U tenisu se vrti golem novac, najbolji igrači ATP Toura samo od turnirskih nagradnih fondova svake godine zarađuju milijune. Novak Đoković je prošle godine na turnirima zaradio 9.1 milijun dolara, Daniil Medvedev 7.4 milijuna, Alexander Zverev 6.4 milijuna, Stefanos Tsitsipas 3.5 milijuna a Matteo Berrettini 3.3 milijuna. Kazahstanac Alexander Bublik, trenutno 44. igrač ATP ljestvice, prošle je godine na turnirima zaradio 1.000.672 dolara što ga stavlja na 33. mjesto, zadnje u „klubu milijunaša“.
🏟️ Category simplification
💰 Record prize money
🗓️ Optimised calendarFollowing an in-depth review & strategy development, significant upgrades are coming to the #ATPChallenger Tour starting January 2023
— ATP Challenger Tour (@ATPChallenger) September 16, 2022
Međutim, postoji i druga strana priče koju prolaze igrači ispod stotog mjesta ATP liste. Pozicija broj 100 na ATP listi uzima se kao okvirno mjesto kada tenisači mogu početi zarađivati ozbiljniji novac koji im, za početak, donosi mirniji (teniski) život.
Na primjer, Nizozemac Gijs Brouwer je trenutno 150 igrač svijeta na ATP listi s ovogodišnjom zaradom od 182 tisuće dolara. Zvuči neloše? OK, ali kad Gijs podvuče crtu, pitanje je koliko mu ostane. Ove je godine do sada bio na 23 turnira, igrao je u Italiji, Škotskoj, opet u Italiji, Portugalu, Švicarskoj, skoro cijeli travanj proveo je u Sjedinjenim državama na tri turnira, zatim je otišao u Tunis pa u Englesku, zatim kući u Nizozemsku da bi se odmah vratio u Englesku a onda je od sredine srpnja sve do prošlog tjedna igrao opet na turnirima u SAD-u i Kanadi. Ovoj turneji treba dodati da s njim putuje glavni trener a barem dio vremena s njim je fizioterapeut, jedan dio vremena možda i kondicijski trener. Naravno, uz njihove troškove treba i njih platiti.
Zapravo, najjednostavnije bi bilo zamisliti da ste devet ili više mjeseci godišnje na putu, letite iz države u državu, plaćate još sve to i pratnji, plus njihove plaće.
Sada više 182 tisuće dolara ne izgleda kao velik novac. Probajte tek zamisliti kako izgleda završni račun igrača na još nižoj poziciji ATP liste. Zato ne čudi kad tenisaču kažu da je neusporedivo teže ući u TOP 100, nego tamo ostati.
ATP announces a big cash infusion into the prize money on its Challenger tour, increasing prize money by 60% next year.
Long overdue if the sport intends to make a career outside the top 100 sustainable. pic.twitter.com/oBJ8SXl0tJ
— Ben Rothenberg (@BenRothenberg) September 16, 2022
Stoga je ATP unio novost koja će razveseliti velik broj igrača koji svoje mjesto pod suncem, i svoj bankovni račun, traže pod okriljem ATP Challenger turnira. Challengeri su otprilike kao druga liga ili druga razina teniskih turnira – naravno ispod ATP toura i Grand Slamova.
Od 2023. godine Challengeri će se igrati u četiri kategorije, 50, 75, 100 i 125, broj označava koliko bodova dobiva pobjednik turnir, plus tri nova turnira koji će biti kategorija 175 s nagradnim fondom od 220.000 dolara.
Ukupni nagradni fond na razini cijele godine podiže se za velikih 60 posto, sa 13.2 milijuna dolara na 21.1 milijun. Konkretnije, nagradni fond na Challenger 100 turnirima sa 106 na 130 tisuća dolara a na turnirima iz klase 75 sa 53 na 80 tisuća dolara. Također, ono što je vrlo važno, bit će povišen nagradni fond za ranije runde turnira. Na kraju, povećan je i broj Challenger turnira, sa 183 na 195 sljedeće godine.
Komentari