DOBAR POSAO U LICI ‘Ideja o sportskom turizmu rodila se tijekom partije bele’

Autor:

FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

B&B donosi reportažu iz Vrhovina, najmanje ličke općine koja postaje centar sportskog turizma u Hrvatskoj i time uspijeva privući dio posjetitelja Nacionalnog parka Plitvička jezera, a sada planiraju izgraditi i skijalište

Dobar posao u Lici ili kako je najmanja lička općina Vrhovine postala centar sportskog turizma u Hrvatskoj. Tako bi se otprilike moglo opisati ono što se u Vrhovinama događa posljednjih deset godina, kad je započeo projekt razvoja sportskog turizma. Ne samo da je teren, odnosno prirodni položaj Vrhovina – na najmanje 750 metara nadmorske visine – zapravo idealan za brojne sportske sadržaje, već je neposredna blizina Nacionalnog parka Plitvička jezera poseban benefit općine, ali i čitavog kraja koji ima sve više potencijala. Posljednjih godina Lika je postala vrlo zanimljiva posjetiteljima, blizina nekoliko nacionalnih parkova – prije svega najpopularnijih Plitvica – kao i udaljenost od svega 50 minuta do prve plaže, taj kraj i cijelu Ličko-senjsku županiju pretvara u najpoželjniju destinaciju kad je riječ o turizmu.

Business&Banking posjetio je općinu i uvjerio se u brojne realizirane projekte sportskog turizma, koji su sve brojniji, a i sve je više privatnih investicija koji ponudu obogaćuju. Osim najvećeg ziplinea u Europi, u Vrhovinama se nudi i kuglanje, penjanje, vožnja quadom, kajak na Gacki, bicikliranje, a izgrađeno je i novo sportsko igralište, može se pješačiti, a planira se i izgradnja skijališta. Sve je to ‘’upakirano’’ u ponudi adrenalinskog turizma kojeg u Hrvatskoj nedostaje. Turisti su zainteresirani za sve sadržaje, a investicija je sve više.Vrhovine su mala općina u Lici, površine 224 četvorna kilometra, s 500-tinjak stanovnika, nalaze se na cesti koja vodi od Otočca prema Korenici, a do 1991. Vrhovine su bile u sastavu općine Otočac.

Općina Vrhovine proteže se na nadmorskoj visini od 750 do nešto malo manje od tisuću metara te stoga ima prirodne pretpostavke za razvoj skijališta. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Kako kaže Milorad Delić, načelnik općine Vrhovine, strateške grane su drvna industrija, poljoprivreda i turizam koji pretpostavlja puno širi društveni aspekt:

„U svakom tom segmentu razvoja veliki su planovi, ali u turizmu su najvidljiviji. Kad je u pitanju naš interes i ono što je nama najvažnije, kao temelj svega što dalje radimo, to je razvoj infrastrukture. Posljednjih 20 pa i više godina uložena su ogromna sredstva u izgradnju vodovodne i kanalizacijske mreže – izgradili smo 20 kilometara kanalizacije i nepunih 40 kilometra novog vodovoda te dva uređaja za pročišćavanje. Naravno da su te naše napore prepoznali i privatni investitori, ali i država.“

Milorad Delić, načelnik Općine Vrhovine, nakon gotovo 20-godišnjeg ulaganja u kanalizaciju i vodovod, krenuo je prije deset godina s projektom sportskog turizma. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Projekt razvoja sportskog turizma u Vrhovinama je započet prije deset godina, a 2014. krenulo se s izradom projektne dokumentacije. Plan je bio od početka taj da Vrhovine postanu sportsko-rekreacijski centar, tvrdi Delić. Kako kaže, u Jugoslaviji, svaka sredina, svako selo, imalo je školu i društveni dom, ali nažalost ti su domovi od 1990-ih zapušteni objekti:

