DOBRONIĆEV UDAR NA ŠEKSA I MAMIĆA: ‘Nema uvjeta za pokretanje stegovnog postupka protiv Zvonka Vrbana’

Autor:

Nacional, Saša Zinaja/NFOTO, Davor Javorovic, Dejan Rakita, Igor Soban/PIXSELL

Nacional je u posjedu dokumenta čiji sadržaj otkriva da je u bespoštednoj borbi za mjesto predsjednika Županijskog suda u Osijeku tijekom prošloga tjedna došlo do dramatičnog razvoja događaja te da više nema prepreka ponovnom izboru Zvonka Vrbana za šefa tog suda

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić zadao je novi dramatičan udarac neslužbenom ključnom HDZ-ovu pravosudnom kadroviku Vladimiru Šeksu, ali i odbjeglom nogometnom moćniku Zdravku Mamiću. To se može zaključiti na temelju dokumenta u posjedu Nacionala koji je Dobronić nedavno potpisao.

Sadržaj tog dokumenta otkriva da je u bespoštednoj borbi za mjesto predsjednika Županijskog suda u Osijeku, jednog od najvažnijih u sudova u državi na kojemu se odvijaju iznimno značajni i složeni procesi, tijekom prošloga tjedna došlo do dramatičnog razvoja događaja: predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić službeno je zaključio da nema uvjeta za pokretanje bilo kakvog stegovnog postupka protiv donedavnog predsjednika i jedinog kandidata za novi mandat Zvonka Vrbana. Tim potezom Dobronić je zapravo uklonio sve prepreke Vrbanovom ponovnom izboru za predsjednika Županijskog suda, ali i zadao ozbiljan udarac lobiju iza kojega stoji Vladimir Šeks, dugogodišnji neformalni kadrovik kompletnog hrvatskog pravosuđa koji je na sve moguće načine pokušavao spriječiti taj scenarij.

Predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić i službeno je zaključio da nema uvjeta za pokretanje bilo kakvog stegovnog postupka protiv Zvonka Vrbana. FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL, Nacional

Više je motiva za takvo postupanje prema dosadašnjem predsjedniku suda, no izvori Nacionala izdvojili su dva ključna: s jedne strane tu je položaj Šeksove kćeri i predsjednice nižerangiranog Općinskog suda u Osijeku Zrinke Šeks-Poštić, koja navodno ima ambiciju prijeći na Županijski sud i čiji rad ocjenjuje upravo predsjednik tog višeg suda, a s druge strane je i sklop tema povezanih sa Zdravkom Mamićem i njegovom osuđenom kriminalnom organizacijom, kojima bi u siječnju upravo u Osijeku za dva tjedna trebalo započeti još jedno, drugo suđenje.

No to bi moglo doći u pitanje ostane li na čelu tog suda kao privremeno rješenje v.d. predsjednika Miroslav Rožac.

Na Županijskom sudu u Osijeku u siječnju bi trebalo početi novo suđenje Zdravku Mamiću (lijevo), a pitanje je hoće li do suđenja uopće i doći ako na čelu tog suda neće biti Zvonko Vrban, koji se do sada odupro svim pritiscima mamićeve kriminalne hobotnice. FOTO: Davor Javorovic/PIXSELL

Izvori bliski Vrbanu navode kako je indikativno da je cijela „haranga“ na njega započela u ožujku prošle godine, kada je ga je otvoreno prozvao Zdravko Mamić.

„Do tada je Vrban bio najbolji sudac i najbolji čovjek, a kada je odbio zahtijevati delegiranje drugog predmeta protiv Mamića – ovoga u kojemu suđenje započinje sredinom siječnja – na neki drugi sud, najednom je postao monstrum. Ne smije se zaboraviti da je upravo Mamić svojedobno izjavio kako Vrban više nikada neće biti izabran za predsjednika osječkog suda pa je, po vlastitim riječima, svojedobno s 80 tisuća eura potplatio jednog člana DSV-a kako bi glasovao u tom smjeru, ali i da je preko posrednika ponudio Vrbanu ‘više novca nego što može zinuti’, što je ovaj odbio. Za to postoje svjedoci“, tvrde ovi sugovornici Nacionala. Oni upozoravaju na jednostavnu činjenicu: u mandatu Zvonka Vrbana predmet protiv Zdravka Mamića i ostalih dobio je pravomoćan epilog, a kada je Mamić javno iznio optužbe da je korumpirao neke suce, Vrban kao predsjednik suda već sljedećeg dana pokrenuo je stegovni postupak i proceduru njihova razrješenja premda se radi o osobama s kojima je bio blizak i surađivao gotovo trideset godina. Nakon toga čak je zatražio „uskočku provjeru“ svih ostalih sudaca Županijskog suda u Osijeku, kod kojih nisu pronađeni kompromitirajući detalji.

