DOBRA STRATEGIJA U dubrovačku sportsku infrastrukturu od 2018. uloženo više nego u posljednjih 30 godina

Autor:

FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Sukladno usvojenoj Strategiji razvoja sporta i sportske infrastrukture, Grad Dubrovnik je nakon puno godina krenuo s ulaganjem u sportsku infrastrukturu. Vrijednost navedenih investicija dosegnula je sedam milijuna eura

U namjeri unapređenja sveukupnih uvjeta za rekreativno i profesionalno bavljenje sportom svih građana, posebno djece i mladih, Grad Dubrovnik je na osnovu donesene Strategije razvoja sporta i sportske infrastrukture pokrenuo ciklus kapitalnih investicija u desetljećima zapostavljanu sportsku infrastrukturu, a što prate i ulaganja u sportske programe i klubove. Cilj dubrovačke gradske uprave je djeci i mladima osigurati najbolje uvjete za bavljenjem tjelesnom aktivnošću i sportom, podići kvalitetu življenja, očuvanje i unaprjeđenje zdravlja građana, a talentiranim sportašima omogućiti ispunjavanje njihovih potencijala za postizanjem što boljih sportskih rezultata na svim razinama natjecanja.

Samo u 2024. sredstva za Javne potrebe u sportu iznose 3.070.000,00 eura, što je povećanje od 48,70 posto u odnosu na 2023. godinu. Osim toga, za svaku pohvalu je činjenica da je Dubrovnik prvi grad u Republici Hrvatskoj koji je u svom proračunu izdvojio zasebnu stavku za sportske programe osoba s invaliditetom. Za ove programe izdvaja se 130 tisuća eura u 2024. što je povećanje od 77,64% u odnosu na 2023., a devet dubrovačkih klubova dodijeljeno je 100 tisuća eura za sportske manifestacije od važnosti za Grad Dubrovnik.

Vaterpolisti dubrovačkog Juga imaju razloga za slavlje jer je rekonstruirana zgrada gradskog bazena. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Uz Strategiju razvoja sporta i sportske infrastrukture do 2028. godine donesena je i Strategija brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije, a Europsko prvenstvo u vaterpolu 2024. održano na gruškom bazenu te globalno sve prepoznatiji Dubrovački polumaraton – Du Motion, pokazuju da Dubrovnik zna i može organizirati velika sportska natjecanja.

Nova urbana vizura – zgrada gradskog bazena u centru potpuno rekonstruirana

Rekonstrukcija zgrade gradskog bazena u poslovnom centru grada dovršena 2021. godine jedna je od ključnih investicija u razvoj sportske infrastrukture, a posebnost je što su se ovim projektom stekli preduvjeti za prvi dubrovački muzej vaterpola koji će objediniti i sve sportske uspjehe najtrofejnijeg kluba – Vaterpolo kluba Jug. S obzirom na to da je 2005. napravljena kompletna rekonstrukcija bazenska školjka s tribinama, rekonstruirani su unutarnji rubni prostora objekta gdje su uz polivalentne prostore, smješteni prostori Vaterpolo kluba Jug te prostori Javne ustanove, Plivačkog kluba Jug i udruga.

Rekonstrukcija zgrade gradskog bazena stajala je 2,2 milijuna eura, od čega je EU dao 1,3 milijuna. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Grijanje malog i velikog bazena, ali i cijele zgrade osigurano je ugradnjom dvaju dizalica toplina i korištenjem morske energije. Stara fosilna tehnologija lož-ulja zamijenjena je modernim sustavom obnovljivih izvora energije s neprekidnim izvorom grijanja morskom vodom. Izvedena je cjelovita rekonstrukcija strojarnice i popratnih prostorija, izvedene su četiri bušotine do dubine od 50 metara u koje su ugrađene pumpe. Sam ovaj projekt je vrijedan 2.2 milijuna eura, od čega bespovratna sredstva Europske unije iznose 1.3 milijuna eura, a ušteda na potrošnji energenata iznosi čak 200 tisuća eura godišnje.

Uređen je i okolni vanjski prostor – parterne površine uz istočne i zapadne ulaze u prizemlju građevine te jugozapadni ulaz u prizemlju, a sjeverni dio parcele koji je korišten kao parkiralište prenamijenjen je u pješački prostor, urbano opremljen i hortikulturno uređen te predstavlja novu urbanu vizuru poslovnog centra grada.

Uz Strategiju razvoja sporta i sportske infrastrukture do 2028. godine, donesena je i Strategija brendiranja Dubrovnika kao sportske destinacije

U dijelu zgrade bazena, poznatoj kao bivši hotel Stadion, smjestit će se i Centar za pružanje usluga u zajednici namijenjenog djeci s teškoćama u razvoju i osobama s intelektualnim poteškoćama iznad 21 godine života, i to do izgradnje trajne lokacije predviđene na Žarkovici. Drugi dio kompleksa će se urediti i smještajne jedinice će koristiti sportaši u klubovima, koji nisu iz Dubrovnika i za koje klubovi plaćaju iznimno visoke troškove smještaja.

