Djevojčice u kurdskim dijelovima Irana riskirajući smrt protestiraju skidajući marame

Autor:

epa10211353 A participant prepares posters of Mahsa Amini during a rally in front of the Reichstag building in Berlin, Germany, 28 September 2022. Iran has been facing many anti-government protests following the death of Mahsa Amini, a 22-year-old Iranian woman, who was arrested in Tehran on 13 September by the morality police, a unit responsible for enforcing Iran's strict dress code for women and died while in their custody.  EPA/FILIP SINGER

EPA/FILIP SINGER

Aktivisti za ljudska prava izrazili su zabrinutost zbog gušenja prosvjeda u gradu u zapadnom Iranu naseljenom Kurdima. Amnesty International je rekao da postoje izvješća da su sigurnosne snage neselektivno koristile vatreno oružje u Sanandaju.

Kurdska skupina Hengaw objavila je video za koji kaže kako policija puca na kuće u gradu i drugi u kojem se mogu čuti pucnjava i povici. Izvijestio je da je najmanje pet civila ubijeno i 400 ozlijeđeno diljem regije od nedjelje. No upozorava da bi broj smrtnih slučajeva mogao biti veći, jer su vlasti ometale lokalni internet i mobilne mreže.

Prosvjedi protiv klerikalne vlasti zahvatili su Iran otkako je prije tri tjedna ubijena Mahsa Amini, Kurdkinja iz zapadnog grada Saqqeza koja je pala u komu nakon što ju je pritvorila policija za moral u Teheranu zbog navodnog kršenja strogog zakona o hidžabu. Nemiri se sada smatraju najozbiljnijim izazovom Islamskoj Republici od njezina osnutka 1979. godine.

Iranski čelnici optužili su strane neprijatelje i oporbene skupine u egzilu za poticanje “nereda” koje neće tolerirati.

Hengaw je u utorak izvijestio da su se tijekom posljednja tri dana prosvjedi dogodili u 10 područja Kurdistana, pokrajina Kermanshah i Zapadni Azerbajdžan, a Sanandaj je bio epicentar nemira i gušenja od strane vlasti.

Grupa sa sjedištem u Norveškoj objavila je videosnimke za koje kaže da prikazuju intenzivne sukobe između prosvjednika i snaga sigurnosti u gradu u ponedjeljak navečer. Na snimci se čuje ponovljena pucnjava, kao i jauci i povici.

Prema Hengawu, druge snimke prikazuju gomilu koja je napadnuta, prazne čahure od metaka, patrone za sačmarice i suzavac ostavljene na ulicama, a osoblje osiguranja puca izravno prema kućama.

Videozapisi tekućih demonstracija učenica u Sanandaju i drugdje u regiji također su objavljeni na internetu.

Na jednoj se vidi više od desetak djevojaka kako mašu maramama u zraku nasred ceste i uzvikuju “žena, život, sloboda”, što je glavni slogan prosvjeda potaknutih smrću Mahse Aminija.

Drugi u Saqqezu pokazao je gomilu koja viče “smrt diktatoru” – misleći na vrhovnog vođu, ajatolaha Alija Khameneija.

Tijekom posjeta gradu u utorak, ministar unutarnjih poslova Ahmad Vahidi okrivio je “kontrarevolucionarne terorističke” skupine za “nemire” i obećao da će sigurnosne snage nastaviti reagirati čeličnom rukom, objavili su državni mediji.

Najmanje 185 ljudi, uključujući 19 djece, ubile su snage sigurnosti otkako su prosvjedi izbili 17. rujna, navodi Iran Human Rights, još jedna skupina sa sjedištem u Norveškoj.

Vlada je zanijekala ubojstvo prosvjednika i rekla da je više od 20 pripadnika osiguranja poginulo.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.