Diplomatski skandal koji je odjeknuo Hrvatskom dosegao je nove razmjere nakon što je Ustavni sud zaustavio izgon iz zemlje državljanke Gane, koja je prijavila zlostavljanje i trgovinu ljudima.
Ustavni sud Republike Hrvatske odlučio je obustaviti izgon iz zemlje državljanke Gane koja je prijavila zlostavljanje u iračkom konzulatu u Zagrebu.
Ova odluka, koja privremeno zaustavlja izvršenje rješenja Ministarstva unutarnjih poslova o njezinom izgonu iz Europskog gospodarskog prostora, izaziva sve veću pažnju zbog ozbiljnosti diplomatsko-kriminalnog skandala, koji je uočen kroz presude koje su prethodno potvrdile odluku o izgonu.
Žena iz Gane, koja trenutno boravi u Prihvatilištu za tražitelje azila, podnijela je zahtjev za međunarodnu zaštitu nakon užasnog iskustva u domu iračkog konzula, piše N1. Vlada Republike Hrvatske izdala je potvrdu prema kojoj je bila žrtva radnog iskorištavanja i trgovine ljudima.
Konzul joj oduzeo sve osobne isprave, ograničio slobodu kretanja…
Početak tragedije žrtve u Hrvatskoj datira prije nekoliko godina, kada je pristala na posao čuvanja djece u domu iračkog konzula. Kako se navodi u odluci Ustavnog suda, konzul joj je oduzeo sve osobne isprave, uključujući putne dokumente i potvrdu o cijepljenju.
Osim toga, ograničio je njezinu slobodu kretanja. Iako je u Hrvatsku došla kako bi se brinula o djeci, ubrzo je otkrila da mora biti dostupna konzulu i njegovoj obitelji u bilo kojem trenutku za pomoć u kućanskim poslovima. Uvjeti rada bili su, prema njezinim tvrdnjama, nehumani, uključujući zastrašivanje, kontrolu, nasilje, neplaćanje i izgladnjivanje.
Radila je od jutra do večeri bez slobodnih dana
Radila je svakodnevno, bez slobodnih dana, od 7 ujutro do 21 ili 22 sata. “Konzul mi za obavljeni rad nije isplaćivao plaću, već ju je slao mojoj majci u Ganu. Osim toga, smanjio je dogovoreni iznos na 200 dolara, da bi mi nakon nekoliko mjeseci prestao isplaćivati bilo što“, napisala je u ustavnoj tužbi, piše N1.
Kad god bi pokušala razgovarati o uvjetima rada ili zatražila povrat svojih isprava, konzul joj je prijetio izgonim u Ganu, gdje bi bila prisiljena vratiti troškove koje je on imao za njezin dolazak u Hrvatsku, uključujući troškove za dokumente, putovanje i odjeću, na što ona nije imala sredstava.
Žena je uspjela pobjeći dok je obitelj bila na odmoru, a irački konzul je, prema njenim saznanjima, napustio Hrvatsku. “Osobni dokumenti mi nikada nisu vraćeni”, navela je u tužbi.
Žena se ne želi vratiti u Ganu: ‘Bila bih prisiljena na brak, ja nemam pravo glasa’
U svojoj tužbi je također opisala kako joj je majka, budući da konzul nije slao novac gotovo godinu dana, sugerirala da se vrati u Ganu i uda za imućnog starijeg muškarca. “Iako je on imao dvije supruge, udajom bih ostvarila financijsku pomoć, pravo na stan, kao i novac za plaćanje majčine operacije i privatnog školovanja za moju braću”, navela je žena, dodajući da je majka već dogovorila brak s tim čovjekom.
Opisala je kako bi, kad bi se vratila u Ganu, bila prisiljena na brak jer u patrijarhalnim sredinama poput njezine domovine žene nemaju osobnu autonomiju. “Ja nemam pravo glasa. Kada bih odbila dogovorenu udaju, to bi imalo dalekosežne posljedice, a bez osobe i financijske autonomije bila bih prisiljena na prostituciju kao jedini način da namaknem sredstva za život”, objasnila je u tužbi. Taj rodno uvjetovani oblik iskorištavanja, smatra ona, zanemaren je od strane MUP-a i hrvatskih sudova pri odlučivanju o njezinu zahtjevu za azil.
Željka Burić: “I Hrvatska je iznimno ranjiva na trgovanje ljudima”
Ustavni sud je u svojoj odluci primijetio da je žena registrirana kao žrtva trgovine ljudima i da je ostala bez osobnih dokumenata. Sud je također zaključio da bi njezino protjerivanje moglo prouzročiti nepopravljivu štetu, pa je stoga odlučeno da se postupak obustavi do konačne odluke u njezinoj ustavnoj tužbi, prenosi N1.
Komentari