U akvatoriju Nacionalnog parka Mljet proteklog je vikenda, nakon više od 40 godina, prvi put uočena sredozemna medvjedica, jedan od najugroženijih sisavaca na svijetu.
Uočili su je i fotografirali biolog Luka Jurinović i čuvar prirode Nacionalnog parka Mljet Davor Stražičić. Riječ je o prvom pojavljivanju sredozemne medvjedice na ovom području još od početka 1980-ih godina. Fotografiju sredozemne medvjedice pogledajte OVDJE.
Sredozemna medvjedica (Monachus monachus) spada u porodicu pravih tuljana, hrani se ribom i mekušcima koje lovi roneći. Može narasti do dužine od preko 2,5 m i težiti do 300 kg. Nekada je bila raširena i u Jadranu, ali se danas smatra regionalno izumrlom. Tome je doprinio intenzivan gospodarski ribolov, ali i rast nautičkog turizma zadnjih desetljeća.
Kako naglašavaju iz Nacionalnog parka Mljet, područja s visokim stupnjem zaštite prirode, kao u ovom slučaju akvatorij NP Mljet, pokazala su se kao mjesta gdje je raznim mehanizmima moguće poboljšati stanje neke ugrožene vrste ili pojedinog ekosustava. Preduvjet za boravak i preživljavanje ovakvog sisavca je dovoljno bogat riblji fond i neuznemiravanje od strane ljudi.
U tom je parku, dodaju, gospodarski ribolov zabranjen unutar pojasa 500 m od obale, a zonacijom su utvrđene no-take zone i zone u kojima je dozvoljen samo nisko intenzivan ribolov. Zagovara se i uspostava tzv. “buffer” zone i izvan akvatorija parka, čime bi se dodatno smanjio pritisak gospodarskog ribolova uz samu granicu parka. Sidrenje u NP Mljet, ističu, dozvoljeno samo na širem području uvala Pomena i Polače, i to kako bi se minimizirao utjecaj na nautičara na staništa.
Time su od pritiska posjetitelja sačuvani najosjetljiviji dijelovi obale i mora, kao što su južne obale NP Mljet, klifovi i polupotopljene špilje. Morske medvjedice svoje mlade na svijet donose upravo u miru morskih špilja, u periodu od svibnja do studenog.
“Nadamo se da uočena jedinka nije sama, te da će njen “posjet” najstarijem morskom zaštićenom području na Sredozemlju, Nacionalnom parku Mljet, pretvoriti u mjesto trajnog boravka ove vrste. Njeno ćemo kretanje pozorno pratiti, a ukoliko je ugledate molimo da nas obavijestite o vremenu i mjestu gdje ste je uočili na [email protected] . Nemojte joj prilaziti i bespotrebno je uznemiravati”, poručuju iz nacionalnog parka.
Komentari