Modernizacija Gospinog polja za sve sportove i sve generacije sportaša i rekreativaca

U Gospinom polju, koje obuhvaća kompleks sportskih i rekreacijskih sadržaja u Dubrovniku za sve dobne skupine, radi se na poboljšavanju uvjeta i modernizaciji infrastrukture za različite sportove, od nogometa do borilačkih vještina. Kruna svih investicija bit će multifunkcionalna sportska dvorana, najveća dosadašnja investicija u sportsku infrastrukturu za završen glavni projekt i ishođena građevinska dozvola za izgradnju, a u tijeku je osiguravanje financijske konstrukcije koja iznosi 65 milijuna eura.

Dubrovački maraton Du Motion u Dubrovnik privlači trkačke entuzijaste sa svih strana svijeta. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Izgrađen je novi nogometni teren s umjetnom travom i kontejnerskim sklopom, s pripadajućim svlačionicama, sanitarnim čvorovima i pomoćnim prostorijama. Prve dvije faze završene su 2020. godine, a vrijednost investicije iznosi 890 tisuća eura s PDV-om. Na terenu su izrađeni novi drenažni slojevi s kanalima zbog čega nije bilo poplava proteklog jesenskog perioda; napravljeni su i pojačani zidovi, nova ograda i meka zaštita na betonskim zidovima te umjetna trava s amortizirajućom podlogom. Nogometno igralište udovoljava propozicijama za odigravanje utakmica Saveznog ranga, a postavljena trava certificirana je od strane Fife što jamči da se tu mogu održavati utakmice i s većim stupnjem natjecanja. U 3. fazi radova u planu je izgradnja još jedan novog terena do postojećeg igrališta te uređenje natkrivenih tribina.

Po prvi put Dubrovnik je dobio i dvoranu za borilačke sportove. Postojeća građevina površine 634 m2, koju je Grad nakon povrata zemljišta odlučio prenamijeniti za potrebe sporta, preuređena je na način da je u prizemlju organiziran prostor za trening, podijeljen na zone, uz prateće svlačionice i sanitarije. Na gornjem katu objekta smješteni su uredi sportskih klubova, a u stražnjem dijelu nalaze se i prostori dubrovačkog moto kluba, koji su više od 20 godina bili bez adekvatnog prostor. Vrijednost investicije je 465 tisuća eura, što uključuje i opremanje prostora, a financirana je iz gradskog proračuna.

Dubrovački boćarski savez slavi pedeset godina postojanja te uskoro kreće gradnja prvog boćarskog doma. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Tu ulaganja u Gospino polje ne staju, upravo ovih dana započinju radovi na uređenju vanjskih sportskih igrališta za nogomet, košarku, mali nogomet, odbojku i badminton. Multifunkcionalni prostor tako će omogućiti trenažni proces ljeti brojnim klubovima, a radovi u iznosu od 334.720,50 eura s PDV-om dijelom su bespovratno financirani putem Javnog poziva Ministarstva turizma i sporta u iznosu od 199.084,00 eura, dok će preostali iznos Grad osigurati iz vlastitih sredstava.

Za nekoliko mjeseci ostvarit će se i san svih zaljubljenika u boćanje, upravo u godini u kojoj Dubrovački boćarski savez slavi pedeset godina postojanja. Naime, uskoro kreće gradnja prvog boćarskog doma koji će nositi ime Đura Miletića, prerano preminulog Dubrovčanina, djelatnika Linđa i boćara, po kojem se zove i Međunarodni boćarski turnir. Vrijednost radova je 460.211,61 EUR s PDV-om, a realizacijom ovog projekta klubovi će moći održavati domaće utakmice u hrvatskoj boćarskoj ligi I HBL i Superligi.

‘Važno je da se djeci s posebnim potrebama pruži prilika da se u sklopu svojih mogućnosti pridruže nekom sportu’, ističe gradonačelnik Franković

Za sadašnju sportsku dvoranu u Gospinom polju slijedi potpuna rekonstrukcija s energetskom obnovom uz bespovratna sredstva od 1.676.290,37 eura, pri čemu će ostvariti trošak energenata od čak 91 posto. Ujedno će se izgradnjom pristupnih rampi za invalide provesti mjere za osiguranje pristupačnosti osobama s invaliditetom i smanjene pokretljivosti.