„Mi smo sređivali, to zapravo još uvijek traje, imovinsko-pravne odnose za takve objekte, a kako smo to sređivali tako smo i projektirali i planirali, odlučivali u kojem ćemo smjeru ići i u koju funkciju ćemo takve objekte stavljati. Tako smo uredili tri društvena doma na području naše općine, jedan je postao hostel, drugi je dom za njegu u kući, a treći je pretvoren u bowling centar, odnosno kuglanu. Bowling centar Plitvice je moderan prostor s tri bowling staze i besplatnim parkingom, a sat vremena kuglanja posjetitelj će platiti 24 eura.“

‘Javna ustanova koju je Općina osnovala da bi se projekti realizirali i da bi se upravljalo sadržajima, već je vratila ulaganja’

Načelnik Delić spomenuo je i najveći projekt za sportski turizam koji se planira za jučer, kako se kaže. Riječ je o uređenju skijaške staze u dužini od četiri i pol kilometra:

„Vrijeme je takvo kakvo jest, nema više hladnih zima, ali imamo odluku Vlade Republike Hrvatske da se radi o projektu od interesa za državu koja ne može zastarjeti, pa je to svakako prioritet. Zvuči nevjerojatno, ali ideja za Vrhovine kao centar sportskog turizma rodila se tijekom partije bele. Bio sam u jednom društvu i iz razgovora su krenule ideje. Posljednjih deset i više godina u Lici su zime bile surove pa smo to prepoznali kao našu komparativnu prednost i počeli razmišljati o razvoju ovog kraja i naše zajednice. S druge strane, nadmorska visina je velika prednost kad planirate ovakve sadržaje. Općina Vrhovine proteže se na nadmorskoj visini od 750 do nešto malo manje od tisuću metara, pa su to prirodne pretpostavke koje nama idu u prilog. Skijaška staza koju planiramo izgraditi 30 metara je viša od zagrebačkog Sljemena, a na skijalištu, investiciji vrijednoj 30 milijuna eura, osim staza planiramo izgradnju vodospreme za umjetni snijeg, 25 topova za umjetni snijeg, žičaru, sanjkalište, objekt za skijašku opremu i parkiralište.“

Budimir Nenadić, voditelj Big Bear Nature Resorta, kampa sa sto smještajnih jedinica u koji je vlasnik Zvonko Petričević uložio tri i pol milijuna eura. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Općina je, kaže, otkupila svu privatnu zemlju na području budućeg skijališta, a ostatak je vlasništvo države i tim područjem upravljaju Hrvatske šume koje su dale svoju suglasnost za izgradnju skijališta. Trenutačno, međutim, ne postoji zakonski akt kojim Hrvatske šume mogu osloboditi lokalnu upravu plaćanja općeporezne funkcije šuma, tako da se neke stvari moraju ‘’papirnato’’ riješiti, a Delić tvrdi to će biti skoro jer je u tijeku izmjena Zakona o šumama, a općina u tome aktivno sudjeluje:

„Da bi se svi ovi projekti ne samo realizirali, već da bi se svim tim sadržajima upravljalo, općina je osnovala javnu ustanovu. Smatram da je važna činjenica da javna ustanova koja upravlja svim tim projektima zapošljava ljude s područja općine. Ta ustanova zarađuje novac i ove je godine već vratila sva ulaganja, sadržaja je mnogo, interes je velik i novca ima, sve za dobrobit ovoga kraja.“

Dionicu ziplinea od 1,7 kilometara posjetitelji mogu snimati videokamerom ugrađenom u zaštitnu kacigu

A taj kraj uključuje i područje Nacionalnog parka Plitvička jezera čiji je jedan dio zapravo teritorij općine Vrhovine, odnosno kako kaže Delić, Vrhovine su zapadni ulaz u Plitvice pa ga se tako na internetskim stranicama i turističkim brošurama predstavlja kao Plitvice Westgate. Neposredna blizina NP-a Plitvička jezera ogroman je benefit pa je zato i tako velik interes za sadržaje sportskog turizma, a općina Plitvička jezera surađuje s Vrhovinama.

