetu, ali je bilo prethodnika koji su se bavili i hrvatskom književnošću, i to onom koja je napisana na latinskom jeziku”.
Renata Lachmann, koja je dobila nagradu “Davidias”, zbog svoje poodmakle dobi nije došla u Split, a u njezino ime nagradu je preuzela Romana Horvat, glavna urednica izdanja Matice hrvatske, koja je rekla da je to što je knjiga objavljena u njihovoj biblioteci jedinstveno u hrvatskoj nakladničkoj sceni. “Biblioteka je zamišljena prije18 godina, a cilj joj je da objavljuje rukopise istaknutih hrvatskih kroatista stranog podrijetla. U tome i jest sva njezina čar zato što nas ti ljudi gledaju kroz neku drugu optiku i puno su objektivniji”, dodala je.
Tanja Belobrajdić, koja je za knjigu “Crni kaput” dobila nagradu “Slavić”, rekla je da je danas njezin mali jubilej. “Točno prije godinu dana knjiga je prvi put predstavljena u Gradskoj knjižnici Vukovar, koja je i izdavač. Tada sam mislila da je to nešto najljepše što mi se dogodilo, ali godinu dana kasnije pokazalo se da ima još i ljepših događanja”, dodala je. Knjiga je ratne tematike i govori o dragovoljcima koji su došli braniti Vukovar, a poruka je da više nikada ne bude rata.
Odlukom Sabora 22. travnja obilježava se od 1996. kao Dan hrvatske knjige u spomen na oca hrvatske književnosti Marka Marulića, koji je 22. travnja 1501. dovršio i potpisao svoje poznato djelo “Judita”. Društvo hrvatskih književnika, koje je osnovano istog dana 1900., utemeljilo je 1997. godišnje nagrade Dana hrvatske knjige pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture.
Komentari