Poboljšani uvjeti i za judo, veslanje, jedrenje…

Judo klub Mokošica je 2020. konačno dobio adekvatne uvjete za rad, kada je nova judo dvorana u Mokošici otvorila svoja vrata nakon funkcionalne adaptacije. Poslovni prostor površine 370 kvadratnih metara i prije se koristio za potrebe kluba, no materijali i instalacije bili su dotrajali. Postojeća dvorana zadržana je u istim gabaritima, ali joj je priključen prostor bivše strojarnice kao servisno spremište za sprave. Postojeći ulazni dio podijeljen je u dvije cjeline s tim da se prvi dio spušta u odnosu na ostatak suterena i sastoji se od ulaznog prostora s garderobama i pratećim sadržajima, malim spremištem i kabinetom za trenere. Drugi dio prenamijenjen je u dodatni prostor za vježbanje, a prostorija za kino projektor prenamijenjena je u smještajni prostor za gostujuće trenere. U sklopu radova uređen je i trijem na južnom pročelju te saniran i dio fasade, podna obloga, obloga stepeništa i terasa. Investicija je vrijedna 451 tisuću eura s PDV-om, a polivalentan prostor na raspolaganju je i drugim rekreativcima s ovog gusto naseljenog područja.

Prvi put Dubrovnik je dobio dvoranu za borilačke sportove, vrijednost investicije je 465 tisuća eura. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

Prvi sportski objekt koji je izgrađen u Dubrovniku od 1982. godine, hangar za male jedrilice Optimist i Laser, otvoren je 2019. u Orsanu. Grad je financirao 45 posto cjelokupne investicije od 186 tisuća eura. Hangar je privremeno dom i dubrovačkih veslača, dok traje izgradnje njihovih budućih prostora. Naime, nakon 50 godina bez ulaganja koji su neminovno rezultirali lošim uvjetima za veslače, i Veslački klub Neptun sa stoljetnom tradicijom dobit će svoj hangar i klupske prostore. Radove vrijedne milijun eura koje su upravo u tijeku financira gradska uprava, a završetak investicije očekuje se početkom 2025. godine.

Sportsko igralište kod Gimnazije Dubrovnik uređeno je i na njega je postavljena travnata podloga i golovi za nogomet, u sklopu nove Osnovne škole Montovjerna izgrađena je i suvremena sportska dvorana, a rekonstruirana je i sportska dvorana te vanjska igrališta Lapad. Programom održavanja grada obuhvaćeno je 36 dječjih igrališta, 32 sportska terena i 16 prostora za rekreaciju (outdoor fitness, street workout, boćališta…), a za obnovu je u ovoj godini osigurano 60 više sredstava nego lani.

Kruna svih investicija bit će multifunkcionalna sportska dvorana i u tijeku je osiguravanje financijske konstrukcije koja iznosi 65 milijuna eura


Djeci s posebnim potrebama treba jednaka prilika za bavljenje sportom

Grad Dubrovnik dodijelio je u 2024. po 100 tisuća eura za sportske manifestacije i programe aktivnosti osoba s invaliditetom i djecu s poteškoćama u razvoju. Svoje su programe na javni poziv ove godine prijavili Tenis klub Dubrovnik, Atletski klub Dubrovnik, Judo klub Dubrovnik 1966., Plivački klub Jug, Stolnoteniski klub Libertas, Judo klub Fortitudo i Taekwon-do klub Shark. Dodijeljenim sredstvima sufinanciraju se aktivnosti poput edukacija stručnog kadra, nabavke sportskih rekvizita i opreme, stručnog rada i natjecateljskog programa sportaša s invaliditetom te potpora perspektivnim mladim sportašima s invaliditetom. Sufinanciranjem ovakvih programa želi se potaknuti bavljenje sportom osoba s invaliditetom te utjecati na povećanje kvalitete života djece i mladih s invaliditetom provođenjem sportskih programa treninga i natjecanja u sportskim klubovima. Grad Dubrovnik prvi je grad u RH koji je u svom proračunu izdvojio zasebnu stavku za sportske programe osoba s invaliditetom, a koja je od 2022. višestruko rasla.

– Svake godine imamo sve više zainteresiranih klubova, a ovako Grad potiče klubove na rad s osobama s invaliditetom i djecom s poteškoćama u razvoju te ih uključuje u rad klubova i sudjelovanje u dostupnim natjecanjima. Pružajući iste mogućnosti za sve i kao društvo pokazujemo svoju zrelost. To je nešto što svakako trebamo graditi i dalje. Osobito je važno da se djeci s posebnim potrebama pruži jednaka prilika, da se u sklopu svojih mogućnosti pridruže nekom sportu i tu ostvare dobre i kvalitetne rezultate – rekao je gradonačelnik Mato Franković.

Prikaz multifunkcionalne sportske dvorane, najveće dosadašnje investicije u sportsku infrastrukturu. FOTO: Grad Dubrovnik PROMO

 


Investicije u pripremi

Sanacija atletske staze na stadionu Lapad – prijavljena na financiranje iz dostupnih EU fondova.

Sportska dvorana Antuna Masle Orašac – ishođena građevinska dozvola.

dvorana za tenis u Lapadu – ishođena građevinska dozvola.

Arena Dubrovnik – definiraju se uvjeti gradnje nogometnog stadiona Lapad s trgovačko-zabavnim i kulturnim sadržajima.


Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.