Premda su lobiji bliski Mamiću proteklih mjeseci pokušali utjecati na delegaciju njegova drugog suđenja, odnosno premjestiti ga na neki drugi sud, u tome nisu uspjeli. U doba dok je Zvonko Vrban bio predsjednik suda već je putem algoritma odabrano sudsko vijeće koje će raditi na tom predmetu – inače znatno opasnijem za Mamića jer se radi o slučaju s čvršćim setom dokaza u odnosu na prvi proces protiv njega te sa znatno većom materijalnom štetom za koju je optužen – pa vršitelj dužnosti predsjednika suda ne bi trebao imati veći utjecaj na taj proces. No zahvaljujući brojnim pravnim smicalicama kojima su se Mamić i njegovi spretni odvjetnici dosad služili, nije nemoguće da su se upravo u tom detalju – odnosno barem privremenom uklanjanju Zvonka Vrbana – ponadali pronaći kakvu administrativnu ili proceduralnu rupu.

U mandatu Zvonka Vrbana predmet protiv Zdravka Mamića dobio je pravomoćan epilog, a kada je Mamić javno iznio optužbe da je korumpirao neke suce, Vrban je već sljedećeg dana pokrenuo stegovni postupak

Međutim, nakon spomenutog pismenog očitovanja predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, koje Nacional ima u posjedu, očekuje se da će tijekom siječnja biti dovršena procedura oko natječaja za predsjednika Županijskog suda u Osijeku te ona može rezultirati isključivo dvama mogućim ishodima – ili će dosadašnji predsjednik i jedini kandidat Zvonko Vrban dobiti još jedan mandat ili će Državno sudbeno vijeće iz nekog razloga zaključiti da on više nije pogodan za obavljanje te funkcije. No u tom slučaju bit će intrigantno proučiti argumente kojima će se eventualno poslužiti s obzirom na to da im je glavni – a to su procesi koji Vrbanu navodno predstoje – sada definitivno uklonjen. Radi se zapravo o optužbama Šeksove kćeri i predsjednice Općinskog suda u Osijeku Zrinke Šek-Poštić, koja ga je prije nekoliko mjeseci prijavila da se „nedopustivo ponaša i izravno obraća pojedinim sucima Općinskog suda u Osijeku, zahtijevajući od njih kako trebaju presuditi u nekim konkretnim sudskim postupcima“. Ona je o svemu obavijestila Vrhovni sud i Ministarstvo pravosuđa, a prije nekoliko mjeseci i osobno posjetila predsjednika Vrhovnog suda Radovana Dobronića, što je on potvrdio. Radi se, naime, o sudskom predmetu o kojemu je Nacional već pisao: tužbi tvrtke Eurokamen protiv Šeksova nećaka Bojana Divjaka, ujedno i bratića predsjednice suda Zrinke Šeks-Poštić. Premda se radilo o hitnom postupku, predmet mjesecima nije dobio svoj broj, nije zakazano nijedno ročište, a sama tužba čak nije dostavljena drugoj stranci kako bi ona na nju odgovorila. Predmet je pripao sutkinji Dorici Krnić Miloš, jednoj od onih koji su Vrbana prijavili zbog navodnih pritisaka, dok su njemu bliski krugovi odgovarali da to nije činio, nego da je kao predsjednik višeg suda tek vodio računa o ažurnosti. „Jedini zadatak sutkinje bio je ispisati dvije rečenice i predmet proslijediti nadležnom sudu, no ona to nije učinila punih deset mjeseci. Vrban ju je upitao što se tu događa, a ona se pravdala zauzetošću, bolovanjima i slično“, opisivao je jedan od svjedoka tih događaja za Nacional u listopadu ove godine.

Vrbanov mandat na čelu Županijskog suda u Osijeku u tom vremenu bližio se kraju i pripremalo se raspisivanje natječaja, a već tada Nacionalovi sugovornici upozoravali su na to da struja bliska Vladimiru Šeksu umjesto njega želi postaviti pouzdaniju osobu, koja bi uz to „čuvala“ mjesto predsjednika Županijskog suda do trenutka kada bi Šeksova kći za njega stekla uvjete. Njene prijave protiv Vrbana doista su uzrokovale poteškoće u tom procesu: kako je Nacionalu potvrđeno, Državno sudbeno vijeće (DSV) tjednima je oklijevalo donijeti bilo kakvu odluku dok ne dobije službenu potvrdu da su optužbe protiv Vrbana odbačene. S druge strane, kolegij u Državnom odvjetništvu raspravljao je o tom slučaju i donio zaključak da neće objavljivati bilo kakvu odluku upravo kako „ne bi utjecao na izbor budućeg predsjednika Županijskog suda u Osijeku“. Nastala je pat pozicija koju je prošloga tjedna razriješio predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.

