Djeca iz Ukrajine koja zbog ratnih okolnosti žive u Karlovcu dobila su u srijedu u organizaciji Europske komisije božićne darove, među ostalim i Hrvatsko-ukrajinski rječnik, a županica Martina Furdek Hajdin poželjela im je ispunjenje svih želja.
Darivanje i druženje u pisanju pisma Djedu Božićnjaku u karlovačkoj je Gradskoj knjižnici priredio karlovački Europe Direct centar, iz mreže Europske komisije, a darove je djeci uručila županica Martina Furdek Hajdin.
Obnašatelj dužnosti ravnatelja županijske Razvojne agencije Vilko Klasan rekao je da Europe Direct djeluje u sklopu te agencije te da po posebnom novom programu za rad s Ukrajinom tek slijedi veći broj aktivnosti.
“Osmislit ćemo što se sve može učiniti za izbjeglice iz Ukrajine jer Ukrajina ima našu punu potporu, osim one kroz EU i NATO, također i kroz ovaj rad s ranjivim skupinama”, rekao je Klasan.
U Karlovačkoj županiji je 28 učenika u osnovnim školama i devet u srednjim, a dvoje je djece uključeno u dječji vrtić. Za sve njihove potrebe, rekao je Klasan, posebnu osjetljivost imaju Hrvati s iskustvom izbjeglištva i progonstva.
Podsjetio je da je i njegov sin na početku Domovinskog rata kao dijete vrtićke dobi bio neko vrijeme smješten u Sloveniji, učio slovenski jezik, a roditelji su mu nakon 1995. godine bili protjerani iz BiH.
Upravo zbog ratnih iskustava, pojedinačnih i kolektivnih, Hrvati znaju koliko je važna humanitarna i svaka druga pomoć ratnim stradalnicima, dodao je Klasan.
Ravnateljica Gradske knjižnice Vedrana Vrana najavila je da će ta knjižnica kroz nove programske aktivnosti nastojati u svoj rad uključiti pripadnike ukrajinskog naroda, ne samo djecu, nego i odrasle. Među njima je i Timor, četrnaestogodišnji učenik Osnovne škole Grabrik. U Karlovac, za koji kaže da je tiho i mirno mjesto, stigao je ravno iz Kijeva. “Karlovac je puno manji grad od Kijeva. Maleno je, tiho i mirno mjesto. Jako se volim šetati pa sam već prošao i sve parkove. Najdraža stvar u Karlovcu su mi rijeke. Po ljeti se možeš kupati od 8 ujutro do 8 navečer”, govori dječak dodajući kako je najbolja rijeka Korana. Voli izrađivati različite predmete od drveta, a sanja o tome da će jednoga dana postati programer. “To jako volim raditi. Kada programiram, uđem u svoj neki svijet gdje je mirno i sigurno”, rekao je za Radio Mrežnicu.
Nakon manje od deset mjeseci boravka u Hrvatskoj, učenici iz Ukrajine koji su se danas okupili u Gradskoj knjižnici hrvatski su jezik savladali začuđujuće dobro, a o svojim uspjesima i željama s novinarima su razgovarali na hrvatskom jeziku bez teškoća, tek uz pokoju gramatičku pogrešku.
Današnje okupljanje u karlovačkoj Gradskoj knjižnici samo je dio aktivnosti Predstavništva Europske komisije u Hrvatskoj koje se ovih dana održavaju diljem Hrvatske.
Komentari