Rupa u ozonskom omotaču atmosfere iznad Antarktike sedma je najmanja od početka oporavka 1992., objavila je američka Nacionalna uprava za oceane i atmosferu.
Rupa se svake godine otvara iznad južnog pola i mnogo je manja nego u većini prethodnih godina, objavila je NOAA.
Znanstvenici NOAA-e i NASA-e procjenjuju da bi se ozonski omotač mogao u potpunosti oporaviti do 2066. i rupa se više ne bi otvarala svake godine.
“Antarktička rupa 2024. manja je od ozonskih rupa s početka 2000-ih”, rekao je voditelj NASA-inog istraživačkog tima za ozon Paul Newman.
“Postupno poboljšanje koje smo zabilježili u posljednja dva desetljeća pokazuje da međunarodni napori za suzbijanje kemikalija koje uništavaju ozon djeluju“, dodao je.
Vrhunac oštećenja ozona je od 7. rujna do 13. listopada, ali ovogodišnja je rupa rangirana kao sedma najmanja otkako su 1992. godine započeti napori za suzbijanje rupe uzrokovane kemikalijama koje oštećuju ozon.
Ozonska rupa ove je godine u prosjeku iznosila 20 milijuna četvornih kilometara s najvećom veličinom od 22 milijuna četvornih kilometara zabiježenom 28. rujna, prema NOAA-i.
NOAA i NASA izvještavaju o veličini ozonske rupe svake godine od 1979., kada su sateliti omogućili njeno praćenje.
Područja koja su podložna oštećenju ozonskog omotača izložena su više sunčevog UV zračenja, što povećava opasnost od raka kože, katarakta i smanjene poljoprivredne prinose.
Oštećenje ozona također šteti životinjama u važnim ekosustavima i oštećuje vodene biljke.
Montrealskim protokolom utvrđen je međunarodni sporazum o prestanku uporabe kemikalija koje oštećuju ozonski omotač, čime se Zemlji osigurava prirodna zaštita od sunca, navodi NOAA.
Pad međunarodne upotrebe klorofluorougljika, u kombinaciji s prirodnom infuzijom ozona zbog zračnih struja sa sjevera Antarktike, pomogao je da ozonska rupa ostane relativno mala ove godine, rekli su znanstvenici NOAA-e.
Dok se ozonska rupa općenito smanjuje, relativno velike rupe zabilježene su još prošle godine, objavila je NOAA.
Komentari