Delić tvrdi da je aglomeracija Plitvičkih jezera ogroman projekt Republike Hrvatske koji, nažalost, neće u realizaciju tako brzo zato što taj proces traje jako dugo. Kako Delić pojašnjava, dinamika kojom je aglomeraciju rješavala općina Vrhovine bila je dobra, a njima je za taj infrastrukturni projekt trebalo gotovo 20 godina. Projekt aglomeracije Plitvičkih jezera dvostruko je veći od općinskog pa je onda jasno da neće tako brzo u realizaciju.

Solarni paneli postavljeni su na svim uređenim objektima općine Vrhovine, a tako će biti i dalje; zipline Pazi medo dug je 1,7 kilometara, a vožnja traje 90-ak sekundi. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Kad je riječ o svim ovim sadržajima sportskog turizma, u Vrhovinama je 2017. izgrađen Sportsko-rekreacijski centar Bijeli vrh, u sklopu kojeg je izgrađen zipline Pazi medo:

„Taj zipline – najduži u Europi – dug je 1,7 kilometara, a cijena vožnje je 39 eura. Osobe se kombijem voze do deset minuta udaljenog vrha visine nešto manje od tisuću metara i onda sajlom spuštaju u ležećem položaju do lokacije Bijeli vrh. Dionicu od 1,7 kilometara posjetitelj može snimati videokamerom ugrađenom u zaštitnu kacigu. Na istoj su lokaciji planirana još tri ziplinea. Do početka iduće sezone izgradit će se dječji zipline, počeo se graditi jedan zipline po modelu bicikla, na kojem bi ljudi sjedili na biciklu, a sajla bi ih vozila panoramski u dužini od 1,2 kilometra. Četvrti zipline koji se planira u Vrhovinama, za koji također postoji odluka Vlade o javnom interesu, bit će najduži na svijetu – dužine tri kilometra.“

Treći i posljednji društveni dom u općini uskoro će ‘pod krov’, a služit će za smještaj radnika jer projekata je mnogo. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Na istoj lokaciji, osim ziplinea, postoji i mogućnost paintballa i penjanja na penjačkoj stijeni. Umjetna stijena za penjanje prilagođena je djeci od pet godina i ‘’ozbiljnim’’ penjačima, pa svatko može naći nešto za sebe. Stijena je visoka osam metara i ukupne površine 54 četvorna metra, s tri zasebne linije za penjanje. Za one koji više uživaju u slobodnom penjanju neopterećeni pojasom i užetom, na raspolaganju je 67 četvornih metara stijene, ispod koje je postavljena 50 centimetara debela strunjača kako bi se penjači zaštitili od ozljeda pri padu. Na raspolaganju je 20-ak smjerova različitih težina. Sportski sadržaji Bijelog vrha uključuju i 150 kilometara duge biciklističke staze, šetnice koje su pogodne za hiking turizam, a blizina rijeke Gacke nudi iskustvo kajaka i kanua.

Kad je riječ o financijskoj konstrukciji, ona je u velikom dijelu zaokružena, ističe načelnik Delić. Skijalište još nije u potpunosti financijski zaokruženo, ali riječ je o investiciji od 30 milijuna eura za koju postoji izniman interes pa Delić tvrdi da će uskoro biti sve riješeno. Drugi projekti koji su u planu financijski su pokriveni u 90-postotnom iznosu, pa osiguravanje ostatka od deset posto nije problem, i to će se pokriti iz nacionalnih sredstava. Rokovi su, kaže Delić, jučer. Što prije završimo i stavimo te sadržaje u funkciju, smatra, profitirat će ne samo općina, već cijeli kraj i na kraju i država.

Bowling centar uređen je na lokaciji jednog od triju nekadašnjih društvenih domova u Vrhovinama, a sat kuglanja stoji 24 eura. FOTO: Saša Zinaja/NFOTO

Budući da je načelnik općine Vrhovine od 2006. godine, Milorad Delić ističe svoje veliko zadovoljstvo svime što je dosad napravljeno. Činjenica da u najmanjoj ličkoj općini postoji vrtić s 35 djece, dovoljno govori o tome da su se u to mjesto vratili ljudi, mlade obitelji, koji sada vide budućnost i ostaju u Lici. Rezultati su veliki i zadovoljna zajednica Delića pokreće na nove izazove i realizaciju novih planova. To je poseban osjećaj. Kako kaže, novca ima, na stolu je, samo ga treba uzeti, treba se pokrenuti i stvari će doći na svoje:

