Bivša ministrica obrazovanja Blaženka Divjak gostovala je na Televiziji N1 gdje je govorila o nepravilnostima koje je detektirala u radu na Sveučilištu u Zagrebu, zbog kojih je postala meta tužbe za klevetu.
Povodom slučaja u jednoj zagrebačkoj školi, gdje tisuću učenika bojkotira nastavu zbog problematičnog učenika, pitanje za bivšu ministricu: ima li sustav rješenje za problem vršnjačkog nasilja?
“Uglavnom razgovaramo o lošim primjerima jer oni dospijevaju u javnost. Škole, učenici i stručne službe rješavaju dosta slučajeva za koje ne znamo. Vidimo kad sustav ne funkcionira i tu imamo problem percepcije, kao i preuzimanja odgovornosti“, odgovorila je.
Navodi kako u ovom slučaju postoji problem s komunikacijom i nedostatkom povjerenja u nadležne institucije, koje su u određenim trenucima podbacile.
Sudska borba s Borasom
Općinski sud u Zagrebu je nakon četiri godine nepravomoćno presudio da je tužba Damir Boras protiv Blaženke Divjak neosnovana, a sve zbog izjava u našoj Točki na tjedan od 14. lipnja 2020.
Upitana očekuje li da se druga strana žali, Divjak odgovara: “Druga strana nije samo bivši rektor Boras. Druga strana je i Sveučilište u Zagrebu, koje zastupa trenutni rektor Lakušić, koji na žalost nije izvukao Sveučilište iz ove stvarno sramotne situacije, gdje se mene tuži za klevetu jer sam ukazivala na nepravilnosti“.
“Moja obaveza je bila ukazivanje na nepravilnosti i traženje da se one isprave. Na žalost, to se ne događa. Ne znam kakav će biti rasplet situacije, ali očekujem da se postavlja pitanje i za što se troše sredstva Sveučilišta u Zagrebu“, kaže.
“Lako je voditi sudske postupke s tuđim novcima. Pogledala sam, pomoću dostupnih podataka, koliko Sveučilište u Zagrebu troši, i samo u travnju, za odvjetnike su platili gotovo 30.000 eura. Govorimo samo o rektoratu i sredstvima rektorata. O tome se slabo govori”, ukazuje Divjak.
‘SVEUČILIŠTE SE SRAMOTI!’ Divjak: Tužbe rektora šalju jasnu poruku svima – šuti i trpi…
Ima još sumnjivih situacija
“Ima tu puno etički sumnjivih situacija. Ako jedan rektor zapošljava sina drugog rektora, moramo se zapitati je li to normalno i kako bi to trebalo izgledati“, dodala je.
Izdvojila je i potencijalno neetičke prakse koje Sveučilište u Zagrebu provodi s određenim medijima.
“Možda je teška i etički dvojbena situacija da Sveučilište u Zagrebu plaća nekim medijima, konkretno trima novinskim kućama i jednom radiju velike iznose za objavu određenih podlistaka gdje Sveučilište samo o sebi piše“, otkriva.
“Ni to nisu mali novci. U prvih šest mjeseci ove godine je potrošeno barem 120.000 eura za medije. Jedno je informiranje javnosti, a drugo je ovaj etički dvojbeni postupak“, rekla je bivša ministrica za N1.
Komentari