Na Vrbana su rasli pritisci zbog Šeksove kćeri i predsjednice nižerangiranog Općinskog suda u Osijeku Zrinke Šeks-Poštić, koja ima ambiciju prijeći na Županijski sud i čiji rad ocjenjuje upravo predsjednik tog višeg suda. FOTO: Igor Soban, Marko Lukunic/PIXSELL

„Povodom obavijesti o postupanju predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana od 12. srpnja 2022. godine, ovime Vas izvješćujem da nema uvjeta za pokretanje stegovnog postupka protiv predsjednika Županijskog suda u Osijeku Zvonka Vrbana. Naime, na temelju analize svih priloženih izjava sudaca te nakon usmenog razgovora s njima te na temelju očitovanja predsjednika Županijskog suda u Osijeku i razgovora s njim, utvrđeno je da se u postupanju predsjednika Županijskog suda i Osijeku nije radilo o pokušaju nedopuštenog utjecaja na pojedine suce Općinskog suda u Osijeku, nego se radilo o postupanju u obavljanju poslova sudske uprave na koje predsjednik Županijskog suda kao višeg tijela sudske uprave ima pravo i obavezu“, stoji u dokumentu koji je prošloga tjedna potpisao predsjednik Vrhovnog suda Radovan Dobronić.

S Vrbanova imena tako su uklonjene sumnje na nezakonito i neprofesionalno postupanje, no procedura izbora novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku poremećena je barem privremeno: kako je, naime, samom Vrbanu mandat istekao 21. prosinca, a DSV do tog trenutka nije donio odluku o (re)izboru, sam Dobronić bio je primoran imenovati vršitelja dužnosti Miroslava Rožca, dugogodišnjeg glasnogovornika tog suda. U dijelu medija to se protumačilo kao pobjeda „Šeksove struje“, ali u stvarnosti to vjerojatno neće biti slučaj. „Radovan Dobronić postupio je profesionalno i jasno je da u tom trenutku nije mogao postaviti Zvonka Vrbana za vršitelja dužnosti predsjednika jer nisu bile razriješene dileme oko prijava koje je protiv njega podnijela Šeksova kći. Sam natječaj nije poništen, a nije protekao čak ni instruktivni rok od šest mjeseci za njegovo zaključenje. U dogledno vrijeme Državno sudbeno vijeće trebat će sazvati novu sjednicu, najvjerojatnije u siječnju ili veljači, te će tada odlučivati o Vrbanovu izboru. Za to više ne postoje formalne zapreke i DSV će se trebati izjasniti jedino o tome je li Zvonko Vrban dobar kandidat. Kompletna procedura zapravo je provedena i sada samo treba donijeti odluku“, tumači jedan od Nacionalovih sugovornika iz pravosudnih krugova. On upozorava da su „utjecajni ljudi“ – a prije svega Vladimir Šeks i njemu blizak bivši ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković – nastojali lobirati kako DSV ili DORH ne bi donijeli odluke oko prijava koje je protiv Vrbana podnijela Šeksova kći, i to upravo kako bi postigli da se natječaj ne zaključi i kako bi se na mjesto v.d. predsjednika postavio Miroslav Rožac.

S Vrbanova imena tako su uklonjene sumnje na nezakonito i neprofesionalno postupanje, no procedura izbora novog predsjednika Županijskog suda u Osijeku poremećena je barem privremeno

„On se smatra bliskim Šeksu, a njegov bratić Siniša Domačinović punih osam godina bio je upravitelj pisarnice sudske uprave na zagrebačkom Županijskom sudu i blizak suradnik utjecajnog suca Ivana Turudića, koji se javno nikada nije odrekao prijateljstva s Mamićem. A Zrinka Šeks-Poštić prije nekoliko mjeseci, na jednom domjenku, u širem društvu najavila je da će se događaji ovako razvijati. Miroslav Rožac odavno iskazuje ambicije postati predsjednikom Županijskog suda u Osijeku i natjecao se za to mjesto u nekoliko navrata, no nije vjerojatno da bi u redovnim okolnostima bio favorit. Ako ni zbog čega drugog, onda zbog činjenice da on obavlja posao istražnog suca i ima vrlo malo, gotovo nikakva iskustva u pisanju sudskih presuda“, objašnjava još jedan sugovornik Nacionala.

Oni bliski samom Zvonku Vrbanu, pak, upozoravaju da se on našao na meti Vladimira Šeksa jer kao predsjednik više rangiranog suda ima obavezu ocjenjivati rad predsjednika sudova na nižoj razini, pa tako i Šeksove kćeri na Općinskom sudu u Osijeku.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.