„Općina Vrhovine dosad je uložila 70 milijuna eura u infrastrukturu i sve objekte, a potrebno je još pola od toga da bismo realizirali sve sadržaje koje imamo u planu. To se, međutim, ne radi preko noći. Mi smo postavili temelje i sad će, vjerujem, ići puno lakše jer infrastruktura je početak svega. Privatnih investicija je sve više, a općina s poduzetnicima surađuje u područjima gdje postoji zajednički interes. Privatnici gledaju nas kao predstavnike države jednim očima, a mi njih gledamo kao porezne obveznike koji mogu pomoći općini i cijeloj državi. Oni pune proračun, a mi njima vraćamo kroz infrastrukturu jer bez toga kao temelja oni ne bi mogli pokrenuti sve te projekte od kojih korist ima cijeli kraj.“

‘Skijaška staza koju planiramo izgraditi 30 metara je viša od zagrebačkog Sljemena’, kaže načelnik Delić

Zvonko Petričević privatni je investitor koji je u Vrhovinama 2019. izgradio sportsko igralište i otvorio hotel s restoranom i konferencijskom dvoranom i smještajne jedinice – mobilne kućice – čiji će broj rasti kako sadržaji i aktivnosti budu rasli. A planovi su veliki, kaže Petričević, koji je dosad u ovaj projekt uložio oko tri i pol milijuna eura:

„Prvi razlog zbog kojeg sam uložio baš u projekt sportskog turizma u Vrhovinama jest taj što sam podrijetlom iz Like, a drugi razlog je taj što sam tražio lokaciju po cijeloj Hrvatskoj i uvidio da su Vrhovine pravo mjesto za ono što ja želim, a to je sportski turizam. Ta je općina usmjerena ka tome, da ne spominjem blizinu Plitvičkih jezera kao veliki plus. Sadržaja za sportski turizam, pogotovo otkad nema Bjelolasice, u Hrvatskoj zaista nedostaje i tu je veliki potencijal i budućnost. Mi imamo velike planove jer ova lokacija je idealna za takve sadržaje. Iduće godine pokrećemo košarkašku i rukometnu akademiju.”

Na skijalištu od 4,5 kilometara, investiciji od 30 milijuna eura, gradit će se 25 topova za umjetni snijeg, žičara, sanjkalište i parkiralište. FOTO: Press

“Novosađanin Dušan Bulut, najbolji svjetski igrač basketa, u našem će kompleksu organizirati akademiju pod svojim imenom, a slično planiramo i s rukometom, u razgovorima smo s dva rukometna kluba iz Hrvatske, pa bismo onda organizirali pripreme i kampove za djecu na proljeće i jesen. Ovakvi su kompleksi pogodni i za pripreme sportaša, već nam dolaze reprezentacije raznih sportova, ali odlični su i za team buildinge. Napravili smo dvije pješačke staze – jednu od četiri i jednu od 12 kilometara – pa ćemo razvijati hiking turizam, to su pravci kojima idemo i ozbiljnije ćemo u to krenuti. Bivši sam sportaš, igrao sam hokej i smatram da na ovoj lokaciji imamo sve preduvjete za dobre sadržaje, lijepu budućnost i potencijal za razvoj sportskog turizma. U konferencijskoj dvorani mogu se organizirati predavanja i seminari i tako imamo sadržaje kojima možemo zaokružiti cijelu priču za sportski turizam.“

Svi ostali sportski sadržaji koji se u Vrhovinama nude, objašnjava Petričević, odličan su dodatak i nude ih svojim gostima i turistima. Osim ziplinea i drugih sadržaja, kao poseban benefit ističe rijeku Gacku i vožnju kajakom, ali i vožnju quadom koja se isto tako nudi. Uz blizinu Plitvica sadržaja za sportski turizam ne nedostaje, a u planu je još mnogo toga.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.