DIVLJANJE CIJENA ‘Vlada ima alat u rukama, ali ih nije briga. Svoje plaće su povećali’

Autor:

Pixabay/Ilustracija

Hrvatske građane čeka novi val poskupljenja. Uz cijene hrane koje opet bilježe rast, čekaju nas i veći troškovi režija. 

Proizvođači najavljuju najveći rast cijena mesa, mlijeka, ulja i kave. Nešto manje, ali će i dalje nastaviti rast, poskupjet će voće i povrće. U dijelu Hrvatske znatno rastu troškovi vode.

Kad je riječ o cijenama hrane i higijenskih potrepština, one u Hrvatskoj divljaju još od 2022. godine. Uvod u znatna poskupljenja bila je energetska kriza, a nastavilo se uvođenjem eura.

“Dogodilo se to da su cijene jednostavno iz kuna prebačene na euro i do danas cijene rastu. Prema mjerilima Eurostata smo zemlja s najvećim cijenama hrane i bezalkoholnih pića i zemlja u kojoj te cijene neprestano rastu”, naglasila je predsjednica Hrvatske udruge za zaštitu potrošača Ana Knežević za Novi list koji podsjeća i da se u Hrvatskoj predviđa rast cijena na većoj razini od europskog prosjeka, kao i da Hrvatska narodna banka prognozira da će u ovoj godini rast cijena hrane ponovo ubrzati na 4,7 posto.

Knežević ističe i kako su sve Vladine mjere za koje se najavljivalo da će smanjiti udar na džepove građana bile neučinkovite.

LAVINA POSKUPLJENJA U prosincu ubrzao rast cijena, Hrvatska opet inflacijski rekorder u eurozoni

Cijene se mogu ograničiti – dobar primjer je Francuska

“Sve što se radi nema nikakvih efekata na potrošače, jer vidimo da svaki dan kada uđemo u trgovinu puno platimo, a sve manje nosimo. Ti izgovori da se ništa ne može napraviti, ne drže vodu, jer se treba omogućiti da se odluke i provode, a ne samo da ostanu napisane na papiru. Francuska, koja je puno razvijenija od Hrvatske, ograničila je prošle godine cijene stotinu artikala i to onih koje građani najčešće kupuju”, upozorila je predsjednica udruge.

Ana Knežević dodaje da još nitko još nije izašao s razumnim objašnjenjem zašto su kod nas cijene hrane tako visoke u odnosu na druge zemlje EU-a, pa i zemlje u našem okruženju. Rješenje ipak postoji.

Potrošači mogu bojkotirati trgovce koji bezobrazno podižu cijene. Trgovci imaju ujednačene cijene, a Vlada ima veliki alat u rukama što se tiče PDV-a, ograničavanja cijena i subvencioniranja tako da izgovori ministra financija da nema ništa s cijenama i guvernera HNB-a kada kaže da nema ništa s cijenama, ne stoje”, naglašava te ponavlja kako je njezin prijedlog da potrošači izbjegavaju trgovce, ugostitelje i sve druge koji sumanuto podižu cijene.

KUPOVINA PREKO GRANICE Pun prtljažnik hrane za 120 eura, razlike u cijenama su nevjerojatne

Potrošači više ne mogu pratiti cijene

Knežević očekuje eksploziju cijena, jer su se do sada subvencionirale cijene energenata, a toga više nema.

“Potrošači su u situaciji da više ne mogu pratiti cijene. Kelj i dvije mrkve su pet eura, što su strašni iznosi. Grincajg za juhu u vrijeme kuna koštao je od pet do sedam kuna, a sada je dva eura, što je tri puta skuplje. Što se to dogodilo da su celer i mrkva tri puta skuplji. Rastu i cijene usluga, sve se to veže jedno na drugo. Neminovno će rasti cijene, Vlada ima otvorene ruke, samo treba dobra volja, a njima su porasle plaće 80 posto pa ih baš briga za ostale”, zaključuje.

Prema najavama proizvođača, rastu cijene mesa, mlijeka, ulja i čokolade. Nešto manje voće i povrće, dok bi cijene žitarica mogle padati. No, to ne znači da će padati i cijene kruha, procijenili su ovih dana stručnjaci.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.